Čtvrtek 21.11.2024
„Aperio nabízí rodičům programy a služby, které stát nenabízí nebo není v reakci na jejich potřeby dost rychlý a flexibilní,” říká ředitelka společnosti pro zdravé rodičovství Jana Pěchová
Foto: Se souhlasem Jany Pěchové
INTERVIEW

„Aperio nabízí rodičům programy a služby, které stát nenabízí nebo není v reakci na jejich potřeby dost rychlý a flexibilní,” říká ředitelka společnosti pro zdravé rodičovství Jana Pěchová

Rodičovství není jen o výchově dětí, ale také o přípravě na něj. Ve všech jeho oblastech pomáhá společnost pro zdravé rodičovství Aperio, jejíž ředitelkou je Jana Pěchová. Co si ale pod slovním spojením zdravé rodičovství lze představit? Jaká tabu ve společnosti stále panují? A jaké informace by rodiče měli mít, ale často nemají?

V Aperio razíte heslo, že žádné téma nemá být tabu. Jaká témata, kterým se věnujete, dnes stále ještě tabu jsou?

O většině témat se už ve společnosti více či méně mluví. Stále se ale setkáváme s tím, že se rodiče bojí říct o pomoc nebo mají pocit, že svoje problémy musejí zvládnout sami. Proto se jim snažíme opakovat, že ať řeší cokoliv, na nás se můžou vždycky s důvěrou obrátit. Že říct si o pomoc není ostuda, naopak.

Co si představit pod slovním spojením „zdravé rodičovství”?

Pojmem zdravé rodičovství myslíme všechny složky zdraví – tělesné, duševní i sociální pohodu. To znamená fyzicky i duševně zdravou rodinu a zdravé vztahy v rodině, kde je bezpečný prostor pro všechny její členy. Rodič by měl být empatický, poskytovat dítěti lásku, bezpečí a podporu, respektovat jeho vývojové potřeby, trávit s ním volný čas a naslouchat mu. Zároveň by měl stanovit a dodržovat jasná pravidla a hranice, které umožní jeho plný rozvoj a ponechají mu prostor poučit se z chyb a nést důsledky svého jednání.

Důležitým prvkem je vyváženost v uspokojování potřeb dítěte a zároveň potřeb rodičů. Za důležitou součást zdravého rodičovství považujeme také zdravý partnerský vztah rodičů, i proto nabízíme kurz pro páry s cílem posílení partnerských vztahů i prevence jejich rozpadů.  Kurz předává konkrétní dovednosti potřebné k udržování partnerských vztahů a od absolventů máme výborné ohlasy.

Rodičům poskytujeme informace podložené výzkumy, nabízíme naše zkušenosti i odbornosti, vzděláváme a poskytujeme poradenství, ale respektujeme, že každá rodina je jiná, má jiné podmínky i potřeby a může tak i definici „zdravého rodičovství“ vnímat různě.

Aperio nabízí řadu kurzů, mimo jiné i kurz předporodní přípravy. Jak u vás takové předporodní přípravy probíhají? A do jaké míry se lze na porod opravdu připravit?

Nastávající rodiče si u nás můžou aktuálně vybrat ze tří kurzů: Hladký porod jako kompletní kurz předporodní přípravy, Šestinedělí a péče o novorozence a Individuální předporodní příprava. Kurzy jsou nabité informacemi a praktickými tipy. Vše, co v našich kurzech učíme, vychází z principů kontaktního rodičovství, vývojové a vztahové psychologie a medicíny založené na důkazech. Rodiče připravujeme na porod už více než 20 let a užíváme rčení „Štěstí přeje připraveným.“ Kvalitní předporodní kurz může výrazně přispět k dobrému porodnímu zážitku. A ten je zase důležitý pro zvládnutí náročných prvních měsíců mateřství.

Foto: Se souhlasem Jany Pěchové

Na webových stránkách máte také k dispozici seznam doporučovaných porodnic. Jak má vypadat kvalitní porodnice? Na co si při výběru porodnice dávat pozor?

Výběr porodnice je dalším důležitým krokem, který mohou rodiče udělat pro pozitivní porodní zkušenost. Měli by si ujasnit, jaká kritéria jsou pro ně důležitá. Například kdo z personálu vede porod, zda porodnice vítá doprovod partnera, duly… Jak vypadá porodní místnost, v jakých polohách je zde možné porodit, zda je praktikován kontakt kůže na kůži matky a novorozeného dítěte. Jak vypadá oddělení šestinedělí a podpora kojení… Doporučujeme se podívat i na statistiky, například jaká procenta vykazuje porodnice ohledně nástřihů hráze, vyvolávaných porodů, císařských řezů či úspěšnosti kojení.

Na stránkách Průvodce porodnicemi sbíráme data od rodiček a porovnáváme je s údaji od porodnic. Nastávající rodiče si mohou zdarma vyhledat a porovnat porodnice. Najdou tam i užitečné články, třeba právě jak si vybrat porodnici, připravit porodní plán a mnoho dalšího.

Pomáhá vaše společnost i v případě, že se nastávající maminka rozhodne rodit doma? Podporujete domácí porody? Za jakých podmínek je lze realizovat?

Aperio prosazuje možnost volby, kde, jak a s kým porodí žena své dítě, včetně možnosti porodit v porodním domě či v domácím prostředí se zajištěnou zdravotní péčí. Zdravotní péče v perinatologii by měla být poskytována s maximálním respektem k fyziologickému průběhu těhotenství, porodu a poporodního období a je založena na nejnovějších vědeckých důkazech (tv. evidence based care).

Porod doma je vhodný pro ženy, které si tuto variantu plánovaně zvolí a připravují se na ni společně se svojí porodní asistentkou. Porodní asistentka průběžně vyhodnocuje, zda těhotenství probíhá fyziologicky, nejsou známky žádných očekávaných komplikací a i na začátku porodu je riziko nízké. Porody doma jsou bezpečné pro nízkorizikové ženy, pokud je zajištěna přítomnost zkušené porodní asistentky a možnost převozu do nemocnice (tj. systém návazné péče).

Po porodu nastává období šestinedělí. Co je důležité pro to, aby ho žena i novorozenec zvládli co nejlépe?

Šestinedělí je výjimečné a taky hodně náročné období, ve kterém se spousta věcí nedá naplánovat. Ale když rodiče předem vědí, jaké situace je mohou potkat, tolik je nezaskočí. Proto jim doporučujeme připravit si poporodní plán, díky kterému si promyslí, co všechno se dá zorganizovat předem a co budou dělat, pokud nastanou nějaké náročné chvíle. Dalším posláním poporodního plánu je to, že si uvědomí, jak důležité je období šestinedělí pro zdraví z dlouhodobého hlediska, pro zdraví miminka i rodiny. A možná si uvědomí, že není dobré klást na sebe příliš velké nároky příliš brzy.

Spousta věcí se dá promyslet a naplánovat před tím, než se miminko narodí. Rodiče se mohou předem domluvit s rodinou nebo kamarády, jak a s čím by jim mohli v šestinedělí pomáhat, mohou si připravit seznam odborníků, se kterými budou řešit případné problémy, a taky sepsat seznam věcí, které budou potřebovat. Případně si udělat jejich zásobu.

Ideální je, aby partneři společně navštívili předporodní kurz a měli k dispozici i kvalitní zdroje informací. Můžeme doporučit náš e-book Těhotenství, který je ke stažení zdarma. Případně i aplikaci Growing.

Foto: Se souhlasem Jany Pěchové

A co role otců během šestinedělí? Jaká obvykle je a je taková, jaká by být měla?

Otec může být aktivní už během těhotenství a do spousty věcí se zapojit. Může na dítě mluvit, komunikovat s ním, doprovázet partnerku na těhotenské kontroly, připravit a zabezpečit domov, navštívit s partnerkou porodnici a předporodní kurz. Tam se mimo jiné dozví, jak může ženě pomoci během porodu i po něm.

Co se týče šestinedělí, bývalo zvykem, že se o rodičku starala širší rodina i přátelé. Dnes už to mnohde tak nefunguje a partner je často jediný, kdo o ni pečuje. Může pomoci s domácností, vařením i nákupy. A samozřejmě také s péčí o miminko. Což je skvělá příležitost pro budování pevné vazby s ním. Skvělé je nošení a chování, tím se miminko rozhodně nerozmazlí. Muž si taky může najít činnost, které se bude pravidelně účastnit, například večerní koupání.

Od roku 2018 mohou muži čerpat otcovskou, což je možnost, jak s rodinou strávit víc času.

Jak velká je ve společnosti informovanost, pokud jde o otcovskou? Máte nějaká data k tomu, jak moc ji otcové využívají?

Data o využívání otcovské nesbíráme, ale z právního poradenství víme, že informovanost je poměrně velká a pro otce je celkem snadné podat žádost o tuto dávku a pro zaměstnavatele je snadné zadministrovat pracovní volno. Už šest let mají rodiče možnost strávit dva týdny společně s narozeným dítětem. Cílem otcovské – dávky otcovské poporodní péče – je především přispět k vytvoření pozitivní vazby mezi dítětem a otcem dítěte a k prohloubení vztahu mezi matkou a otcem navzájem. 

Ve společnosti se čím dál více otevírá téma poporodní deprese, i přesto je i ono stále tak trochu tabu. Lze poporodní depresi nějak předcházet? Může postihnout opravdu každou ženu?

Porod znamená velké fyzické, hormonální, psychické i sociální změny pro každou matku. Někdy se vše sejde tak, že očekávatelné poporodní výkyvy nálad přerostou v úzkosti, deprese a výjimečně až v psychózu. Vyšší riziko je u žen, které již v minulosti zažívaly psychické či psychiatrické obtíže. Velmi pomáhá podpora partnera, rodiny a okolí, kvalitní jídlo, dostatek spánku, dobře běžící kojení, ale někdy prostě takovým stavům předejít nejde. Pak je nutné si je včas přiznat, situaci řešit a matce zajistit psychologickou, psychoterapeutickou či psychiatrickou péči a zároveň podporu a pomoc rodiny. Užitečné informace lze najít na specializovaných webových stránkách.

Foto: Se souhlasem Jany Pěchové

Slaďování rodiny s šestinedělím nekončí, po čase přijde například téma návratu do práce. Kdy je ideální doba k návratu do pracovního procesu?

Na to neexistuje univerzální a jednoduchá odpověď, je to velmi individuální a v každé rodině je to jinak. A záleží i na tom, jaké jsou pracovní možnosti v místě bydliště, jak jsou dostupné školky nebo jiné možnosti hlídání dětí apod. Návratu do zaměstnání se velmi podrobně věnujeme v našem Průvodci zákony pro rodiče, a to nejen po právní stránce. Umění slaďovat práci a rodinu je totiž nikdy nekončící proces. Ideální je, pokud se na péči o děti a domácnost podílejí oba rodiče, a tak mohou oba i zůstat alespoň částečně v kontaktu se svou profesí. 

Věnujete se také legislativnímu poradenství. V čem si z právního hlediska rodiče často neví rady?

Rodiče se na naši právní poradnu obracejí s dotazy týkajícími se dávek státní sociální podpory, slaďování práce a zaměstnání, návratu po rodičovské dovolené do práce, výživného, často také řeší nemocenské a ošetřovné nebo rodinné právo.

Je něco kromě již zmíněné otcovské dovolené, co stát rodičům nabízí, ale málo se o tom ví?

Například o tom, že si rodiče menších dětí mohou v práci požádat o vhodnou úpravu pracovní doby a zaměstnavatel by jim měl vyjít vstříc, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.

Dále o přerušovaném čerpání rodičovské dovolené, kdy se otec a matka na rodičovské střídají, například po měsících – jeden měsíc pracuje matka a otec je na rodičovské a další měsíc naopak.

Pak také o tzv. mimořádné okamžité pomoci, což je dávka v hmotné nouzi, o kterou mohou rodiče požádat například v souvislosti se záplavami. 

Dále bychom zmínili i mediaci – to je služba, která může být soudem nařízená, např. v rozvodových sporech, ale lidé moc nevědí, k čemu je dobrá a jak probíhá. Mají k ní proto nedůvěru, přestože mediace je v mnoha rozvodových sporech účinnější než služba advokáta. Vede totiž rodiče k dohodě, a tím i k další spolupráci při výchově dětí. V Aperiu rodinnou mediaci nabízíme.

Proč je důležité, aby existovaly projekty jako je Aperio?

Aperio i jiné organizace nabízí rodičům programy a služby, které stát nenabízí nebo není v reakci na jejich potřeby dost rychlý a flexibilní. Aperio už mnoho let spolupracuje i se zahraničními organizacemi, provádí výzkumy a reaguje na to, co rodiče řeší a co potřebují a řadu služeb nabízí bezplatně, takže ročně pomůže tisícům rodičů, zejména těm v náročných situacích, kteří by si komerční služby nemohli dovolit.


Zdroj: Autorský rozhovor, Aperio


Facebook | Instagram | LinkedIn

Napsat komentář