Fotograf, cestovatel a ředitel cestovatelského festivalu KOLEM SVĚTA Karel Wolf sdílí své zážitky nejen prostřednictvím působivých fotografií, ale i přednášek pro širokou veřejnost. O zkušenosti, kterých za roky na cestách nasbíral nespočet, se neváhá dělit. Proč se rozhodl cestovat kolem světa? Co nejhoršího se mu v zahraničí přihodilo? A proč nikdy necestuje sám?
Co vám přináší cestování? Myslíte si, že by měl cestovat každý?
Cestování mi dává velký pocit svobody. Na cestách toho zažíváme mnohem více než v běžném životě. Přinášíme si neobvyklé vzpomínky, které nezřídka zůstávají na celý život. Pokud cestujete do rozvojových zemí, prožíváte tam vše mnohem intenzivněji a často se učíte novým věcem. Testujete svou psychiku. Naučíte se zvládat obtížné situace, na které nejste v pohodlí svého domova zvyklí. Ano, myslím si, že by měl cestovat každý. Často si pak uvědomíme, v jak krásných podmínkách žijeme.
Kde všude už jste byl a které z těchto destinací byste vypíchl?
Podařilo se mi navštívit asi 80 zemí světa, stanul jsem na všech kontinentech a dalo by se říct, že se mi líbilo všude. Od Bolívie a Argentiny přes Namibii, Zanzibar až po Indonésii, Barmu anebo Nepál. Mám rád jak Evropu, tak třeba tropické ostrovy v Indickém oceánu, včetně Zanzibaru nebo Sokotry.
Co bych však vypíchnul, je Antarktida, kam jsem zavítal na palubě třístěžňové plachetnice Bark Europa. Dva měsíce jsem se plavil Jižním oceánem, podél břehů Antarktidy a každý den navštívil jiný ostrov. Celkem nás bylo asi 50 lidí na palubě a prožívali jsme okamžiky, o kterých se nám nikdy ani nesnilo. Pozorovali jsme kosatky, lachtany, tuleně, asi pět druhů tučňáků, obří albatrosy. Zažili si větrnou bouři uprostřed Drakeového průlivu, viděli jsme lámat se ledovce a navštívili jsme mnoho míst, které před 100 lety obývali lovci velryb. Byly to dva nejintenzivnější měsíce mého života.
Druhé místo, na které intenzivně vzpomínám, je Vánoční ostrov. Nemyslím Velikonoční ostrov, kam jsem se také podíval, ale Vánoční ostrov, který se nachází v Indickém oceánu, pár stovek kilometrů jižně od indonéské Jávy. Ostrov však patří Austrálii. Nacházejí se tam miliony suchozemských krabů červených, kteří v deštivé sezoně migrují ze svých zemních děr na pobřeží oceánu, aby tam nakladli vajíčka. Sledování této migrace je jeden z nejsilnějších zážitků, co milovník přírody může na svých cestách zažít.
Dnes cestujete s rodinou, jak tomu ale bylo v minulosti? Vyrážel jste do ciziny sám? V čem všem to bylo jiné?
Dnes cestuji buď s rodinou, anebo s přáteli. Vždy jsem dával přednost cestování ve dvou nebo ve skupině, protože sdílení zážitků je pak intenzivnější. Dříve jsem cestoval do méně rozvinutých zemí, kde byl standard na nízké úrovni. Dnes cestuji s rodinou do bezpečnějších zemí, protože nechceme s manželkou vystavit své malé děti třeba tropickým nemocem, které by jim mohly vážně ublížit.
V posledních pár letech se však těší popularitě „solo traveling”. Myslíte si, že je tento druh cestování vhodný i pro ženy?
Sám jsem nikdy moc necestoval a žena nejsem, tak se mi v tomto tématu nebude moc dobře radit. Myslím, že závisí na síle ženy, jak si dokáže poradit v náročnějších situacích, a také na destinaci, kam se vydává.
Navštívil jste i destinace, kterým je lepší se vyhnout? Které to byly? A navštívil byste je znovu?
Vždy jsem cestoval po běžných turistických destinacích, které nabízí zajímavou kulturu a přírodu. Miluji výhledy do dálky, miluji hory, miluji zapomenuté vesnice, kde tradiční život ještě přetrvává z minulosti. Návštěva národních parků ve světě přináší vhled do nitra přírody na různých kontinentech. Setkání s divokými zvířaty je zážitek, na který nikdy nezapomenete. Ať to jsou medvědi v Rumunsku, lvi a gorily v Africe, krokodýli v deltě Orinoka, kokosoví krabi, kteří měří přes půl metru, na ostrovech v Indickém oceánu, varani komodští v Indonésii, anebo třeba pumy v Patagonii.
Co nejhoršího vás během cestování potkalo?
Nic špatného se mi na cestách za posledních 25 let nestalo, a to je i důvod, proč se na každou další zajímavou cestu velmi těším. Snad jedině, že jsem byl okraden v Ekvádoru a pak ještě v Indonésii, ale na drobné krádeže se naštěstí rychle zapomíná a většinou to přisuzuji své nepozornosti. Drobní zloději jsou všude na světě.
Kdybyste měl žít v zahraničí, jakou destinaci byste zvolil?
Vždy jsem byl rád, že žiju v České republice a moc rád se z cest vracím domů. Máme čtyři roční období a střídá se nám teplo se zimou. V mnoha zemích na světě se třeba střídá jen suchá a deštivá sezóna. Ale pokud bych si měl vybrat destinaci na žití, tak třeba Kapské město v Jižní Africe anebo Jižní ostrov na Novém Zélandu.
V Dubaji jste měl tu čest navštívit korunního prince. Jak jste se k návštěvě dostal? A jak na ni vzpomínáte?
V roce 2016 jsem byl pozván za Českou republiku na největší setkání cestovatelů v Dubaji, které bylo pořádáno cestovateli propojenými s královskou rodinou. Na festival byli pozváni cestovatelé z asi 20 zemí světa a každý prezentoval jinou cestovatelskou zkušenost.
Setkal jsem se s indickými horolezkyněmi, které byly jediná dvojčata, která zdolala všech 14 osmitisícovek, nebo s Italem, který na kole objel Afriku kolem dokola. Různorodost expedic neznala mezí. Někdo zdolával rekordy v tuktuku a někdo cestoval na vrchol Kilimandžára s velbloudem.
Právě při své hlavní prezentaci v Dubaji jsem měl možnost mluvit s Jeho výsostí Šejkem Hamdán bin Muhammad bin Rašíd Ál Maktúmem, korunním princem Dubaje. Velmi se zajímal nejen o všechny zajímavé cestovatelské projekty, kterých jsem se zúčastnil, ale také o mou expedici do Antarktidy. Pokud někdo touží se dostat do blízkosti korunního prince v Dubaji, ať vyrazí na Dubai Traveler’s Festival.
Jak se zrodil nápad na váš festival KOLEM SVĚTA? A co vše předcházelo jeho založení?
Festival KOLEM SVĚTA jsme založili s přáteli asi před 21 lety. Tehdy existovalo Setkání Klubu přátel cestovatelů Hanzelky a Zikmunda v Prosiměřicích u Znojma, které se pořádalo jednou ročně na podzim. Bylo založeno na projekci diapozitivů a pro mladého kluka z Prahy nebylo jednoduché se dostat do výběru cestovatelů, kteří byli zařazeni do programu. A tak jsem si řekl, že by bylo fajn zorganizovat podobnou akci i u nás v Praze.
Takové setkání cestovatelů pak začalo nabírat na popularitě, a proto jsme ho přejmenovali na festival KOLEM SVĚTA. Každý rok začalo chodit nejenom více návštěvníků, ale také začalo psát větší množství cestovatelů, zdali by mohli být zařazeni do programu.
Letos jste v Praze pořádal jarní festival KOLEM SVĚTA. Je festival určen spíše pro ostřílené cestovatele, nebo se mohou zúčastnit i lidé, kteří teprve plánují vycestovat za dobrodružstvím?
Festival se snaží oslovovat ostřílené cestovatele, kteří plánují svou cestu do exotických zemí, ale také jsme rádi, když pomůžeme lidem s inspirací, kam vyrazit do blízké Evropy. Například do Alp, na Kanárské ostrovy, do Německa, na Madeiru anebo Azorské ostrovy.
Každý cestovatel se v průběhu svého života mění, a i když před lety rád objevoval skrytá místa exotiky, teď třeba s rodinou vyrazí na akční dovolenou.
Na konec listopadu plánujete setkání v pražském Clarion Congress Hotelu. Na co se mohou zájemci těšit?
Festival KOLEM SVĚTA je největším setkáním cestovatelů v České republice a pořádáme ho dvakrát do roka v Praze. Na podzim, ve dnech 23. až 24. listopadu 2024, se bude konat právě v kongresových prostorách Clarionu a představí se tam na 70 speakerů z České republiky, kteří budou inspirovat návštěvníky svými vystoupeními, během kterých odprezentují fotografie a krátká videa a doplní je svými osobitými příběhy.
Na hlavním pódiu se představí například Martin Půlpán alias Lost Czech Man, který bude vyprávět o neobyčejných místech světa. Monika Benešová přinese reportáž z výstupu na Mt. Everest. Fotograf Petr Jan Juračka promítne fotografia a videa z Kolumbie. Cestovatel Pavel Svoboda, který vydává novou knihu, bude hovořit o Himálaji. Cestovatelé Arvayovi dojeli expedičním offroadem až do Íránu. Katka Ostrá bude promítat o Ekvádoru a Galapágách. Trekařky Michaela s Martinou prošly Pamir Trail. A já povyprávím o svém dobrodružství s Indiány ve Venezuele. A v ostatních pěti sálech bude dalších 70 různých témat z celého světa.
Na festivalu se budou prezentovat i ochutnávky jídel z celého světa. Připravili jsme pro návštěvníky kuchyni kamerunskou, indickou, indonéskou, vietnamskou, mexickou, ugandskou, mongolskou anebo nigerijskou.
Přesný program najdete na našich webových stránkách.
Zdroj: Autorský rozhovor
$content$