Pátek 18.10.2024
Co přesně je celiakie? A lze ji plně vyléčit? 
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO

Co přesně je celiakie? A lze ji plně vyléčit? 

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které je vyvoláno konzumací lepku a vede k poškození tenkého střeva. V posledních letech lidí s tímto onemocnění rapidně přibylo. Co ale nemoc způsobuje a je vůbec léčitelná?

Co přesně je celiakie?

Když člověk s celiakií sní lepek, imunitní systém jej považuje za hrozbu a zahájí útok. Nakonec dojde k poškození střevních klků, které pomáhají trávit potravu. Poškozené klky pak téměř znemožňují tělu vstřebávat živiny, což vede k podvýživě a řadě dalších problémů.

Co je ale vlastně lepek? Lepek je bílkovina obsažená v pšenici, ječmeni, žitu a jejich derivátech, včetně sladu a pivovarských kvasnic. To znamená, že bezlepková dieta vylučuje všechny výrobky obsahující tyto složky – například chléb, bagety, těstoviny, preclíky, sušenky, koláče nebo krekry.

Jaké jsou příznaky celiakie?

Mezi nejčastější příznaky, které postihují trávicí trakt patří:

  • průjem nebo zácpa
  • nadýmání a plynatost
  • nevolnost
  • zvracení
  • pocit bolesti nebo nepohodlí v břiše
  • pocit neustálé únavy
  • podrážděnost a deprese

Jak se celiakie léčí?

Celiakii bohužel nelze plně vyléčit, ale lze ji kontrolovat pomocí přísné celoživotní bezlepkové diety. Jediný způsob, jak se tenké střevo může uzdravit, a poté zůstat zdravé, je vyřadit ze stravy veškerý lepek, a to i v případě, že jsou příznaky mírné.

Můžete očekávat, že po 6 a 12 měsících od stanovení diagnózy a poté každoročně podstoupíte krevní testy. Váš lékař si také může vyžádat další biopsii tenkého střeva asi 18 až 24 měsíců po stanovení diagnózy, aby se ujistil, že se vaše střevo hojí. Každý rok budete také potřebovat detailní lékařskou kontrolu.

Jak vypadá bezlepková dieta?

Protože nejsou k dispozici žádné pilulky ani terapie, jediným způsobem, jak zvládnout celiakii, je přísná bezlepková dieta. Lidé, kteří trpí bezlepkovou dietou, si stále mohou dopřávat zdravou stravu plnou ovoce, zeleniny, masa, drůbeže, ryb, fazolí, luštěnin a většiny mléčných výrobků.

Pokud se s celiakií potýkáte i vy, snažte se nakupovat bezlepkové obiloviny, mouky a škroby, které jsou označeny jako bezlepkové a v ideálním případě certifikovány třetí stranou. Už jste se s celiakií někdy setkali?


Upozornění: Berte prosím na vědomí, že žádné informace z článků na tomto webu nesmí být považovány za lékařské nebo jiné zdravotní poradenství. Texty slouží pouze pro inspiraci a aplikace je na vlastní nebezpečí. Autoři článků a GrapesMag se zprošťují jakékoliv odpovědnosti za případné zranění nebo škody. V případě potřeby konzultujte danou věc s vaším lékařem.

Napsat komentář