Neděle 21 duben, 2024
„Pokud má člověk o čem psát, ať píše,“ zastává cestovatelské duo Cestuj za menej
Fotografie: Se souhlasem Daniela a Majky z Cestuj za menej
INTERVIEW

„Pokud má člověk o čem psát, ať píše,“ zastává cestovatelské duo Cestuj za menej

Daniel a Majka jsou mladý pár s hypotékou na krku, jejichž největší starostí je, zda budou mít na letenky. Na svém úspěšném blogu Cestuj za menej dávají tipy na levné cestování nejen po světě, ale také po Slovensku. Inspirativní obsah a nádherné fotografie – to najdete na jejich blogu a sociálních sítích. Ne nadarmo byli v roce 2019 v anketě Superbloger zvoleni nejlepším cestovatelským blogem na Slovensku. Kdo jsou Daniel a Majka a jaké jsou jejich triky na úspěšné blogování a levné cestování? Prozradili nám nejen to!

V roce 2019 jste byli v anketě Superbloger zvoleni za nejlepší cestovatelský blog na Slovensku. To není jediné ocenění, které jste získali. Pochlubíte se našim čtenářům, jaká další ocenění máte? Bylo vaším cílem ocenění získat, nebo to pro vás bylo příjemné překvapení?

Blog v podobě, v jaké ho lidé znají dnes, jsme začali psát v roce 2017, a hned následující rok jsme se umístili na 4. místě v anketě Bloger roku v kategorii cestování. To nás opravdu potěšilo a mile překvapilo, protože jsme si chtěli jen vyzkoušet, jak si náš blog obstojí v porovnání s jinými cestovatelskými blogy na Slovensku.

Podobná situace se opakovala i o dva roky později, kdy jsme dokonce zvítězili v anketě Superbloger 2019. Byla to velmi pěkná a profesionální akce, na které jsme se po dlouhé době opět setkali a popovídali si s našimi kamarády, a výhra byla krásný bonus, ale hlavně obrovský šok, v tom nejlepším slova smyslu. O tom, že bychom se mohli stát absolutním vítězem v naší kategorii, jsme ani nesnili. Doufali jsme maximálně v nějakou dílčí cenu, takže jsme zůstali trochu smutní, když jsme neskončili mezi oceněnými v jednotlivých kategoriích. Ještě větší šok byl, když se na obřím plátně na pódiu objevilo naše video z Tchaj-wanu, kde jsme natočili krátký příspěvek o tom, co pro nás účast v anketě Superbloger 2019 znamená. Dodnes si pamatujeme, jak nám při tom běhal mráz po celém těle a jak úžasný to byl pocit.

Blog však neděláme proto, abychom sbírali ocenění, ale spolu s krásnými zprávami od našich čtenářů a followerů je to ta nejlepší zpětná vazba, že to, co děláme a co nás baví, děláme dobře a inspirujeme i jiné. Je to takový náš deníček, ke kterému se budeme moct v budoucnu vrátit a zavzpomínat si, jak nám na výletech bylo dobře.

Letěli jste zadarmo do Berlína – jak se vám to podařilo? Danku, kde akční letenky sháníš a jak dlouho ti obvykle hledání zabere? Jaké další výhodné letenky se ti podařilo sehnat?

Právě ten proces plánování a hledání letenek, lístků na vlak nebo autobus mě na cestování baví nejvíc. Někdy jen tak brouzdám po internetu a hledám, kam by se dalo jet. Obvykle však nevyhledávám konkrétní destinace, a podobně tomu bylo i s Berlínem.

Pár let zpět fungovaly celkem fajn finty, kdy různé kreditní karty poskytovaly slevu u různých prodejců na nákup letenky. A tuto slevu na kartě bylo dokonce možné kombinovat se slevou na konkrétních vyhledávačích. A právě tato kombinace dvou slev mi dovolila „vyklikat” Berlín za neuvěřitelná 2 eura pro dva. A ty si nakonec společnost ani nestáhla a výsledkem byl zpáteční let do Berlína zadarmo. Kromě toho se nám už podařilo letět několikrát do 10 eur po celé Evropě. To už není nic výjimečného a stačí si jen počkat na akci.

Fotografie: Se souhlasem Daniela a Majky z Cestuj za menej

Naše čtenáře jistě zajímá, jak hledáte levné ubytování. Podařilo se vám sehnat například 4hvězdičkový hotel v centru Prahy za 10 EUR – to zní až neuvěřitelně. Jaký typ ubytování preferujete?

Požadavky na ubytování se u nás s postupem času změnily. Začínali jsme s ubytováním v kempech a hostelech, což samozřejmě souviselo i s našimi finančními možnostmi jako studentů či čerstvých absolventů škol.

Momentálně jsme se posunuli do kategorie 4hvězdičkových hotelů z opravdu jednoduchého důvodu – často jsou levnější než penziony. Zejména ve velkých městech je hotelů této kategorie nejvíce a vždy se najde nějaký, který má aktuálně slevu. Vyplatí se používat různé srovnávače jako například Trivago, Tripadvisor, Kayak a jiné. Kromě toho často existují i různé slevové kódy a kupony, které se dají také využít, což byl i případ ubytování v Praze za 10 EUR. Ve Vídni jsme díky kuponům bydleli zadarmo.

Danku, plánuješ cesty pouze ty, nebo necháváš Majku v něčem rozhodovat? Kam cestujete nejraději – k moři, do hor, do města, nebo za památkami?

Většinu cest plánuji já, ale občas mi v tom pomáhá i Majka. O destinacích rozhodujeme společně a následně i program ladíme podle toho, kdo chce co vidět. Oba máme rádi velkoměsta, rádi obdivujeme architekturu, historická městečka nebo centra s památkami, a pokud je to možné, rádi to kombinujeme i s oddychem na pláži.

Jakou nejlevnější, a naopak nejdražší destinaci jste navštívili? Dokážete říct, kde se vám líbilo nejvíce? Existuje destinace, která zklamala vaše očekávání?

Nedá se vysloveně říct, která destinace byla nejlevnější a která nejdražší. Je to hlavně proto, že na některých místech jsme strávili více času a na jiných méně.

Celkově máme vždy nastavený pomyslný rozpočet, kterého se držíme. A ten je v každé destinaci přibližně stejný. Pro nás to znamená, že například v New Yorku nebydlíme na Manhattanu, nenavštěvujeme všechna tamní muzea a galerie a nejíme každý den v restauraci. Na Filipínách si naopak vybíráme lepší hotel s bazénem, půjčujeme si na celý den loďku, chodíme do restaurací a podobně. Vždy se snažíme v rámci rozpočtu využít maximum, abychom si z každé destinace odnesli co nejvíc zážitků. Koneckonců nejlépe investované peníze jsou ty, které investujeme do zážitků, a ty nám nikdo nikdy nevezme. Obecně však platí, že poměr ceny a výkonu je výhodnější v Asii.

A destinace, který nás vyloženě zklamala, asi neexistuje. Nám se líbí úplně všude, ale největší dojem v nás asi zanechala Kambodža, ale například také Vietnam či Gruzie. Člověk cestuje s různými očekáváními a tyto země nás velmi příjemně překvapily a předčily i ta naše.

Fotografie: Se souhlasem Daniela a Majky z Cestuj za menej

Na vašem blogu píšete také tipy na výlety po Slovensku. Kde to máte na Slovensku opravdu rádi? Dokážete si představit žít v jiném státě?

Poslední rok byl z hlediska cestování opravdu náročný, a tak nám nezbylo nic jiného než se vrhnout na prozkoumávání okolí. Nejen kvůli tvorbě nového obsahu, ale především proto, že k životu potřebujeme nové vjemy a podněty, tedy stále něco nového objevovat a poznávat. Víkendové procházky jsme absolvovali pravidelně i před koronou, ale vůbec jsme o tom nepsali a už vůbec jsme nefotili. Vyběhnout do Terchové a jen tak se procházet jsme považovali za samozřejmost.

A s tím souvisí i odpověď na vaši otázku, kde to máme nejraději – u nás doma na severu, samozřejmě. Já jsem ze Žiliny a Majka z Turce, takže tyto dva regiony v Žilinském kraji jsou nám nejbližší. Rádi jezdíme do Terchové, Rajecké nebo Gaderské doliny. Právě tady jsou nejkrásnější doliny, kopce, louky a krásná příroda, kde se dá chodit dlouhé hodiny a často téměř nikoho nepotkáte.

A jestli si umíme představit, že bychom žili v jiném státě? Asi ne natrvalo, protože by nám velmi chyběla rodina, ale na nějakou dobu ano. Majka dokonce nějakou dobu žila v Praze, kam se neustále velmi rádi vracíme a je to taková naše srdcovka. Kromě toho jsme už několikrát zvažovali život v nějakém velkoměstě v Asii. Asi nejblíže jsme tomu byli před 2 lety, kdy jsme se díky mé práci málem přestěhovali do Vietnamu.

Majko, tvé fotografie jsou populární také v médiích. Absolvovala jsi nějaký fotografický kurz, nebo jsi prostě přirozený talent? Jaká je podle tebe ideální výbava na cesty, aby vznikly krásné fotky? Stává se ti, že když tě Daniel fotí, nejsi spokojená s výsledkem?

Moc děkuji, jsem ráda, když se někomu naše fotky líbí. Když nám někdo napíše, proč jsme v článku použili fotky z fototéky, ale jsou to naše vlastní fotky, beru to jako kompliment.

Neabsolvoval jsem žádný kurz a fotíme na manuál, ale protože jsem grafická designérka, měla bych mít smysl pro estetiku. Občas ale dobrá fotka vyžaduje trpělivost, a pokud pózuju já, většinou tu trpělivost nemám, protože Daniel nikdy nevyfotí napoprvé fotku podle mých představ. A čekat, až lidé odejdou ze záběru a vy budete mít možná jeden pokus na rychlou fotku, tak to je někdy o nervy. (smích)

Majko, jako hlavní modelka na vašich fotkách míváš často pestrobarevné outfity. Dělá ti problém se na cesty zabalit do malého zavazadla, nebo máš outfity dopředu pečlivě promyšlené a vystačíš si s málem?

Obecně mám ve skříni velmi málo oblečení a na běžné nošení se nejlépe cítím v černé a zemitých barvách. Na léto však mám několik pestrých kousků a asi tři kusy barevných kalhot, které dokola střídám a kombinuji. Takže s oblečením při balení problém nemívám, největší část zavazadel zabírá kosmetika, léky a elektronika. (smích)

Fotografie: Se souhlasem Daniela a Majky z Cestuj za menej

Danku, ty zastáváš motto, že cesta je cíl. Vyžíváš se tedy v cestování s mnoha přestupy? Majko, stává se ti, že Danek vybere moc zdlouhavou cestu a ty bys raději volila pohodlnější variantu?

Neřekl bych, že se v tom vyžívám, ale když je možnost letět přes nějaké město, které jsme ještě nenavštívili nebo do kterého bychom se rádi vrátili, rád ji využiji. Právě taková cesta je ideální k tomu, abychom se podívali na místa, která bychom za normálních okolností možná nikdy cíleně nenavštívili. V tom jsme oba stejní – chceme toho vidět co nejvíc.

Daniel má také zálibu v adrenalinu. Jaké adrenalinové zážitky jste spolu podstoupili? Majko, je něco, do čeho jsi s Dankem nešla?

Tato část našich výletů zůstává čistě na mně. Majku na kolotoč nebo do polorozpadlé lanovky nikdy nedostanu. Někdy na ní ale zahraju habaďůru a jí nezbyde nic jiného než vyrazit se mnou, i když celou cestu poslouchám jen frfňání. (smích) Jednou se mi ji dokonce podařilo přesvědčit, aby sjela kopec na koloběžkách. To by za normálních okolností nikdy nevyzkoušela. A i když nám to trvalo déle, protože pořád brzdila, nakonec se jí to docela líbilo.

To je opravdu pravda, nejsem vůbec adrenalinový typ. Pro mě je adrenalin i samotná cesta letadlem a při dlouhých letech a mezipřistáních si ho užiju opravdu hodně, ale miluju cestování a ten strach z létání musím potlačovat. Nikdy bych se však nenechala přemluvit ke skokům padákem a podobným zážitkům.

Danieli, tebe baví sociální sítě. Máte úspěšný profil na Instagramu, Facebooku, TikToku a Pinterestu. Na blogu máte také první podcast – chystáte se v tomto směru dále rozvíjet? Jaká je tvoje nejoblíbenější platforma a proč?

V tom máte naprostou pravdu. Snažím se vyzkoušet všechno a momentálně asi nejvíc času trávím na TikToku. Zveřejňuji tam hlavně krátká videa, na kterých dělám veselé cestovatelské snídaně, a je docela zajímavé si s tím trochu pohrát a z několika videí poskládat jedno smysluplné. Nejvíc mě však stále baví právě Instagram, kde máme i nejvíc sledujících a je to takové sociálnější, protože si ráda píšu s jinými podobně naladěnými lidmi. Často se právě od nich dozvídám různé tipy na zajímavá místa nebo radím s destinacemi, které jsme už v minulosti navštívili. Rád bych pokračoval v podcastech a livestreamech se zajímavými hosty, je to velmi obohacující debata – doufám, že na obou stranách.

Fotografie: Se souhlasem Daniela a Majky z Cestuj za menej

Máte tipy pro začínající blogery, jak vybudovat úspěšný blog jako je ten váš? Jelikož se ve světě blogerů pohybujete několik let, nemůžeme se vás nezeptat – co si myslíte o projektu BloggersRE?

Základem při tvorbě blogu je hlavně to, že to děláte pro sebe. Jednou jsem četl, že pokud má člověk o čem psát, ať píše, a pokud je to jedinečné, zajímavé a užitečné, určitě si to najde svého čtenáře. Důležité je, aby to člověka od začátku bavilo a aby do toho vložil své srdce a čas. Jinými slovy, pokud to člověk dělá s láskou a nadšením, lidé si k vám cestu najdou. Ono to na té tvorbě je i vidět, koho to baví a koho ne. My jsme začali hlavně z důvodu, abychom se o zážitky podělili s rodinou a kamarády. A tak nějak samo od sebe se postupně nabalovalo víc lidí, které se naše tipy bavily. A zároveň bychom neměli zapomínat, že pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte tomu věnovat čas. Jsou to hodiny a hodiny práce, a zejména na začátku je výsledek téměř minimální. Články si přečte vaše maminka, spolužáci nebo kolegové a to je vše. A pokud to člověka nebaví, je to období, které ho zlomí a nemá chuť pokračovat. Proto se při tvorbě jakéhokoli obsahu musíte věnovat tématům, ve kterých jste doma a která jsou vaším koníčkem. Půjde to určitě snáze. 

Projekt BloggersRE registrujeme už delší dobu a líbí se nám především rozhovory se zajímavými lidmi, kteří jsou velmi inspirativní. Je skvělé vidět, kolik šiikovných lidí máme kolem sebe.

Na vašem Instagramu máte také umělecká díla z potravin, která představují známá turistická místa. Předpokládáme, že za touto kreativitou stojí Majka. Jak tento nápad vznikl? Pochutnáte si následně na těchto výtvorech?

Ano, vymýšlím a vytvářím to já a prvotní impuls přišel z Pinterestu, kde jsem viděla různá zajímavá a krásná díla vytvořená z jídla. A tak jsme se během prvního lockdownu před rokem do toho pustili a začali to zkoušet. V té době nám přišlo velmi provokativní přidávat fotografie z našich posledních zahraničních cest, a tak jsme spojili dvě věci, které nás baví nejvíc – cestování a jídlo. (smích) Dnes už mou předlohou není Pinterest, ale fotografie míst, která jsme navštívili nebo plánujeme jednou navštívit, a předem promyšlené nákupy potravin. Když výtvor dofotíme, většinu sníme a zbytek, například petržel, kterou často používáme, nasekáme do nedělní polévky.

Kromě blogování chodíte ale do práce. Majka se živí jako UX designer a věnuje se grafice. Prozradíš nám něco víc o své práci? Danieli, čemu se věnuješ ty? Nezvažujete vydat se nomádskou cestou a pracovat na dálku ze zahraničí?

Já pracuji v automobilovém průmyslu jako projektový manažer ve výrobním podniku. Právě to je limit, který mi nedovoluje pracovat na dálku ze zahraničí. Ačkoli mnoho věcí lze řešit na dálku, v mé práci je stále mnoho témat, u kterých musím být fyzicky přítomen ve výrobě a nebylo by možné je řešit z domova nebo z druhé strany zeměkoule. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Možná jednou změním v rámci korporátu zemi a přestěhujeme se někam jinam.

Práce UX designéra je velmi zajímavá a grafickému designu se věnuji již od vysoké školy, během které jsem absolvovala i pracovní stáž v Praze. Momentálně pracuji pro největší donáškovou službu jídla na Slovensku. Práce mě baví a doufám, že si konečně najdu čas i na jiné kreativní projekty, které nosím v hlavě. Zatím mě blog a Instagram zaměstnávají vedle práce asi nejvíc.

Dnešní doba cestování moc nepřeje. Využíváte tento čas k jiným aktivitám, nebo trávíte každou volnou chvíli objevováním nových míst na Slovensku? Kam pojedete jako první, až to bude opět možné? Jaká je vaše destinace snů?

Za poslední rok jsme se konečně trochu posunuli se zařizováním bytu, protože to byla jedna z aktivit, na kterou jsme v minulosti neměli čas a kvůli častému cestování ani peníze. (smích) A kromě toho jsme se ve velkém objevovat pustili do poznávání naše okolí a krás Slovenska. Minulý rok se nám podařilo navštívit víc než 100 míst po celé zemi a postupně tato místa zpracováváme a přidáváme i na náš blog.

Co se týče první cesty, jakmile se uvolní opatření, pojedeme za rodinou a přáteli. Většinu z nich jsme neviděli více než půl roku a opravdu nám chybí. A když už mluvíme o cestování, jednou z prvních destinací, které navštívíme, bude určitě Praha. Obvykle tam jezdíme třikrát až čtyřikrát do roka a za posledních 12 měsíců jsme tam pochopitelně nebyli ani jednou. Kromě českých hradů a zámků v létě bychom letošní Vánoce rádi strávili v teple, ale zatím si netroufáme nic plánovat. Člověk míní, korona mění.


Instagram | Blog | Facebook | Pinterest

Napsat komentář