Veroniku Mudrovou by bylo s trochou poetické nadcházky možné nazvat královnou květinového království LissWood. Přišla totiž se zajímavým nápadem, jak zachovat ty nejkrásnější vzpomínky. Dělá to prostřednictvím obrazů, které tvoří lisované květiny. Jak a za jakých podmínek takový obraz vzniká? A jak se Veronika staví k problematice plýtvání květinami?
Kde se vůbec vzal nápad na obrazy z lisovaných květin?
Odmala jsem milovala tvoření, proto když jsme s mojí švagrovou přemýšlely, do čeho se vrhneme tentokrát, napadlo nás sesbírat kapradí, vylisovat jej a vytvořit obrazy k ní domů. Poté jsme zjistily, že by byly lepší obrazy prosklené, ale nevěděly jsme, jak na to. V tu chvíli přišel na řadu můj přítel Petr, který nám přesně takové prosklené obrazy vyrobil. A pak už šlo vše samo, začala jsem lisovat všechny možné květiny a tvořit.
Tvoříte obrazy jen z kvetoucích květin, nebo jste někdy tvořila umělecké dílo třeba z okrasných travin?
Z květin nyní tvoříme obrazy nejčastěji, protože je po nich největší poptávka. Ale přesně jak píšete, tvoříme i z lučních a okrasných travin, z kapradí, z mechu i ze stromů. Z čehokoliv, co vás napadne a roste venku v přírodě či na zahrádce.
Co vás vedlo k tomu, abyste květiny vložila jen do skla a nepodkládala je třeba sololitem nebo čtvrtkou?
Chtěla jsem, aby byly vzdušné, nadčasové, a především minimalistické. Což se právě díky sklu daří.
Jak probíhá takové lisování květin? Mohla byste prozradit, jak dlouho by se měla květina lisovat, aby třeba později nedošlo k hnilobě?
Lisování probíhá tak, že chodíme po lukách a lesích, sbíráme vše, co se nám líbí, a to poté ukládáme do námi vyrobených lisů se savými papíry. Pokud se jedná o bohatý květ, který bývá často ve svatebních kyticích, jako je růže nebo pivoňka, musíme jej po lístečku rozebrat, vylisovat a poté zase složit dohromady. Lisování probíhá většinou přibližně měsíc – záleží na druhu květiny a velmi záleží na teplotě i tlaku, jaký se na květiny vyvine. Pokud je vše ideální a měníme dostatečně často savé papíry, hnilobě předejdeme.

Lze lisovat všechny druhy rostlin? A jsou nějaké, kterým se raději vyhýbáte?
My rádi říkáme, že téměř všechno lze, pokud je to v čerstvém stavu. Ale samozřejmě jsme se již setkali s druhy, které na lisování vhodné nejsou, jako například netřesky, různé bobule, plody a dužnaté květiny.
Vsazujete si obrazy do rámu sama, nebo to necháváte na někom jiném?
Začali jsme spolu s Petrem sami, právě i z důvodu, že si rámy vyrábíme ze dřeva u nás v dílně. Nyní už máme celý tým šikovných holek, které nám právě třeba s rámováním pomáhají, abychom stíhali další aktivity, které s chodem naší značky souvisí.
Nehrozí, že květiny po nějaké době vyblednou? Má péče o obraz nějaká specifika?
Díky našemu procesu lisování vydrží květy barevné v řádu let, záleží ale vždy na druhu. Stále se jedná o přírodninu, tedy je vždy s lehkou změnou barvy potřeba počítat. Je to ale přirozenost sušených květin a za nás to nevede k ošklivosti, někdy i naopak. Doporučujeme ale obraz dlouhodobě nevystavovat přímým slunečním paprskům.
Mohou vám zákazníci zaslat už vylisované květiny, nebo je raději lisujete vy sama?
Určitě můžou, a i to dělají – zasílají nám například jejich vylisované květy ze zahrady anebo čtyřlístky, které jim poté zarámujeme a zase zašleme v podobě obrazu nazpátek. Ve velké většině ale raději nechávají lisování na nás.

Pokud by si někdo chtěl vylisovat květiny doma, čeho by se měl vyvarovat?
Rozhodně doporučujeme lisovat květiny co nejvíce čerstvé, to je polovina úspěchu. Pro domácí lisování je ideální použít knihy, jako když se lisovaly květiny na herbář. Jen je třeba se vyvarovat těm s křídovým papírem – ty málo sají, a poté právě květiny hnědnou. Také je důležité mít knihy v teple, ideálně nad 23 stupňů. V chladu květiny totiž pomalu schnou a přichází právě již zmíněné tlení.
Vaše obrazy jsou skutečně jedinečné. Používáte ke tvoření nějaké šablony, nebo sázíte na vlastní intuici?
Má tvorba je čistě intuitivní. Zamyslím se nad barvami, které by k sobě ladily, a jakmile je mám před sebou, obraz se mi pod rukama tvoří sám. Nechávám to tedy vždy na své aktuální náladě a na inspiraci, kterou čerpám v přírodě. Je totiž až neuvěřitelné, kolik druhů rostlin a v jakých všech paletách barev jsou. Rádi proto říkáme, že každý náš obraz je originál, nikdy netvoříme dvakrát ten samý. Můžeme vytvořit podobný na zakázku, ale už to nikdy nebudou ty stejně vzrostlé květiny.
Zákazníci si u vás mohou nechat vytvořit obraz i ze svatební kytice. Jak probíhá tvorba takového obrazu? Respektive, jak čerstvá musí květina být, aby z ní bylo možné obraz ještě vytvořit?
Nevěsty nám zasílají poštou jejich svatební kytice z celé České i Slovenské republiky My jim z nich vyrobíme obraz s překrásnou vzpomínkou na jejich svatební den. Protože v lisování ale hodně jde o rychlost a již zmíněnou čerstvost květiny, vždy doporučujeme k nám kytici zaslat již první pracovní den po svatbě. Z uvadlé nebo usušené květiny to už bohužel nelze.

Měla jste i nějaké neobvyklé přání na vytvoření obrazu?
Bylo jich hned několik. Není to tak dlouho, co jsme vyráběli velké více než metrové obrazy, které měly zdobit něčí domov. Také jsme rámovali spolu s květinami dětské šatičky ze křtin, staré dopisy, obrazy ze smutečního věnce anebo větvičky lípy ze zahrady od babičky. Často se to tedy týká nějaké hezké vzpomínky, kterou si lidé přeji zvěčnit společně s květinami.
Jsou nějaké květiny, ze kterých tvoříte nejraději? A najdou se i takové, s nimiž tvoření odmítáte?
Já mám nejraději tvoření z květin lučních, divokých, z takových, o které každý den zakopáváme a zapomínáme se pozastavit nad jejich dokonalostí. V obraze pak totiž každého nadchnou a sami lidé jsou překvapení, že i z „plevele” dokážeme vykouzlit něco neobvyklého. Zároveň ale velmi ráda tvořím i z květů ze zahrad, jako jsou pivoňky, růže, čemeřice a z květů okrasných třešní.
Rostliny, které používáte, si pěstujete sama, nebo máte nějaké distributory, či dokonce květinářství, které už květiny nevyužijí?
Velkou část květů sbíráme na loukách a zahradách naší rodiny, ne vše ale zvládneme touto cestou pokrýt, proto se velmi často obracíme na květinové lokální farmy, a i na květinářství, kde květiny nakupujeme a podporujeme tak další malé podnikatele.

O problematice plýtvání květin se moc nemluví. Spousta z nich k nám putuje dokonce z velké dálky, aby se pak bohužel neprodaly, a tak se vyhodí. Jaký máte názor na tuto problematiku?
Osobně si myslím, že velká množina lidí si již tento problém plýtvání uvědomuje a snaží se s květinami neplýtvat. Často se setkáváme se svatbou, kde má kytici jen nevěsta, a ještě se ji rozhodne uchovat právě v podobě našeho obrazu. Největší problém ale určitě představují velké řetězce, kde se neprodaných květin vyhodí tuny. Bohužel se nám s nimi ale nedaří navázat spolupráci.
Máte kamenný obchod nebo plánujete pop up shop, kde si zákazník může obrazy prohlédnout na vlastní oči?
Kamenný obchod je nyní v procesu přípravy a během začátku léta jej budeme v Plzni slavnostně otevírat. Velmi často nás ale můžete potkat se stánkem se stovkou obrazů na různých designových market po celé republice pod záštitou Mint Marketu, včetně Prahy, kde se účastníme i Dyzajn Marketu.
Plánujete do budoucna se svými díly výstavu?
To bychom moc rádi, i z důvodu, že nyní rozjíždíme podznačku, která se věnuje záchraně starých rámů, kterým vdechneme druhý život a vložíme do nich naše květinová díla. Je to vše ale teprve v řešení, kamenný obchod s tisícem květin neboli LissWood květinové království má nyní přednost.
$content$