Čtvrtek 21.11.2024
„Kdyby kniha měla vliv na situaci v online světě, byl by to obrovský úspěch,“ říká spoluautorka knihy (NE)JSEM INFLUENCER Deni Hartmannová
Fotografie: Se souhlasem Deni Hartmannové a fotografky Dominiky Neužilové
INTERVIEW

„Kdyby kniha měla vliv na situaci v online světě, byl by to obrovský úspěch,“ říká spoluautorka knihy (NE)JSEM INFLUENCER Deni Hartmannová

V roce 2016 začínala v BloggersRE na pozici šéfredaktorky webu, za tu dobu se z ní stal jeden ze zakladních stavebních kamenů celého projektu. Od našeho posledního rozhovoru v červnu 2018 se toho u Deni Hartmannové hodně změnilo a stala se mimo jiné spoluautorkou nové knihy (NE)JSEM INFLUENCER. Co vše nám o této knize prozradila? Jak náročné je napsat a vydat knihu a co vše tomu předchází? A co dalšího nám Deni prozradila nejen ze zákulisí BloggersRE?



Proč jste se rozhodli napsat knihu a co je jejím cílem?

Popravdě už si ani nevzpomínám, kdy nápad napsat v rámci projektu BloggersRE knihu přišel poprvé. Rozhodně už je to hodně dlouho a možná víc než 2 roky.

Myslím, že to celé vyplynulo tak nějak přirozeně – roky jsme pozorovali situaci v online světě, mezi online tvůrci a influencery i jejich sledujícími, zároveň jsme s nimi byli neustále v úzkém kontaktu. Ivo, spoluautor knihy, se profesně věnuje influencer marketingu, já spoustu let bloguju. To vše nám dalo nějaký základ, věděli jsme díky tomu nejen, že chceme napsat knihu, ale i na co ji chceme zaměřit a co v ní rozhodně nesmíme vynechat.

Cílem knihy je dokázat oslovit jak běžného uživatele sociálních sítí, tak online tvůrce nebo i zástupce nějaké firmy a každému z nich něco předat. Snažíme se v každém řádku sdělovat jasně a srozumitelně důležité i zajímavé informace o online světě, rady, tipy, zkušenosti,.. Pokud by se nám podařilo, aby kniha, byť jen malou měrou, měla vliv na to, jaká je u nás v online světě situace, byl by to obrovský úspěch.

Kdy jste na knize začali pracovat a co vám zabralo nejvíce času?

Na tuhle otázku se dá odpovědět různě, dost totiž záleží, z jakého úhlu se na to podívám. Součástí knihy je to nejlepší ze všech rozhovorů s online tvůrci a influencery, které jsme udělali za celou dobu fungování BloggersRE, mohla bych tak klidně říct, že jsme na knize začali pracovat už v roce 2017. Pravdou ale je, že s cílem zařadit rozhovor do knihy, jsme jich udělali jen několik mezi lety 2019 a 2020, ty ostatní se nám do ní hodily vlastně šťastnou náhodou – brali jsme to jako nějaké znamení, že celá kniha a její koncept je správný krok.

Nejvíce času vlastně zabrala asi prvotní fáze utřídění si, co vše bude kniha obsahovat a jak bude poskládaná. Když nad tím zpětně přemýšlím, uvědomuju si, že to zabralo víc než půl roku.

Práce na knize, kdy už se skutečně tvořil text, pak začaly pozvolně někdy na jaře 2020 a nejvíce se toho udělalo během léta a podzimu, kdy se nejen nejintenzivněji psalo, ale začaly se dávat dohromady i ilustrace. Ty má mimochodem na svědomí grafička & fotografka BloggersRE Tea Máslová, která je neskutečně šikovná a já věřím, že tím, co dokázala vykouzlit, oslní nejednoho čtenáře, stejně jako oslnila mě nebo Iva.

Co se lidé v knize 
(NE)JSEM INFLUENCER všechno dočtou a dozví?

Jak jsem už zmínila, snažili jsme se knihu napsat tak, aby nebyla cílena jen na jednu úzkou skupinu lidí, ale aby jich dokázala oslovit co nejvíce.

V první kapitolách rozebíráme sociální sítě, blogy a podcasty – obecně i konkrétně. V další části knihy se věnujeme fenoménu online tvůrců a influencerů. Následují, dle mého pro mnohé nejzajímavější, kapitoly o spolupracích a reklamách, kdy se samozřejmě dotýkáme i influencer marketingu. Všechny kapitoly jsou doplněny o citace známých influencerů, markerétů nebo dalších lidí, kteří rozhodně mají co říct a podělili se o své zkušenosti.

V závěru jsme jako takový bonus přidali spoustu tipů na nástroje (nejen) pro online tvůrce a také slovník pojmů z online světa.

Fotografie: Se souhlasem Deni Hartmannové a fotografky Dominiky Neužilové

Co tě při psaní knihy nejvíce překvapilo nebo zaskočilo?

A víte, že já vlastně nevím? Na tuhle otázku asi nedokážu odpovědět. Kdykoliv totiž do něčeho jdu, snažím se připravit na to úplně nejhorší a počítat se všemi variantami. Někteří mí kamarádi říkají, že jsem pesimista, já tomu teda říkám spíš realista. (smích)

Jakou největší překážku jste museli v průběhu tvorby knihy překonat?

Nikoho asi nepřekvapí, že i nás zasáhla koronakrize, nutno ale říct, že ze začátku nám vlastně pomohla a největší překážka se z ní stala až teď, během dokončovacích prací, těsně před vydáním. Když se totiž na jaře všechno zavřelo, vytvořilo to přímo ideální okolnosti pro psaní knihy.

Zato vydání knihy během koronakrize je docela oříšek, o to víc, že si knihu vydáváme sami a musíme řešit například výběr tiskárny nebo to, jak knihu budeme doručovat. Koronakrize bohužel zapříčinila, že jsme vydání knihy byli nuceni několikrát posunout.

S knihou jste absolvovali 
crowdfundingovou kampaň, která nakonec dopadla úspěšně. Co všechno obnášely přípravy spuštění kampaně?

Nikdo z našeho týmu neměl s crowdfundingem žádnou větší zkušenost z dřívějška, a tak jsme začali teoretickou přípravou, kdy jsme se snažili nastudovat si všechno, co se dalo. Pak jsme dávali dohromady samotný projekt, vymýšleli odměny a strategii, jak budeme kampaň propagovat…

Kampaň trvala měsíc, já nespala asi dva. (smích) Nejdřív protože jsem měla plnou hlavu příprav a toho, co všechno musíme udělat. Pak protože kampaň běžela a já jsem byla nervózní, jestli bude úspěšná. A nakonec samou radostí, když úspěšná byla.Díky čemu se podle tebe na HitHitu povedlo vybrat peníze pro vznik knihy?

Dobrá příprava, kvalitní projekt a promyšlená strategie jsou jedna věc, další věc je štěstí, a to myslím stálo při nás. Řekla bych, že svou roli hraje i náhoda, ale já na náhody nevěřím, a tak doufám, že to, že se nám podařilo vybrat dostatek peněz, je znamení, že naše kniha skutečně vyjít má a že je to správně.

Samozřejmě nesmím opomenout, že nám spousta skvělých lidí pomohla s šířením kampaně, bez nich bychom to určitě nedokázali.

Fotografie: Se souhlasem Deni Hartmannové a fotografky Dominiky Neužilové

V týmu BloggersRE jsi od prosince 2016, takže jsi začala svůj pátý rok v tomto projektu. Co ti to dalo a co ti to naopak vzalo?

Dalo mi to neskutečně moc možností, zkušeností i vědomostí, ze kterých budu pravděpodobně čerpat ještě hodně dlouho, ne-li napořád. Vzalo mi to rozhodně nicnedělání, což ale vlastně není opravdová ztráta.

Pojďme teď společně nahlédnout do zákulisí BloggersRE. Jak vypadá tvůj běžný pracovní den v BloggersRE a co vše máš na starosti?

Na starosti toho mám tolik, že si vůbec nejsem jistá, jestli to zvládnu všechno popsat a vyjmenovat, pravděpodobně ne, ale právě v tom vidím krásu toho, co dělám – je to rozmanité, když mě zrovna něco nebaví, baví mě něco jiného, nikdy se nenudím a v podstatě nemám šanci upadnout do stereotypu.

Můj běžný pracovní den je pokaždé trochu jiný, stejné je vždy jen to, že několikrát denně kontroluju e-maily, vytvářím a přidávám InstaStories a odpovídám na zprávy v directu. Zbytek se odvíjí od toho, co je zrovna potřeba – primárně mám na starosti chod celého webu BloggersRE.com a vše s ním spojené, a pak celkově dohlížím na to, aby úplně všechno, co v rámci BloggersRE děláme, fungovalo tak, jak má. Moje oblíbené označení “holka pro všechno” je zkrátka dost výstižné. (smích)

Co vše obnáší vedení týmu a jak se snažíš lidi v týmu rozvíjet?

Zakládám si na tom, abych si s každým v týmu vytvořila určitý vztah, abych byla přátelská, empatická, komunikativní a aby všichni v týmu věděli, že se na mě mohou kdykoliv s čímkoliv obrátit. Jsem totiž toho názoru, že jakmile v týmu nepanuje pro všechny příjemná a tvůrčí atmosféra, nemůže to fungovat.

Sama za sebe se všechny v týmu snažím rozvíjet hlavně neustálou zpětnou vazbou na veškerou odváděnou práci. Pořád se ale snažíme vymýšlet pro členy BloggersRE různé benefity a možnosti růstu – všichni mají například přístup na platformu Udemy, kde máme zakoupeny desítky online kurzů a na základě zajmu dokupujeme další.

Jak se do týmu mohou přidat noví lidé a podle čeho jsou vybírány nové posily?

Na webu máme rozepsány všechny podmínky a možnosti – stačí se nám jen ozvat podle uvedených instrukcí. Kritéria výběru jsou různá podle toho, co by chtěl daný člověk v rámci BloggersRE dělat, ale jisté je jedno – nejdůležitější je pro nás vždycky nadšení pro věc a chuť tvořit, a to se vždycky pozná už z několika prvních řádků e-mailu, který nám přijde.

Já zastávám, že zkusit se má všechno, protože kdo nic nezkusí, nic nezíská. Doslova. U nás totiž něco získá i ten, koho nepříjememe – jen strohé odmítnutí rozhodně není náš styl, každému píšeme obsáhlou odpověď, ze které si taky může něco vzít a která ho taky může posunout dál nebo pomoct najít správný směr.

Fotografie: Se souhlasem Deni Hartmannové a fotografky Dominiky Neužilové

Víme, že máš pořád, už řadu let, i svůj vlastní blog. Stíháš jeho tvorbu ještě s tím vším skloubit?

Přiznám se, že už moc ne – stála jsem vlastně před rozhodnutím, jestli se naplno věnovat knize, nebo blogu, a vybrala si knihu. Věřím ale, že jakmile práce na knize skončí, zase se k němu vrátím v takovém rozsahu, jak bych chtěla. Blogování mi chybí, je to už po těch letech taková moje součást a droga, kterou sice dokážu na čas opustit, ale vždycky se k ní nakonec musím zase vrátit.

Jak to vypadá s tvým studiem a jak snášíš distanční výuku?

Čím dál hůř. Tím tedy myslím to snášení distanční výuky, moje studium celkově snad spěje ke zdárnému konci. (smích) Jsem teď ve třetím ročníku bakalářského studia, takže bych vlastně ani ne za půl roku měla dělat státnice, obhajovat bakalářku a snažit se, aby mě přijali na navazující magisterské studium.

Všechno je ale trochu jinak a já si to ještě trochu protáhnu, o rok. Zaprvé chci totiž absolvovat praxe, které ve třetím ročníku mám mít, úplně normálně, a ne distančně, zadruhé se z toho všeho nechci zbláznit a zatřetí mi stejně nic jiného nezbývá. (smích)

Snažím se ke svému studiu přistupovat co nejvíc s nadhledem, protože mi to přijde jako lepší cesta než se neustále stresovat. Distanční výuka je pro mě ale, pravda, hodně náročná, především po psychické stránce. Dokonce i teď během zkouškového si neustále říkám, jak ráda bych byla ve škole, a to by se přitom mohlo zdát, jak je dělání zkoušek z domova vlastně lehčí.

Pojďme se teď ještě vrátit zpátky ke knize. Kdy kniha vyjde a kde bude k dostání?

Aktuálně nám na e-shopu BloggersRE běží předprodej, díky kterému si každý, kdo knihu chce, může zajistit, že ji bude mít okamžitě, jakmile vyjde. U nás na e-shopu pak také bude probíhat prodej. Digitální podoba knihy bude k dostání od února 2021, tištěná podoba knihy od března nebo dubna 2021.

Jak hodnotíš uplynulý rok 2020 z pohledu projektu BloggersRE?

I přes všechny klacky, které nám rok 2020 naházel pod nohy, se nám, myslím, podařilo se posunout úplně nejvíc od vzniku projektu. Úspěšně jsme spustili e-shop, napsali knihu, posunuli náš web zase o úroveň výš,.. z pohledu BloggersRE to byl dobrý rok. Právě to, že my, na rozdíl od mnohých jiných, jsme měli dobrý rok, bych ráda letos využila pro dobrou věc. Pomáhat jsme se snažil vždycky a já cítím, že je čas to ještě znásobit.


Instagram | Blog | Facebook | LinkedIn | Twitter

Napsat komentář