Pátek 1 březen, 2024
„Kdyby každý mohl dělat práci, která ho baví a naplňuje, zmizela by spousta frustrace,” myslí si Jana Pavlovcová
Fotografie: Se souhlasem Jany Pavlovcové
INTERVIEW

„Kdyby každý mohl dělat práci, která ho baví a naplňuje, zmizela by spousta frustrace,” myslí si Jana Pavlovcová

Jana Pavlovcová je influencerka, která na svých sociálních sítích sdílí vášeň pro módu, jídlo a cestování. Její fotografie vás zaujmou svou estetikou a jednoduchostí. Kromě tvorby obsahu se Jana věnuje svému malému synovi Jonášovi. Jak se změnil její profesní život po porodu? Jak vypadá její typický den v roli freelancerky? Co je freelacerství nejtěžší? A dá se skloubit mateřství s kariérou?

Na sociálních sítích se pohybuješ už nějakou dobu a jsi jednnou z těch, kteří začínali blogováním. Jaký je příběh tvého blogu Boulevard de Prague? Kdy jsi ho založila a co tě k tomu vedlo?

Blog jsem založila v roce 2011. V té době ještě nebyl Instagram, fungovala jsem na Facebooku, ale chtěla jsem sdílet své zájmy a inspiraci v užším kruhu lidí, kteří to mají podobně. Blog mi tehdy přišel jako super platforma.

Blogování ti vydrželo mnoho let. Odkud jsi čerpala inspiraci, aby byl blog stále čtenářsky atraktivní?

Já ho psala hlavně pro zábavu, jako koníček. Nikdy v něm nebyl záměr najít výdělek – kdyby mě to nebavilo, věnovala bych se něčemu jinému. Inspiraci jsem nacházela všude možně kolem sebe, na internetu. Témata vyloženě odrážela to, co se dělo kolem mě, co mě v tu dobu zajímalo.

Co si myslíš, že bylo v záplavě fashion a lifestyle blogerů tvým klíčem k úspěchu? V jakém okamžiku jsi začala získávat příznivce a jaké to bylo?

To neumím přesně říct. Vždycky vás, podle mě, bude sledovat podobně založený člověk – někdo, kdo k vám má hodnotově blízko. Někoho baví outfitová inspirace, někdo jiný čte texty pod fotkami. Základ je autentičnost a pravidelnost.

Fotografie: Se souhlasem Jany Pavlovcové

Tvůj poslední článek vyšel před dvěma lety a je o mateřství. Co se od narození tvého v tvém životě syna změnilo?

Hodně věcí, a zároveň spousta zůstala při starém. Jsem stále vdaná za stejného muže, pořád si tvoříme společné hnízdo a stále mě baví ty samé věci jako před narozením syna, jsem to pořád já. Jen to největší místo zabírá starost o něj a na psaní při dalších činnostech a práci nezbývá čas. Teď už se realizuju jen na Instagramu. Navíc se změnilo chování sledujících – zaujme nás jen máloco a blogy šly stranou. Nahradily je podcasty, placené platformy jako HeroHero, apod.

Kdo dnes tvoří tvé hlavní publikum a co si myslíš, že tyto lidi stále láká vracet se na tvé sociální sítě?

Na Instagramu mě sledují lidé s podobnými zájmy, vkusem, takže převážně ženy 25+. Já jsem celkem estét, baví mě ta vizuální stránka, tak na sebe přirozeně nabaluji stejně založené lidi. I já to takto mám. Jen mým cílem není získávat tisíce sledujících, kteří na nic nijak nereagují, ale spíš tu zpětnou vazbu. Je to moje virtuální sociální bublina, i díky Instagramu jsem získala hned několik reálných přátelství, a v tom je to super. Mně jako introvertovi to neskutečně usnadňuje život a navazování kontaktů.

Aktuálně pracuješ jako freelancerka. Co je vlastně náplní tvé práce? Vnímáš se také jak influencerka nebo content creatorka?

Přešla jsem z pozice marketingu ve startupu na volnou nohu a přirozeně navázala na to, co jsem dělala a bavilo mě. Pracuji pro několik klientů a značek a pro každého dělám jiný objem i typ práce. Hlavní náplní je stále content marketing, ten mě baví mnohem více, než ta jeho výkonnostní část. Kreativa, vizuály, strategie, kampaně.

Fotografie: Se souhlasem Jany Pavlovcové

Co je to nejlepší a naopak to nejhorší na práci freelancera?

Nejlepší je svoboda, kterou mi to dává. Můžu si každý den nastavit přesně tak, jak to potřebuji i vzhledem ke starosti o syna. Kdybych byla zaměstnaná, musela bych s prací počkat až s jeho nástupem do školky. V České republice nejsou zaměstnavatelé moc vstřícní ke zkráceným úvazkům – to jako freelancer nemusím řešit. Jen je potřeba odhadnout, kolik práce zvládnu pro klienty udělat.

Nejtěžší je naučit se myslet v tomto režimu – na dovolenou si musíte vydělat, pojištění musíte hradit sami, nemocenskou nemáte, pokud si ji neplatíte, a občas pracujete večer, o víkendech, svátcích. Je jen na vás, jak si to nastavíte, a v tom tkví ten největší zádrhel, který vás od práce na volné noze může odradit.

Děláš i sponzorovaný obsah na svém Instagramu. S kým se ti doteď spolupracovalo nejlépe?

Nejlépe se mi pracovalo s CCC, kde byla jednoduchá komunikace a spolupráce fungovala super. Navíc mají v portfoliu super značky bot, které nosím moc ráda.

Co máš na své práci nejradši?

Svobodu realizace – vždy jsem byla zručný a kreativní člověk a věnovat se práci, která mě baví, je asi to nejlepší, co se mohlo stát. Kdyby každý člověk mohl dělat práci, která ho baví a naplňuje, zmizela by spousta frustrace…

Fotografie: Se souhlasem Jany Pavlovcové

Jak vypadá tvůj typický pracovní den?

On není moc typický, protože se točí hlavně kolem syna. Na práci zbyde čas především ve večerních hodinách, kdy se malý chystá ke spánku a já můžu usednout k počítači. Už je ale ve věku, kdy si dokáže vyhrát i chvíli sám a nechá mě přes den i něco nafotit či natočit. Ví, že maminka zrovna pracuje.

Máš nějakou osvědčenou radu nebo tip, jak najít soulad v mateřství a podnikání?

Podle mě je klíč hlavně to, že to tak chcete skloubit. Pokud vám to dává smysl, něco vám to přináší, tak se vždy dá najít způsob, jak to jde. Mám kamarádky, které při dítěti také zvládnou pracovat – mají možnost dávat dítě do skupinky, někde fungují partneři jako freelanceři oba, a tak se mohou v péči střídat. Je to o nastavení celé domácnosti. Dnešní doba je ale skvělá v možnosti pracovat online v podstatě odkudkoliv.

Koho ve svém životě nejvíce obdivuješ a proč?

Svého muže – je to můj největší přítel a je nejlepším otcem našeho syna. Nejvíce mi rozumí, někdy až tak, že mě to štve, ale on je moje největší zrcadlo.

Máš nějaký oblíbený citát nebo motto, podle kterého žiješ?

„Chovej se k ostatním tak, jak bys chtěl, aby se ostatní chovali k tobě.” Kdyby se tímhle řídila většina, žilo by se tu krásně.


Instagram | Blog | Facebook

Napsat komentář