Jedlé kaštany jsou známou pochoutkou po celé Evropě. Rozemleté jsou určené k přípravě pečených zákusků, obvykle se však opékají na horké plotně. Vánoční kaštany jsou tradice! Chcete se pečenými kaštany zahřát?
Jedlé kaštany obsahují vitamín A, B, C, E a K, podporují paměť, mají pozitivní účinek při únavě a bolestech hlavy. Ze stromů kaštanovníku se získává tanin, jehož výtažek se používá ve farmacii, vyrábí se z něj také výživa pro zvířata, víno, brandy a kožedělný průmysl.
V Jižní Evropě jedlé kaštany lidé pojídají se zeleninou, masem či sýrem. Světové kuchyně znají třeba kaštanovou kaši ke zvěřině, kaštanové pyré se šlehačkou, kaštanový pudink nebo kandované kaštany.
Nejmenší plody jsou vhodné jako surovina pro mletí kaštanové mouky. Velké a střední plody se dále zpracovávají. Pro odstranění parazitů uvnitř plodů se kaštany máčí v 50stupňové vodě a následně se ochladí, prodlouží se jejich trvanlivost, a tak se nemusí skladovat jenom sušené plody.
Dopřejte si kouzlo světových i českých Vánoc a užijte si v pohodlí vašeho domova pečené kaštany!
Jak si uděláte pečené kaštany?
Kaštany nařízněte na vypouklé straně, poté je položte na plech naříznutou stranou nahoru. Pečte je při teplotě 220 stupňů 30 až 45 minut. Když se naříznuté okraje začnou kroutit, kaštany budou hezky propečené. Upečené kaštany přendejte na talíř, seškrábněte z nich všechno máslo, koření a pořádně promíchejte. Podle chuti je můžete případně osolit. Podávejte je horné anebo teplé. Dobrou chuť!
Připravíte si letos o Vánocích pečené kaštany?
Zdroje:
$content$