Lenka Coates je zakladatelka největší Canva skupiny v České republice. Tato mladá žena také pořádá kurzy, ve kterých se mohou všichni zájemci o grafiku naučit, jak své produkty propagovat na sociálních sítích. Cesta za úspěchem ale bývá někdy trnitá. Jaká byla ta Lenčina? A jak se tato talentovaná umělkyně ke grafice vůbec dostala?
Co vás vedlo k tomu založit Grafiku lehce?
Po letech práce jako freelance Social Media Manager jsem v roce 2020, na začátku pandemie, přišla o všechny klienty. Asi dva týdny jsem brečela a nevěděla, co budu dělat a jak se uživím. Nakonec jsem zjistila, že je na tom spousta lidí stejně a někteří mnohem hůře.
Rozhodla jsem se, že založím skupinu, kde lidem zdarma předám svoje znalosti, které jsem se za ty roky jako SMM naučila a to, jak si lehce vytvořit grafiku pro jejich podnikání a sociální sítě pomocí online aplikace Canva. První rok jsem zdarma sdílela jedno video týdně. Vůbec jsem nečekala, že se skupina tak rychle rozroste. Nebyla za tím ani žádná strategie. Neplánovala jsem žádné placené kurzy ani školení, ale moji studenti se o ně začali sami hlásit, a tak jsem vytvořila první dva Canva kurzy. Teď mám nově i Grafika lehce klub, kam každý týden dávám videa, tipy a novinky ze světa Canvy a sociálních sítí.
Canva komunita nyní patří k těm největším v České republice. Co všechno se zde mohou noví členové naučit?
Přiznám se, že těch aktivit mám teď hodně a facebooková skupina “Canva – Grafika lehce” teď spíše funguje jako místo, kde se rychle můžete zeptat na cokoliv ohledně Canvy a sociálních sítí. Vždy vám tam někdo poradí, navede a ukáže, jak na to. Dotazy se také často opakují a já jsem schopna vás odkázat třeba na starší příspěvek, kde se stejný dotaz už řešil. I když do skupiny nepřispívám tak často jako dřív, snažím se pravidelně členům přinést něco hodnotného. Nedávno jsem pro ně uspořádala webinář zdarma, na kterém jsem pro ně přeložila událost Canva Create, kde Canva představila všechny svoje novinky.
Jak jste se vůbec dostala ke grafice jako takové?
Grafiku jsem nestudovala a vždy se stydím, když mě někdo začne nazývat grafikem. To mám v plánu brzy napravit. V grafice jsem se díky Canvě našla a je to profese, které se chci věnovat do konce života. Dostala jsem se k ní v roce 2018, kdy jsem začala pracovat jako freelance Social Media Manager.
Grafika byla dříve vnímána spíše jako mužské odvětví. Sami ale víme, že si ji oblibuje čím dál více žen. Jak proces grafiky vnímáte vy?
Už 9 let žiji na jihu Anglie a sleduji hlavně ten zahraniční trh, kde už toto moc nevnímám… spíše naopak. Jsem obklopena ženami, které dělají skvělou grafiku. Co ale u žen vnímám, je podceňování se, které pak vede často i k tomu, že si za stejnou práci neříkají takové peníze jako muži.
Máte někoho, kdo vás v tvůrčím procesu hodně ovlivnil?
Ne úplně tak v tvůrčím procesu jako takovém. Dlouho jsem sledovala Ronney Hermosa. On byl takový první světový Canva průkopník. Prošla jsem si několika jeho Canva kurzy, sledovala jeho videa a dlouhou dobu obdivovala. Jeho grafika sice není úplně můj styl, ale jeho videa jsou vždy nabitá hodnotnými informacemi, a to mě určitě ovlivnilo v mojí tvorbě obsahu na sociální sítě. Snažím se, aby moje videa byla originální a mým sledujícím vždy něco předala, inspirovala a naučila. Ronney Hermosa mě i osobně přiměl k tomu založit první Canva komunitu v ČR.
Co se týká inspirace, tak ta se v průběhu času mění, ale třeba teď na Instagramu moc ráda sleduji @redodida, která má vzdělávací profil o grafice, @made.by.james, který vytváří boží loga a obsah pro grafiky, @highmoonstudio, @moyo.studio… Těch účtů na Instagramu je vážně hodně.
Rodina, webináře a podnikání vůbec… Jak se vám daří to vše skloubit dohromady?
Tohle jsem se musela naučit, ale s dobrým plánem to jde celkem dobře. Vše plánuji digitálně pomocí aplikace Asana, bez které si už neumím představit svůj den.
Potýkala jste se někdy s tvůrčím blokem a vnímala jste ho spíše jako překážku, nebo něco, co vám pomohlo posunout se dál? Co byste poradila lidem, kteří se s tvůrčím blokem potýkají?
Ano, pravidelně mám takové stavy každý měsíc, kdy mi ta tvůrčí práce prostě některé dny nejde od ruky. Mám to štěstí, že jsem sama svým pánem a pokud můžu, tak v takových dnech si dávám od grafiky oddych a soustředím se na jiné činnosti ve svém podnikání. Někdy to kvůli deadlinu samozřejmě nejde.
Odpočinek nebo pauza od projektu u mě funguje vždy a věřím, že to tak mají i ostatní grafici, takže doporučuji.
Zpět ke grafice. Pamatujete si na okamžik, kdy jste poprvé narazila na Canvu?
Ano, to bylo asi v roce 2015, ještě dřív, než jsem začala pracovat jako freelance Social Media Manager. Pár let předtím jsem se snažila o své první podnikání, kdy jsem šila stylové kuchyňské doplňky. Tenkrát jsem hledala online nástroj, kde bych si připravila příspěvky na sítě a narazila na Canvu… Myslím, že jsem ji párkrát otevřela, horko těžko tam něco spíchla a zase rychle zavřela.
Mohou se vašich Canva kurzů účastnit i lidé, kteří jsou v oboru grafiky úplnými začátečníky?
Ano, moje kurzy jsou pro začátečníky i pokročilé studenty. Amatéry, ale i profesionální grafiky. Nedávno jsem například školila paní, která grafiku studovala, jen se chtěla naučit Canvu od A do Z a všechno, co umí.
Spousta lidí bojuje se sebevědomím, co se svých uměleckých skills týká, ale přesto by rádi tvořili. Co byste jim poradila?
Poradila bych jim, aby se nebáli, využili sílu sociálních sítí a toho, že se na nich můžeme prezentovat zdarma, růst a získávat zákazníky. Nebojte se názoru ostatních… s tím se asi setkávám nejčastěji. Ostatní nežijí váš život a neplatí vaše účty. Běžte si za tím, co vás dělá šťastnými a co vás naplňuje. Začněte klidně pomalu malými krůčky a nenechte se paralyzovat dokonalostí.
Jak na začátku vypadala vaše kariéra? Věděla jste přesně, za čím si chcete jít, nebo jste si vše musela vybojovat?
Vystudovala jsem Střední průmyslovou školu oděvní a Vysokou školu obchodní. Od malička jsem byla kreativní a věděla jsem, že bych chtěla nějakým způsobem zkombinovat kreativitu a byznys… být mým vlastním pánem. Po škole jsem odjela do Anglie, kde jsem zůstala a po letech se ocitla opět na úplném začátku, když jsem si kvůli jazykové bariéře nedokázala najít svoji vysněnou práci, a tak jsem si ji sama vytvořila. Hledala jsem práci, která by mi umožnila volně a kdykoliv cestovat mezi Anglií a Českou republikou. Začátky byly vážně náročné a pořád to náročné je, ale já mám ráda výzvy.
Kdybyste měla stroj času a mohla se vrátit do minulosti, je něco, co byste ve své kariéře změnila?
Šla bych studovat grafiku nebo gympl, ale v 15 letech jsem neměla moc tušení, co by mě mohlo bavit. Jinak bych asi nic neměnila nic. Myslím si, že můj život by byl úplně jiný a neodjela bych třeba ani do zahraničí, což mi dalo tu největší školu.
Je ve vašem životě nějaký umělecký směr, který vás ve vaší tvorbě ovlivnil?
Ráda se inspiruji módním průmyslem. Vždycky jsem byla velký fanoušek módních časopisů, nejnovějších módních trendů a návrhářů. Asi i proto jsem šla studovat oděvní průmyslovku. Móda mě ovlivňuje celý můj život. Kromě oblečení teď hlavně koukám na kampaně módních domů – jak je mají graficky zpracované, jaké fonty a barvy v nich používají apod.
Každý z nás se v životě řídí nějakým mottem. Jaké je to vaše?
„Všechny naše sny se mohou stát skutečností, pokud máme odvahu je následovat.“ — Walt Disney
$content$