Neděle 14.07.2024
„Kvalitní výběr oblečení dokáže člověku vrátit sebevědomí a zlepšit náladu,” říká Adéla Kopáčková
Fotografie: Se souhlasem Adély Kopáčkové
INTERVIEW

„Kvalitní výběr oblečení dokáže člověku vrátit sebevědomí a zlepšit náladu,” říká Adéla Kopáčková

Co se vám vybaví, když se řekne „stylista”? Mnohým nejprve stylista celebrit. Role stylisty je však mnohem širší. Své o tom ví Adéla Kopáčková, která se stylingu věnuje již nějaký ten pátek. Pomáhá lidem sestavit šatník, který reprezentuje jejich osobní styl, nabízí online i offline konzultace, nákupy a styling pro různé příležitosti. Jak se člověk může stát stylistou? A jaké stylingové tipy by měl znát každý?

Kdy ses začala zajímat o módu a jak se dostala ke stylingu?

První vztah k módě přišel s érou panenek Barbie, později jsem sledovala módní přehlídky na Fashion TV a začala jsem si kupovat módní časopisy Elle. Postupně jsem se začala víc a víc zajímat o módu, a díky tomu jsem zjistila, jaká existují uplatnění v módním průmyslu, a tak nějak postupem času jsem si za tím šla.

Jaké schopnosti a vědomosti jsou třeba, když se někdo chce stát stylistou? Stačí jen vzdělávací kurzy, nebo je nutné navštěvovat nějakou školu?

Klíčem k tomu, aby člověk pracoval v módě, je, podle mě, kvalitní estetické cítění, vkus a smysl pro detail, vše ostatní je už jen o praxi a píli. Podle mě není nutné mít certifikáty, kurzy ani školu stylingu, v dnešní době sociálních sítí je každý člověk schopen kvalitně odprezentovat to, co umí.

Co je vše je náplní tvé práce a jaké služby klientům nabízíš?

Aktuálně se věnuji nejvíce stylingu na focení a natáčení, a tento typ stylingu mě aktuálně i nejvíce bavi. Pro klienty jsem k dispozici online, když mám více času, dělám i osobní styling – konzultace, nákupy a detox šatníku.

Fotografie: Se souhlasem Adély Kopáčkové

Jak probíhá výběr oblečení a doplňků pro nového klienta? Mohla bys stručně popsat celý proces od výběru až po sestavení šatníku?

Nejprve musím poznat jeho osobní život a životní styl, práci, koníčky,… Samozřejmě nějakou jeho vizi, představu a rozpočet. Společně vytvoříme moodboard jeho osobního stylu, vytřídíme šatník, sepíšeme si, co potřebujeme doplnit, vyrazíme na nákupy, a pak skládáme jednotlivé outfity.

Často se stává, že za oblečení utratíme spoustu peněz, máme plný šatník, ale nemáme co na sebe. Jak nakupovat tak, aby to mělo smysl a nebyly to jen vyhozené peníze?

Pravidelně třídit šatník a položit si před nákupem tři hlavní otázky: Mám doma minimálně tři věci, se kterými tuto věc zkombinuji? Nemám už něco podobného? Určitě to zapadá do mého stylu? V případě rozhodování tam tu danou věc nechte, a pokud na ni budete myslet i za týden, vraťte se pro ni.

Každému se líbí něco jiného a každý má jiný typ postavy. Jak najít svůj osobní styl? Jaké faktory bychom měli brát v úvahu?

Uvědomit si, jak se chceme cítit a jak chceme působit.

Fotografie: Se souhlasem Adély Kopáčkové

Svým sledujícím často doporučuješ, aby si pořídili kapslový šatník. Které základní kousky bychom měli mít ve svém šatníku?

Malé černé šaty, bílou košili, jednoduchá oversized trička, džíny, trenchcoat, pouzdrovou sukni a kvalitní černý kabát. Co se týká bot, tak minimálně bílé tenisky a černé lodičky nebo lodičky v tělové barvě. Jednu kabelku na den, jednu na večer. Tyto kousky jsou nadčasové a nikdy nevyjdou z módy, nezapomeňte je ale doladit doplňky.

Kapslový šatník lze také sestavit podle různých kategorií. Například podle událostí nebo ročních období, a protože se pomalu blíží jaro a léto, jaké oblečení by nám nemělo chybět a jaké barvy bychom měli zakomponovat do svých outfitů?

Letní šaty, lněné a saténové materiály, květinové vzory a denim.

Móda může být pro mnohé velmi povrchním tématem. Myslíš si, že tvá práce ovlivňuje to, jak tě lidé vnímají? Setkala ses někdy s nějakými mylnými představami?

Móda je skvělá v tom, že se díky ní člověk muže prezentovat jistým způsobem a ukázat tak ostatním, kdo je, proto by se neměla podceňovat. Kvalitní výběr oblečení dokáže člověku vrátit sebevědomí a zlepšit náladu.

Fotografie: Se souhlasem Adély Kopáčkové

Jakých největších módních přešlapů se lidé běžně dopouštějí?

Vykukujícího spodního prádla, silikonových ramínek od podprsenky, špinavých bot, žmolků, poničeného nebo nevyžehleného oblečení. Nebo chlupů od zvířat na oblečení.

Jako stylista musíš mít přehled o novinkách v módním průmyslu. Jak si udržuješ přehled o nejnovějších módních trendech? Jaké blogy čteš, jaké účty sleduješ?

Mám své tajné zdroje – jsou to jak sociální sítě, webové stránky, časopisy a knihy, tak podcasty.

Styl kterých celebrit obdivuješ?

Hailey Bieber, Kim K, Matilda Djerf, Caro Daur, Leonie Hanne.

Fotografie: Se souhlasem Adély Kopáčkové

Kdybys sis mohla vybrat kohokoliv na proměnu, kdo by to byl a proč?

Kteroukoli ze svých kamarádek, které mají zajetý jeden svůj styl a nikdy si nenechají poradit – to by pro mě byla největší výzva. Chtěla bych jim ukazat jiný styl, směr i pohled na módu.

Jakou nejlepší stylingovou radu jsi dostala?

Poslouchej sebe a svůj styl, stůj si za svými věcmi.

Pokud by někdo měl zájem o konzultaci, kde a jak tě může kontaktovat?

Na mém Instagramu.


Instagram | Web | TikTok

Napsat komentář