Neděle 08.09.2024
„Baví mě vytvářet krásno a rozšiřovat obzory,“ říká Kristína Sedláková
Fotografie: Se souhlasem Kristíny Sedlákové a fotografky Ivany P. Santové
INTERVIEW

„Baví mě vytvářet krásno a rozšiřovat obzory,“ říká Kristína Sedláková

MOSS je výjimečný ateliér, který se věnuje především svatební floristice. Jeho zakladatelka Kristína Sedláková vytváří netradiční květinová aranžmá a zajímavé kombinace z neokoukaných květin a zeleně. Při tvorbě dekorací dbá na to, aby se představy a vkus jejích zákazníků setkaly s jejími hodnotami, a mohla tak vytvořit jedinečný vizuální zážitek. Jak Kristína doporučuje nevěstám postupovat při výběru svatební výzdoby? Které květiny jsou vhodné pro která roční období? A jaké jsou současné trendy ve floristice?

Kam sahají tvé floristické začátky a proč sis vybrala právě tuto profesi? Měla jsi vždy jasno v tom, že to je to, co chceš dělat?

Už jako malá jsem na zahradě vyráběla „kytičky” a hrála si na květinářství. Rozhodla jsem se jít na SOŠ zahradnickou a později jsem i na vysoké škole pokračovala v tomto oboru. Takže ano, byl to můj dětský sen, který jsem si splnila.

Inklinovala jsi tedy už odmala k lásce ke květinám a dekoracím obecně?

Ano, trávila jsem hodně času s rodiči na zahradě, kde mě bavilo všechno kromě trhání plevele. (smích) V květinářství jsem dokázala hodiny sledovat, jak paní květinářka váže kytice – bylo to takříkajíc hračkářství pro mě.

Květinový ateliér MOSS jsi založila během pandemického roku 2020. Jaké byly tvé začátky s ním a výzvy, kterým jsi čelila?

Původní plán byl otevřít kamennou provozovnu na jaře 2020, to se však nepodařilo kvůli opatřením a také komplikacím s výpadky materiálů a zpožděním dodavatelů.

Začátky byly dost těžké, protože načasování nebylo zrovna ideální, ale protože vše bylo naplánováno a domluveno ještě před vypuknutím pandemie, už nebylo možné z celého projektu vycouvat.

Navzdory výzvám jsem zažívala i radosti z rozrůstající se komunity nadšenců do mého projektu, kteří nás podporovali – ať už slovně, nebo objednávkou květin s donáškou.

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Sedlákové a fotografky Ivany P. Santové

V květinářství se věnujete především svatební floristice. Kdy by se mělo uvažovat o rezervaci svatebních květů? S čím mohou svatebčané při spolupráci s floristou počítat?

Já doporučuji rezervovat termín minimálně půl roku dopředu, tehdy stíháme v klidu vymyslet a naplánovat celý koncept, obhlídky svatebního místa…

Je rozdíl, jestli se svatebčané obrátí na květináře, který pouze zajišťuje květiny, nebo na květinového designéra – to jsem já, který navrhuje i celkový koncept svatby, nebo na svatební agenturu, která kromě květin a konceptu nabízí i koordinační služby během svatby. Klienti musí při výběru zvážit, s jakými službami chtějí pomoct od profesionálů.

Co když se představy lidí neshodují s těmi tvými? Jak v takovém případě postupuješ?

Většinou se naše představy s klienty úplně shodují nebo jsou klienti, kteří ještě nemají jasno ve stylu svatby a dekorací a nechají si poradit. Párkrát se mi stalo, že představa klientů se neztotožňovala s hodnotami mé značky – tehdy jsem spolupráci zdvořile odmítla a doporučila jiného designéra. Myslím, že kromě lidských sympatií je tento průnik velmi důležitý, a to pro obě strany i pro konečný výsledek spolupráce.

Jaké faktory by měl z tvého pohledu pár zvážit během začleňování květinového designu do svého svatebního rozpočtu?

Počet hostů, konkrétní místo konání svatby, protože některá místa jsou krásná a není třeba je již upravovat, naopak některé větší sály, například na zámcích, si žádají pompéznější výzdobu. Záleží také na použitých druzích květin – sáhnout po sezónních květech je vždy levnější než po těch, které zrovna nekvetou. Já se při své práci řídím sezónami, které nabízí roční období, a snažím se co nejvíc využívat lokální květiny. Tvořím z kvalitních přírodních materiálů od ověřených dodavatelů.

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Sedlákové a fotografky Ivany P. Santové

Proč jsou svatební květiny dražší než ty, které si můžeme koupit v běžných obchodech?

Svatební výzdoba obnáší mnohem víc práce než jen kytici květin, kterou připraví florista na počkání. Během procesu plánování zahrnuje několik schůzek s klienty, vytvoření vizuální koncepce, přípravu aranžmá a dekorací, instalaci dekorací ve svatební den a jejich následnou demontáž.

Co přesně dělá květinový designér ve svatební den a jak přistupuješ k tvorbě svatebních kytic a květinové výzdoby?

Svatební den začíná pro květinového designéra brzy, naloží vše do auta a jede na místo konání. Tam rozmístí připravená aranžmá a dekorace, svíčky, jmenovky na stoly. Květinové instalace jako slavobrána nebo floral cloud se dělají na místě, protože by je nebylo možné přepravit. Také asistence při svatebních portrétech nebo zdobení dortu, candy baru či fotokoutku jsou našimi úkoly. Ještě před příchodem hostů den pro designéra končí.

Jak dlouho trvá příprava standardní svatební výzdoby?

Záleží na náročnosti, ale obvykle ve čtvrtek před svatbou začínám s přípravami – jdu pro květiny, žehlím ubrusy, jmenovky, leštím vázy… V pátek vytvářím aranžmá, kytice, pírka a jiné dekorace. A v sobotu je svatba.

Těmto třem dnům však ještě předchází kreativní proces, několik schůzek s klienty, nákupy doplňků…

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Sedlákové a fotografky Simony Riedlmajer

Je bílá stále nejžádanější barvou pro svatby, nebo lidé začali více experimentovat?

Bílá je stále trendy, ne nadarmo se jí říká nesmrtelná klasika, ale myslím si, že lidé už začali více vyhledávat barvy. Alespoň u mě převládají barevnější koncepty nad bílou.

Mohla by ses s námi podělit o nějaké jedinečné způsoby, jak na svatbách začlenit květiny do výzdoby?

Aranžérský trend floral cloud v podobě majestátních vznášejících se oblaků nebo různých květinových instalací zažívá velký boom. Objevují se od obřadu až po recepci ve vzduchu, na stolech nebo kovových konstrukcích. Jejich vzdušného, půvabného a nenuceného vzhledu je dosaženo správnou kombinací textur, které nabízejí různé druhy květin.

Jaké květiny jsou vhodné pro svatby v různých ročních obdobích?

Hlavní svatební sezóna u nás začíná v druhé polovině dubna a končí v září, popřípadě v říjnu. Na jaře je výběr květin největší, sezónu mají například jyskyřníky, tulipány, modřence, korunovky či okrasné česneky. S přicházejícím létem se objevují irisy, náprstníky, hravé hrachory nebo máky… Léto evokují krásenky, zahradní růže, hlaváče a jiřiny, které kvetou až do prvních mrazů. Na podzim jsou populární také sasanky, laskavec, různé druhy trav…

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Sedlákové a fotografky Simony Riedlmajer

Které druhy květin bys na svatbu rozhodně nedoporučila?

Při výběru druhů květin byste měli myslet na alergiky, vyhnula bych se druhům s pronikavou vůní a také bych si dala pozor na jedovaté květiny, pokud jsou na svatební recepci i děti.

Jaká byla tvá nejreprezentativnější nebo nejdůležitější práce?

Vážím si a děkuji za důvěru všem klientům, se kterými jsem měla možnost spolupracovat. Ale kdybych měla vybrat top 3, tak by to byla výzdoba na recepci pro paní prezidentku, spolupráce na focení s Matějem Kmeťem – známým slovenským fotografem, a úplně první svatba, mých přátel, kterou jsem dělala jen pod svou taktovkou před 7 lety.

Jaký je současný trend ve floristice? Podléháš i ty jako floristka módním trendům?

Mezi aktuální trendy ve svatební floristice patří monokvětinová aranžmá a kytice, ve kterých se opakovaně používá několik druhů květin. Zakřivené tvary a využití přírodních nedokonalostí. V letních měsících jsou stále oblíbenější „al fresco” svatby pod širým nebem.

Co se týče barev, populární jsou hnědavé odstíny květin jako toffe, amber, caramel, pastelové barvy jako lila v kombinaci s peach, salmon nebo korálovou. Odvážnější nevěsty mohou sáhnout také po barvě roku Viva Magenta.

Co tě na tvé práci nejvíce naplňuje?

Baví mě pod rukama vytvářet krásno z květin a rozšiřovat obzory všem květinovým nadšencům, taktéž mě naplňuje práce s lidmi. A ten pocit, když jsou lidé díky mé práci šťastní.


Instagram | Web | Facebook

Napsat komentář