Pátek 1 březen, 2024
„Když si dokážete vytvarovat zadek, dokážete si vytvarovat i líčka nebo pevný krk,” říká Simona Rydlová
Fotografie: Se souhlasem Simony Rydlové
INTERVIEW

„Když si dokážete vytvarovat zadek, dokážete si vytvarovat i líčka nebo pevný krk,” říká Simona Rydlová

Simona Rydlová se dlouhá léta věnovala módě a působila jako šéfredaktorka lifestylového magazínu. Miluje ale jógu a meditaci, které ji provází celý život, a tak se dnes plně věnuje propagaci Face Yogy a bere ji jako nástroj, jak vypadat a cítit se skvěle bez chirurgického zákroku. Co to vlastně Face Yoga je? Jak funguje? A proč bychom ji měli pravidelně cvičit?

Jak ses od práce šéfredaktorky v lifestylovém magazínu dostala k Face Yoze a jak dlouho se jí věnuješ?

Někdy kolem 35. roku jsem začala řešit svoje potřeby. Obličej mi najednou spadl, na čele jsem měla vrásky a pod očima prohlubně. Jediné, co mě tehdy napadlo, bylo běžet na botox. Čelo se mi sice vyhladilo, ale mě vyděsila skutečnost, že bych něco takového měla opakovat co pár měsíců. Hledala jsem alternativy a objevila Face Yogu.

Začala jsem praktikovat, mělo to velmi rychle výsledky a já se rozhodla Face Yogu vystudovat a certifikovat se, abych ji mohla přivést k nám. Byla jsem tehdy na mateřské s druhým děťátkem, takže jsem měla prostor studovat, a hledala jsem si práci, kterou bych mohla skloubit s rodinou. S Face Yogou mi vše do sebe zapadlo.

Někteří možná Face Yogu neznají. Co to je a jak funguje?

Je to práce s obličejovými svaly. Přetížené svaly se uvolní a ty spící zase aktivují. Když si dokážete vytvarovat zadek, dokážete si vytvarovat i líčka nebo pevný krk. Na obličeji je přes 50 svalů, děje se tam toho opravdu hodně.

Pro koho je Face Yoga vhodná? Může ji cvičit úplně každý?

Ano, jistě. Face Yogu může cvičit každý, kdo má na obličeji svaly a je schopen cvik zopakovat. Pracovala jsem s lidmi, kterým bylo 9 let, i s lidmi, kterým bylo přes 80. Je to cvičení, sebepéče. A to nemá věk ani pohlaví.

Fotografie: Se souhlasem Simony Rydlové

Co vše se stane, když člověk začne cvičit, a jaké jsou hlavní výhody?

Těch benefitů je spousta. Většina lidí začne s Face Yogou, protože chce zredukovat vrásky a pozvednout kontury. S klienty řešíme i asymetrii v obličeji, spadlá horní víčka, vychýlenou čelist, kruhy pod očima, otoky nebo asymetrie následkem obrny lícního nervu. Face Yoga toho umí ale mnohem víc, co na první pohled není vidět. Upravuji postoj, zlepší se kvalita pleti, pracujeme na krásném symetrickém úsměvu, zlepší se lymfatický oběh. Napětí ve tváři, včetně toho emočního, se uvolňuje, upravujeme každodenní návyky, které přispívají k vráskám.

Celkově je pak mnohem lepší pocit ze svého obličeje a mimiky. S herečkami třeba pak pracuji na konkrétní mimice a tvaru obličeje, když to jejich role vyžaduje. Zpěvačky si zase pochvalují větší hlasový rozsah.

Jak dlouho je potřeba cvičit, abychom dosáhli kýžených výsledků? Existují nějaké tipy, strategie nebo techniky?

Pohybujeme se v delikátní části těla, kde není dobré experimentovat. Takže random cviky z netu bych dlouhodobě nedělala. Změny jsou samozřejmě velmi individuální. Záleží na tom, jak dlouho si na vrásku zaděláváte a jak konzistentně a správně cvičíte. Mám online programy, které jsou postaveny velmi chytře a krok za krokem postupujeme tak, aby byl výsledek vidět už za 6 týdnů. Dá se se mnou potkat i na individuálních lekcích nebo na Face Therapy, což je in house technika, kdy vy ležíte a já cvičím na vašem obličeji za vás. Tam je viditelná změna už za hodinu.

V dnešní době klademe čím dál větší důraz na zdraví, životní styl a pravidelnou péči o sebe. Myslíš, že právě kvůli tomu se i cvičení s obličejem těší popularitě?

Určitě. Když jsem obličejovou jógu před 7 lety začala učit, nikdo ji tady neznal a mně bylo jasné, že bude fungovat. Fungovalo to na mě a já řeším to samé, co většina žen. Pracovala jsem dřív v lifestylových časopisech a co bude trend v budoucnu, i když o tom zatím nikdo neví, bylo součástí mojí práce. A myslím, že tomu napomohl i covid, kdy jsme byli nuceni se obrátit k sobě, ke svým základům a kořenům, a s tím přirozená sebepéče souvisí. Zkrátka makám na tom, aby byla Face Yoga populární, už pár let.

Fotografie: Se souhlasem Simony Rydlové

Proč bychom si měli vybrali právě tvé hodiny a kurzy?

Intenzivně učím Face Yogu už 7 let. Byla jsem v 1. ročníku certifikovaných lektorů od Fumiko Takatsu, takové Face Yoga guru. Stále jsme v kontaktu, i když jí prošlo pod rukama už možná stovky, tisíce dalších lektorů z celého světa. Sleduje mě a fandí mi. Dává mě dokonce jako příklad ostatním lektorům a zve mě na školení budoucích lektorů, abych sdílela svoje zkušenosti. Moc si toho vážím.

Neustále se vzdělávám a posouvám dál. Objevuji nové a nové souvislosti, co se v obličeji děje a proč. Obličej je takové malé tělo. Jsem i lektor jógy, takže kombinuji techniky z jógy a dechové techniky. Spolupracuji s fyzioterapeuty a pohybovými experty. A mám zkrátka skvělé výsledky. Lektorů bude čím dál víc, ale co by vás mělo zajímat, je vzdělání, praxe a výsledky.

Fumiko Takattsu Face Yoga metodu dokonce založila. Co ti tato zkušenost dala?

Fumiko je skvělá. Je to bývalá profesorka, takže i ona se neustále vzdělává. Je to chytrá žena a je mi blízké, jak přemýšlí. Mně to nastartovalo nový směr a novou, už třetí, kariéru.

Když je někdo úplným nováčkem, jak a kde je nejlepší začít? Existují nějaká lehká cvičení pro začátečníky?

Ano, můj online program NAPLNO je skvělý pro úplné začátečníky. Každý den si pustíte jedno video na 10 minut, vidíte sebe i mne vedle sebe. Provedu vás každým krokem.

Fotografie: Se souhlasem Simony Rydlové

Co bys řekla, že je nejlepší věc na Face Yoze a co na ní zbožňuješ ty sama?

Mě hodně baví to sebevědomí, že to mám v rukou já. Nemusím chodit na drahé kosmetiky, zákroky a dávat se všanc někomu jinému. Mám svoje stárnutí zkrátka doslova v rukou. A to je myslím důležitý empowering moment pro ženy vůbec. Ve světě plném botoxu, s multimiliardovým kosmetickým průmyslem, kde je silný tlak na to, abychom vypadaly stále dobře a mladě, je to tak trochu vztyčený prostředníček a sebrání svojí moci zpět, a to mě baví.

Vrásky jsou neoddělitelnou součástí procesu stárnutí pokožky. Úplně se jich zbavit tedy nedá. Jak moc lze proces stárnutí pomocí cvičením zpomalit?

Já vrásku nevnímám jako problém. Ale také vím, že každá vráska má původ a důvod a hodně často jsou to vrásky předčasné způsobené špatnými návyky. Jsme nastaveni na mnohem delší mladistvý vzhled. Razím teorii pro age, ne anti age. Já nechci bojovat s vráskou, já chci o sebe pečovat a cítit se dobře. Je to obrácené přemýšlení o stárnutí. Stárnutí je za mne privilegium, ne každý ho má. Jasně, že nějaké vrásky časem přijdou, to je úplně v pořádku.

Jaké jsou běžné mylné představy o Face Yoze, se kterými se setkáváš?

Mylná představa je, že je Face Yoga random hýbání obličejem. Nebo že se pracuje s pletí. Velmi často vidím na sítích, jak si někdo tahá kůži a hýbe obličejem tak, že se někde jinde vrásky vytváří. Na obličeji je přes 50 svalů a při Face Yoze se pracuje hlavně se svaly. Na obličeji je každý milimetr znát, tam prostě chyby dělat nechcete.

Fotografie: Se souhlasem Simony Rydlové

Zažila jsi při cvičení Face Yogy nějaké vtipné momenty?

Mě baví ty „aha” momenty, když žena pochopí, proč ty vrásky na čele má. Protože je třeba shrbená několik hodin denně do telefonu, pak do počítače. Když si poprvé čelo uvolní a ono se nemračí, je to úplně nový zážitek.

Jak vypadá tvůj každodenní režim v péči o sebe? Čím se ráda rozmazluješ?

Face Yoga a face masáže patří k mojí denní rutině. Stejně tak jóga skoro každý den. Když nestihnu pořádně cvičit, udělám si alespoň pár tahů při aplikaci krému – to je moje minimum.  Miluju saunu, horké termální prameny, ochlazování a shiatsu. Snažím se zařazovat každý měsíc. Osvědčilo se mi to, že je to mnohem lepší jako prevence než pak řešit problém. Taky miluju jízdu na koni, trénuji skoro každý víkend. Jo a taky zvukové lázně.

Které cviky Face Yogy jsou pro krásnou tvář bez botoxu tvé nejoblíbenější?

Já si musím uvolňovat svaly mezi obočí – když to nedělám, mračivka mi tam hned naskočí. Taky si ráda tvaruji líčka, aby byly hezky nahoře, a pumpuji rty, aby mi vydržely plné.


Instagram | Web | Facebook | YouTube

Napsat komentář