Pondělí 04.11.2024
„Každý potřebuje čas bez sociálních médií a tlaku něco produkovat,“ říká Lucia Máliková
Fotografie: Se souhlasem Lucie Málikové
INTERVIEW

„Každý potřebuje čas bez sociálních médií a tlaku něco produkovat,“ říká Lucia Máliková

Stejně jako většina online tvůrců, kteří tvoří už řadu let, i Lucia Máliková začínala jako blogerka. Možná ji znáte pod přezdívkou Lucididit, je držitelkou ocenění titulu SUPERBLOGER 2019 a na Instagramu si vybudovala základnu sledujících, zejména díky svým inspirativním příspěvkům, tipům na různé přestavby nebo DIY projektům. Kde hledá inspiraci? A v čem spočívá její projekt SLO(W)EDIT?

Stejně jako většina lidí, i ty jsi začínala blogováním. Pamatuješ si ještě na své první příspěvky? Jak se od té doby změnila tvá tvorba?

Když se teď podívám na své starší příspěvky, přiznám se, že s nimi nejsem spokojená. Ani obsahově, ani vizuálně. Ale to je v pořádku. Důležité je vidět progress. Témata si připravuji i několik měsíců před publikováním. Dělám si průzkum na sociálních sítích, dávám si víc záležet na SEO, konceptu, stylizaci, korektuře, fotkám i samotnému titulku. Také se snažím mít vždy nějaký časový plán. To znamená, že když dnes vydám nový článek, mám už dva další v záloze. Tvorba mi jde, jak se říká, jak se říká, stále víc „od ruky“, ale dokážu si představit, že za rok mi moje současné příspěvky nebudou dost dobré. Dokonce v to doufám, jinak by to znamenalo, že „stojím na místě“.

Jsi držitelkou titulu SUPERBLOGER 2019. Co pro tebe toto ocenění znamená?

Je to pro mě připomínka toho, že každá tvrdá práce přináší sladké ovoce.

Při pohledu na tvůj Instagram můžeme říct, že jsi kreativní umělecká duše, která ráda vymýšlí nové projekty. Kdy jsi v sobě tuto vášeň objevila? Navštěvovala jsi nějaký kurz?

Spíš bych řekla, že ona si našla mě, protože tvoření mě provází prakticky od dětství. Už jako dítě jsem vyráběla rodinným příslušníkům dárky pod stromeček – pro každého z nich musely být čtyři… nevím proč. (smích) Jinak… toto mi zůstalo dodnes. V pubertě jsem si začala sama šít oblečení, kabelky a doplňky. A v dospělosti se k tomu přidaly domácí projekty a ručně vyráběné doplňky do bytu. Už si bez toho nedokážu představit fungovat.

Myslím si ale, že za většinu vděčím svým rodičům. Táta byl domácí kutil. Dodnes si pamatuji, jak mamince vyrobil kuchyňskou linku, po jaké vždy toužila. Neustále něco kutil ve své dílničce, dokud většina inventáře v domě neměla jeho rukopis. Že by náhoda? Možná to bude znít divně, ale byl to právě on, kdo ve mně rozvíjel zálibu v ženských ručních pracích, naučil mě tkát koberečky nebo plést svetry. Máma, ta je božská kuchařka, švadlena a pěstovatelka. Tyto dovednosti jsem zdědila po ní. Jediné, co s nimi nějak nemohu spojit, je moje vášeň pro psaní, fotografování, malování a umění obecně. Ale jinak by to docela sedělo. (smích)

Fotografie: Se souhlasem Lucie Málikové

Tvé nápady, DIY projekty, home styling, upcyklaci a recyklaci sleduje již více než 11 tisíc lidí. Čím si myslíš, že jsi je dokázala zaujmout?

No, já ani nevím, čím přesně. Ale jsem přesvědčená o tom, že když někdo dělá něco s láskou a vášní, opravdu od srdce, tak je to cítit. A troufám si neskromně říct, že to je i můj případ. Ba co víc, snažím se svou prací  „nakazit“ i ostatní. Za tímto účelem jsem také zavedla #kreativnesobotyslucididit.

Co zajímá tvé sledující? Jaké tipy a triky od tebe žádají?

Většinou jsou to tipy a triky na vybavení, přestavbu nebo pěstitelské rady.

Pro mnohé jsi velkou inspirací. Kde čerpáš inspiraci pro své DIY projekty ty?

Nápady se na mě valí ze všech stran. Zdrojem inspirace jsou pro mě různé podněty, které čerpám na výletech, při návštěvách galerií, na dovolených, ale často mě inspirují i zajímaví lidé… Stačí mít jen oči a uši otevřené, vnímat okolí kolem sebe a nápady už přijdou samy. Taktéž mám pocit, že tuto tvůrčí stránku lze rozvíjet stejným způsobem, jako když chodíte na hodiny zpěvu. Je to přímá úměra – čím více tvořím, tím více ve mně rezonuje nápadů a jejich kombinací. Nevím, jestli to tak opravdu funguje, ale připadá mi to celkem logické.

Každou sobotu na svém Instagramu pořádáš „kreativní battle“ s různými kreativními lidmi. Jak tento nápad vznikl a o co přesně jde? 

Tento nápad se mi zrodil v hlavě hned poté, co jsem dokončila jeden photoshooting, jehož cílem bylo pořídit záběr s konkrétním zadáním. Velmi mě fascinovala různorodné provedení a hra s tématem. A tehdy mě napadlo, že bych to mohla zkusit zakomponovat do své tvorby. Publikum bylo tímto nápadem nadšené a nějak nám tyto #kreativnesobotyalucididit zůstaly. Každou sobotu si pozvu na tvoření nějakého hosta, který si vybere jeden materiál podle svého výběru. Ten je naším jediným zadání, vše ostatní je jen na naší fantazii. Většinou vyrábíme doplněk do bytu, upcyklujeme, recyklujeme. Ani jedna ze stran netuší, co ta druhá vyrobí, takže chvíle napětí je nejen pro naše diváky, ale i pro samotné tvůrce. Cílem těchto kreativních sobot je:

  • Představit publiku další inspirativní a kreativní profily, které si podle mého názoru zaslouží pozornost. Proto jsou mými hosty často nejen velcí tvůrci, ale i malí, kteří se potřebují a chtějí zviditelnit nebo kteří si podle mě zaslouží větší obecenstvo.
  • Ukázat publiku, že někdy je možné vytvořit něco smysluplného i z materiálů a banálních věcí či odpadu.
  • Ukázat neomezené možnosti kreativity. Koneckonců zadání je vždy stejné, a přesto je výsledek vždy jiný.
  • A v neposlední řadě povzbudit lidi k tvorbě a rozvíjet jejich smysl pro kreativitu.
Fotografie: Se souhlasem Lucie Málikové

Kromě psaní nna blog a tvorby na Instagramu se věnuješ také projektu SLO(W)EDIT. Můžeš nám o něm prozradit víc?

Jak už název napovídá, jde o pomalé (a tedy ekologické) proměny interiéru. Zahrnuje jak organizaci a úklid, tak plánování, proměnu, realizaci přestavby se zaměřením na upcyklaci, recyklaci a vybavení s tím spojené. Celý koncept je postaven na dvou pilířích – udržitelnosti (těžištěm je tedy upcyklace a recyklace) a kreativitě (ručně vyráběné DIY doplňky), které jej činí jedinečným. Právě tento jedinečný rukopis ji odlišuje od masy.

Zatím za sebou máme proměnu obchodního prostoru, což je skvělá pilotní ukázka 100% upcyklace v praxi. Tento projekt je zatím v začátcích, takže jsem velmi zvědavá na jeho další fungování a rozvoj. Pochopitelně jsem ho chtěla oddělit od svého blogerského účtu Lucididit, kde se věnuji především proměnám vlastní domácnosti, upcyklaci a DIY projektům a tipům do domácnosti. SLO(W)EDIT má být o přestavbách mimo můj osobní prostor. A tak se to všechno tak nějak rozjelo. Jakým směrem se tento projekt bude ubírat, ukáže čas…

Co považuješ za svůj největší úspěch? Je nějaký projekt, na který jsi obzvlášť hrdá?

Abych byla upřímná, vždycky jsem ráda listovala časopisy a s obdivem hltala články o módě nebo o bydlení. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se jednoho dne ocitnu na obálce, a to hned v několika časopisech. Mezitím se náš byt objevil na stránkách desítek tištěných médií a internetových portálů. Na toto jsem patřičně hrdá.

Pokud jde o náš projekt BloggersRE, co si o něm myslíš?

Vlastně ho znám od začátku. Myslím, že je to skvělý způsob, jak propojit blogerskou komunitu, a obecně pro nové blogery je to skvělá příležitost, jak se seznámit se svými „kolegy“.

Fotografie: Se souhlasem Lucie Málikové

Tvorba na sociálních sítích vyžaduje spoustu času a organizace. Jak to všechno orgaizačně zvládáš vedle své stálé práce ve zdravotnictví?

Všechno je to jen o plánování a time managementu. Koneckonců spravuji několik sociálních účtů, nejen Lucididit. Stejně jako u článků i příspěvky plánuji několik dní nebo týdnů dopředu, což samozřejmě neznamená, že je vše přesně nalinkované. Když mám chuť něco spontánně zveřejnit, udělám to. Také pokud mám pocit, že zrovna nemám chuť tvořit obsah, nenutím se do toho a dopřeji si pauzu. Někdy prostě člověk nemá náladu, chuť a chce být nerušený a sám. Ale nakonec je pro mě plánování základem pravidelnosti v publikování příspěvků. V současné době (ještě stále, i když ne na dlouho) pracuji na plný úvazek ve zdravotnictví, vedle toho pracuji jako tvůrce obsahu, blogerka na plný úvazek, pracuji na již zmíněných přestavbách v rámci projektu SLO(W)EDIT a nejblíže k tomu bude studium interiérového designu. Takže ano, všechno je to jen o time managementu.

Jak sama říkáš, nejsi žádný profesionál a všechno, co tvoříš, je jen tvé hobby. Dokážeš si představit, že by ses svému koníčku věnovala „na plný úvazek“ a způsobem, který by tě uživil?

Ale samozřejmě. Jak jsem již nastínila v předchozích otázkách, už na tom i pracuji. Zkrátila jsem si úvazek ve svém zaměstnání ve zdravotnictví, abych se mohla více věnovat vlastním projektům. Takže je to prakticky v procesu.

Co děláš, když se ti nechce nic tvořit, když ti chybí motivace? Máš vůbec takové chvíle?

Ale ano, samozřejmě. Každý z nás potřebuje čas sám pro sebe… A tím myslím bez sociálních sítí a tlaku neustále něco produkovat. Podle mě nejde tvořit na povel. Většinou tomu potom chybí duše. Za mě je vždycky lepší dát si pauzu, #metime, odstup, aby člověk znovu nabral sílu, chuť a motivaci. 

Fotografie: Se souhlasem Lucie Málikové

Už nějaký čas žiješ v Rakousku. Co tě tam přivedlo a proč ses rozhodla zakotvit právě ve Vídni?

Odpovědí je láska. Vlastně skoro na všechno. Muž, se kterým jsem se rozhodla sdílet společnou domácnost, je Vídeňan. Jelikož jsem studovala filozofii s germanistikou, bylo víceméně jasné, kdo se ke komu nastěhuje. (smích)

Jaká místa, památky nebo podniky bys nám doporučila vidět při návštěvě Vídně? Máš nějaké „insider tipy“?

Těch je! Začněme místy – pro mě osobně má centrální historická Vídeň osobité kouzlo sama o sobě. Je to mekka antikvariátů, retro obchodů a starožitností, což je pro mě doslova ráj. Nesmím zapomenout na Hundertwasserhaus, Haus des Merres, Laxenburg, galerie, z restaurací například Dots, Plachuta, Wiener Hütte, Monte Rosa, Mosquito, Tandoor… Z podniků zmíním Zoku Wien, Cafe Landtmann… Tip: hledejte takzvané „Heuriger“ – jedná se o kvazi pop-up vinárny, které jsou otevřené pouze po omezenou dobu a nabízejí sezónní vína a speciality. Můj oblíbený je například Nigl.

Při takovém množství tvorby obsahu pro sociální média si určitě potřebuješ také odpočinout. Jak se snažíš relaxovat? Kde bychom tě našli tehdy, když zrovna netvoříš?

Ten je priam MUST HAVE. Nedá sa tvoriť nonstop. Najväčší oddych je pre mňa dobrý film. Som doslova kinematografický freak. Milujem filmy (len žiaden mainstream). Potom dobrá kniha. No a je to rozhodne aj cestovanie. To je pre moje tvorenie takmer nevyhnutné. Zistila som, že najviac impulzov, podnetov a nápadov na tvorenie mám vždy po dovolenke. Niečo na tom bude, nemyslíte?

Tohle je vyloženě MUST HAVE. Nedá se tvořit nonstop. Největší oddych je pro mě dobrý film. Jsem doslova kinematografický freak. Miluju filmy (jen žádný mainstream). Potom dobrá kniha. No a je to určitě i cestování. To je pro moje tvoření téměř nezbytné. Zjistila jsem, že nejvíce impulzů, podnětů a nápadů ke tvoření mám vždy po dovolené. Na tom něco bude, nemyslíte?


Instagram | Blog | Facebook | Instagram

Napsat komentář