Středa 02.04.2025
„Dost lidí si myslí, že léčba je náročná jen pro nemocného, ale ona je velice náročná pro celou rodinu,” říká ředitelka nadačního fondu pro onkologické pacienty
Foto: Se souhlasem Evy Světničkové
INTERVIEW

„Dost lidí si myslí, že léčba je náročná jen pro nemocného, ale ona je velice náročná pro celou rodinu,” říká ředitelka nadačního fondu pro onkologické pacienty

Dle statistik ÚZIS ČR stále roste počet onkologických pacientů. Ruku v ruce s tím přibývá dnů pro zdraví, které mají za cíl upozornit veřejnost na existenci onemocnění, seznámit s příznaky, ale také prevencí. Nedávno například skončil měsíc boje proti rakovině prsu. Na problematiku reagují také různé nadace a nadační fondy. Jedním z nich je i Naděje pro Tebe, jehož ředitelkou je Eva Světničková. Může se dobrovolníkem stát každý? A je osvěta o onkologii dostatečná?

Jak vypadaly úplně začátky nadačního fondu Naděje pro Tebe? Potýkali jste se s nějakými úskalími?

V úplných začátcích nadačního fondu jsem nebyla. Nadační fond zakládala kamarádka Květa. Nicméně administrativa k založení nadačního fondu není rozhodně jednoduchá…

Jste dobročinná organizace – znamená to, že se může stát dobrovolníkem každý? Musí zájemce projít nějakou formou výběrového řízení?

Ano, v podstatě se dobrovolníkem může stát každý, kdo má kladný vztah k pomáhání potřebným. Výběrové řízení neděláme, nejsme firma.

Je možné, aby dobrovolník navštívil nemocné děti sám a přivezl jim třeba i nějaké dárky? Jak v případě akce „na vlastní pěst“ postupovat?

Vzhledem k GDPR, a hlavně k onemocnění dětí to určitě nelze. Maximálně by si návštěvu někdo domluvil přímo na daném nemocničním oddělení.

Jaká kritéria musí člověk splňovat, aby se mu z vaší strany dostalo pomoci? Už se vám někdy stalo, že jste někoho museli odmítnout? Přesměrovali jste ho v takovém případě jinam?

Dle statutu nadačního fondu můžeme podpořit pouze někoho, kdo je onkologicky nemocný nebo má onkologicky nemocného blízkého člena rodiny.

Na vašem Instagramu jsou k vidění častěji chlapci než dívky. Znamená to, že se s onkologickým onemocněním potýkají více chlapci?

Netuším.

Foto: Se souhlasem Evy Světničkové

Některým dětem se onemocnění vrací opakovaně, což je psychicky náročné i pro rodiče. Pomáháte v takovém případě i jim?

Ano, určitě je podporujeme opakovaně.

Podporujete jen onkologicky nemocné děti, nebo i starší lidi? O kolik děti se v současné době Naděje pro Tebe stará?

Podporujeme děti i dospělé. Pod nadačním fondem máme pět dětí. Další rodiny podporujeme například jednorázovým nákupem.

Je podle vás osvěta o onkologii dětí stále nedostatečná oproti situaci například před 15 lety? Změnil se stav informovanosti od té doby nějak?

Na tohle nedokážu relevantně odpovědět. Myslím si, že je informovanost mnohem větší než byla dříve, ale můžu mít názor zkreslený, protože se v oboru pohybuji pravidelně.

Je něco, co lidé stále o onkologických onemocnění neví, ale je třeba, aby se o tom mluvilo více?

Dost lidí si stále myslí, že léčba je náročná jen pro nemocného, ale ona je velice náročná pro celou rodinu.

Spolupracujete i s nějakými většími organizacemi? Je něco takového v plánu?

S většími organizacemi ne, spolupracujeme jen s menšími nadačními fondy a spolky.

Foto: Se souhlasem Evy Světničkové

Pokud se k vám obrátí někdo pro pomoc, hraje roli také zdravotní pojišťovna?

Zdravotní pojišťovna nehraje žádnou roli.

Pořádáte pro děti i nějaké akce? Chystáte něco speciálního během Vánoc?

Ano, pořádáme různé akce, což se dá dohledat na našem Facebooku. Většinou je to ve spolupráci s další neziskovou organizací. Nyní chystáme jako každý rok podzimně zimní charitativní aukce.

Před Vánoci pak pořádáme tvoření věnců a květin pro personál a také pro rodiče hospitalizovaných dětí. Také se před Vánoci domlouváme na transplantačním oddělení, jaké děti tam bohužel budou trávit Vánoce a každý rok jim vozíme dárky, které jim alespoň trošku zlepší pobyt v nemocnici. A rodičům vozíme drobnosti, hlavně vánočky.

Kdy proběhnou zmíněné charitativní aukce?

Naše tradiční charitativní aukce, kam jsou všichni zváni, začínají 15. listopadu. Stačí se přidat do naší facebookové skupiny a pak už jen přihazovat a dražit. Samozřejmě vítáme i ty, kteří do aukcí přispějí nějakou věcí, výrobkem či předmětem. Jak lze přispět, je popsáno v jednom z příspěvků ve skupině anebo na facebookové stránce našeho nadačního fondu.


Zdroj: ÚZIS ČR, autorský rozhovor


Web | Facebook | Instagram

Napsat komentář