Úterý 10.09.2024
Mindful eating reaguje na tempo dnešního světa a přináší protiváhu s výhodami
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO

Mindful eating reaguje na tempo dnešního světa a přináší protiváhu s výhodami

Tempo současného života je hodně zrychlené a není divu, že často ani nevnímáme, co vlastně jíme. Nejenže se snažíme najíst co nejrychleji, ale mnozí z nás zvládnou u oběda klidně vyřizovat maily. Jde to ale i jinak. Pokud budete věnovat stravování více času a pozornosti, ve výsledku se vám tato změna bohatě odmění. Už znáte mindful eating neboli vědomé jedení?

Vědomé jedení ve zkratce

Kdy naposledy jste věnovali opravdovou pozornost tomu, co jíte? Vědomé nebo též všímavé jedení (z anglického spojení mindful eating) je technika, která prohlubuje vztah k jídlu. Snaží se nás přimět k tomu, abychom lépe vnímali to, proč, co a jak jíme. Učí nás, jak si skutečně vychutnat každičké sousto a rozlišit chuťové nuance jednotlivých ingrediencí a přísad. Zároveň ukazuje cestu, jak si příjemně užít nejen samotné jídlo, ale čas strávený stolováním celkově.

Během jídla zpomalte

Také máte tendenci rychle jídlo zhltnout, abyste měli více prostoru věnovat se něčemu „užitečnějšímu“? Zkuste tentokrát více vnímat signály vlastního těla a zaměřte svou pozornost na jídlo, které máte na stole. Začít můžete jednoduše tak, že během stolování odložíte digitální techniku a každé sousto alespoň 25x požvýkáte. Než je sníte, nenabírejte si další porci, odložte příbor a zaměřte se pouze na to sousto, které máte právě v ústech.

Berte ohled na svůj žaludek

Jíte často jen proto, že je zrovna čas na jídlo a ignorujete, že ve skutečnosti zrovna ani vlastně nemáte příliš hlad? Vnímejte pozorněji, co se vám vaše tělo a žaludek snaží sdělit. Snažte se jíst pouze tehdy, pokud se cítíte hladoví. Poslechněte také signály, které naznačují, že už jste dostatečně sytí. Nepřejídejte se, zbytečně tak plýtváte jídlem. Pokud máte k přejídání tendence, může vám zpočátku pomoci, pokud si začnete připravovat menší porce. Zkuste sáhnout po menším talíři, porce bude vypadat opticky větší.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Lépe plánujte svůj jídelníček

Je váš jídelníček dostatečně pestrý a nutričně bohatý? Jakým podílem je v něm zastoupena čerstvá zelenina, zdravé a kvalitní suroviny? Získejte větší kontrolu nad tím, co jíte a začněte se zajímat o skladbu svého jídelníčku. Jednotlivá jídla během dne plánujte tak, aby byla jejich skladba vyvážená a obsahovala všechny důležité živiny. Seznamte se s tím, co jednotlivé ingredience obsahují, nezapomínejte na pravidelný přísun bílkovin, vlákniny, stejně jako nenasycených mastných kyselin.

Neostýchejte se vyjádřit vděčnost

Zamyslete se nad tím, jaká mohla být cesta jednotlivých surovin, než se dostaly až na váš talíř. Odkud se vůbec vzaly, kdo a kde je vypěstoval nebo připravil? Kolik úsilí vyžadovala jejich proměna v pokrm, který právě jíte? Važte si svého jídla, můžete za ně i v tichosti poděkovat.

Vědomé jedení je příležitostí, jak skutečně vnímat, co vlastně jíme. Zabraňuje přejídání a ukazuje cestu, jak jíst zdravěji a lépe. Už jste ho někdy zkusili?


Zdroj: headspace.com/mindfulness/mindful-eating, health.clevelandclinic.org/mindful-eating, health.harvard.edu/staying-healthy/8-steps-to-mindful-eating

Napsat komentář