Pátek 22.11.2024
„Doporučuju se hodně věcí zbavit, to je základ,“ radí interiérová designérka Natálie Hrdá
Fotografie: Se souhlasem Natálie Hrdé
INTERVIEW

„Doporučuju se hodně věcí zbavit, to je základ,“ radí interiérová designérka Natálie Hrdá

Natálie Hrdá je mladá, energická a talentovaná žena, která se rozhodla jít si za svým snem. Z Instagramu ji známe hlavně jako majitelku roztomilého buldočka Ťuly, se kterým z legrace soutěží o to, kdo je úspěšnější modelkou a influencerkou. Naty se nedávno rozhodla změnit zaměstnání a z její záliby v interiérovém designu tak vznikla práce na plný úvazek. Kdy začala její láska k designu a módě? Jakým způsobem vznikají její návrhy na vydařené rekonstrukce? A jak si jednoduše zútulnit bydlení jen za pár korun?

Naty, od našeho minulého rozhovoru ses profesně hodně posunula. Nedávno jsi po 3 letech ukončila spolupráci s Bonami a vydala ses na volnou nohu – co tě k tomuto kroku přimělo?

Přivedla mě k tomu chuť a odhodlání vrhnout se naplno na svůj sen. Popostrčila mě k tomu výpověď – ale to už je jiný příběh. (smích) Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré a já vnitřně věděla, že mě to stále víc a víc táhne k mým vlastním proměnám a klientům.

Jaká byla tvá práce pro Bonami, čím tě obohatila? 

Obohatila mě neuvěřitelně! Jak o spoustu přátel, tak profesně. Díky Bonami jsem měla možnost dělat set design a návrhy interiérů s tolika krásnými produkty, ke kterým bych se po vlastní ose dostala jen těžko. Naučilo mě to vykročit mimo komfortní zónu, protože ne vždy děláte návrh podle sebe – někdy podle toho, co je potřeba. Odvázala jsem se tak v kombinování stylů a basic i luxusních značek.

Jak vznikla tvá láska k designu? Kdy tě poprvé napadlo, že budeš interiérovou designérkou?

Tak to vím úplně přesně. Už jako úplně malá jsem si vystříhávala nábytek z katalogu IKEA a tvořila si svůj vysněný byt. Tehdy jsem ještě nevěděla, že tyhle koláže jsou vlastně moodboardy a že se touhle “hrou” budu jednou živit. Inspirovala mě hlavně mamka, která doma neustále něco předělávala. Myslím, že naše předsíň má tak 12 druhů nátěrů. (smích)

Věnovala ses designu už při studiu, případně prošla jsi nějakými kurzy interiérového designu, nebo jsou tvé originální nápady výsledkem talentu?

Design jsem nikdy nestudovala, studovala jsem PR a reklamu. Od PR byl krůček k produkční pro módní e-shop a móda a design už pro mě jdou ruku v ruce. Nikdy jsem si neprošla ani žádným kurzem. Jsem samouk, co se upřímně často učí stylem pokus omyl. Ale hlavně u sebe doma, klienti se této učební metody nemusí bát. (smích)

Fotografie: Se souhlasem Natálie Hrdé

S jakými programy pracuješ? Jak vznikají tvé vizualizace a 3D návrhy nápadů?

Snažím se si návrhy techniky nijak zvlášť nekomplikovat. Naštěstí nejsem architekt, takže složité programy se mi zatím vyhýbají. K sestavování moodboardů, kde se s klientem naladíme na stejnou vlnu, používám Canvu. Pro tvorbu 3D vizualizací pak online program Homestyler, který má ale hodně limitů, takže se snažím naučit pracovat ve SketchUpu – to je program, který zvládne v podstatě veškeré návrhy od A do Z, ať už celých interiérů, nebo jednotlivých kusů nábytku. Jen ten čas a výmluvy mi ke zdokonalení se stále chybí. (smích)

Kde hledáš inspiraci a jaký je tvůj oblíbený styl interiérového designu?

Svůj osobní styl bych pojmenovala jako „mid century modern“. Ráda kombinuji minimalistický scandi základ s retro úlovky vycházejících z doby, ve kterém byla například konkrétní budova postavena.  A inspirací je mi vše kolem mě – Pinterest, návštěva kaváren, cestování nebo jen nakoukávání do vstupních hal starých letenských baráků… To je taková moje úchylka, ale nemůžu si pomoct a haly a vnitrobloky mi nesmí uniknout. 

Jak to funguje v praxi, když tě někdo osloví, že by chtěl pomoci s rekonstrukcí? Co se děje dál?

V první řadě klienta poprosím, aby mi poslal, s čím konkrétně chce pomoci. To znamená například zútulnit obývák, vytvořit pokoj pro miminko nebo předělat kuchyň v pronájmu. Pak jsem vděčná, když mi klient pošle nějaké obrázky interiérů, které se mu líbí. V první řadě totiž tvořím návrh pro něj a je pro mě tak důležité naladit se na jeho styl. Poté si vše projdu a nahodím hrubý budget. Až když se na něm shodneme, vrhnu se do realizace moodboardů, vizualizací a samotného tvoření.

Poradíš našim čtenářům pár tipů, jak si za pár korun zútulnit byt? Co jsou tvé oblíbené vychytávky?

V první řadě často doporučuju se hodně věcí zbavit. Zní to jako paradox, když chcete zútulňovat, ale je to základ pro harmonický prostor. Konkrétně pak nedám dopustit na pokojovky a přírodní materiály jako je juta nebo len. A hravost prostoru vždy dodají doplňky – polštářky, svíčky, obrazy… Často vyjde taková zútulňovácí proměna na pár tisíc a výsledek je k nepoznání.

Fotografie: Se souhlasem Natálie Hrdé

V roce 2019 jsi nám během rozhovoru řekla, že jsi to jako influencerka zatím daleko nedotáhla. Za tu dobu na tvém Instagramu vidíme velký pokrok. Pověz nám, k jakým zajímavým spolupracím ses dostala a podle čeho si je vybíráš?

Moc mě baví spolupráce s firmami, které se dotýkají právě interiérového designu. Spíš než na spolupráci na rtěnku mě uvidíte, jak pracuji s barvami Eternal, stěrkou od Kabe Farben nebo dlažbou od Obklady Vilímek. Přijde mi, že takové spolupráce nikdo moc nedělá a věřím tak, že tyhle konkrétní DIY tipy někdo ocení.

Baví tě také móda a sama občas stojíš jako modelka před objektivem. Kdo je pro tebe v módě inspirací a jaký styl máš nejraději?

Inspiraci beru stejně jako v designu všude kolem – Pinterest, Instagram, ulice… Kdybych byla o krapet míň líná a vyměnila džíny a bílé tričko za trendy outfit, byla by mi jasnou inspirací například influencerka Allegra Shaw nebo Valeria Lipovetsky. Základem je pro mě opět jednoduchost, pohodlí, přírodní materiály a inspirace severským stylem.

Tvůj přítel je fotograf. Jak často mu pózuješ? Seznámili jste se právě při focení?

Pózuju mu spíš jen když od něj potřebuju něco vyfotit kvůli spolupráci nebo na dovolené. Seznámili jsme se na focení, kde dělal asistenta Tomáši Třeštíkovi a já kupodivu stylistku. Slovo dalo slovo a pár úspěšných společných let je za námi a věřím, že ještě hodně před námi. (smích)

Jak se má tvůj buldoček Ťula? Stále je úspěšnější influencerkou a modelkou než ty?

Samozřejmě! I když s odchodem z Bonami klesají i její hvězdné momenty před kamerou. Každopádně ona je už někde jinde a spolupráce si hodně vybírá!

Na Instagramu jsme si všimli tvé vypracované postavy. Jaký máš vztah ke sportu? Cvičíš nebo cvičila jsi v minulosti pravidelně?

Děkuju a necvičím. (smích) Přišlo by mi nefér tvrdit tu opak, a tak řeknu pravdu. Jsou to geny, bezlepková dieta, dlouholeté vegetariánství, hyperaktivita mé ADHD osobnosti a procházky se psem. Snad tahle moje dieta vydrží navždy. (smích)

Fotografie: Se souhlasem Natálie Hrdé

Tvá sestra Karolína Havlíková je také velmi úspěšná influencerka. Je mezi vámi nějaká sourozenecká rivalita? Bereš ji jako konkurenci, nebo jako inspiraci?

Se sestrou jsme tak jiné, že si myslím, že nás i sledují úplně jiný followers. V životě jsme si nebyly rivalkami. Vždycky se na 100 % podporujeme, a naopak si jak v pracovním, tak osobním životě nesmírně pomáháme.

Jste se ségrou dobré kamarádky? V čem jste si podobné a v čem se naopak lišíte?

Jsme ty nejlepší. I přes rozdílnost našich charakterů nebo stylu oblékání si rozumíme všemi deseti. Dokážeme spolu prokecat hodiny a hodiny, cestovat a užívat si každou společnou chvíli. Kája je podle mě o dost víc ovlivnitelná a svůj styl často mění, zatímco já jsem proti ní taková mladší stará konzerva. Ona zase dokáže říkat věci mnohem víc na plnou pusu, zatímco já jsem asi extrémně empatická a o dost víc stydlivá. 

Byla jsi redaktorkou lifestylových časopisů a píšeš blog TadyNaty. Stále se psaní aktivně věnuješ, nebo je to pro tebe už jen volnočasová aktivita?

Určitě jen volnočasová. Naopak bych měla psát o dost víc článků z interiérových proměn a tak podobně. Ale v současné době se stěhujeme a snažím se rozjet tenhle svůj novej business a mám pocit, že sotva najdu čas se dojít vyčůrat. (smích)

Na svém blogu jsi napsala článek o tom, jak zvládat panickou ataku. Kdy jsi ji zažila poprvé? Jak se s nimi vypořádáváš nyní?

Zažila jsem ji už jako úplně malá holčička. Je to z jedné strany i dědičné, ale snažím se to nebral jako nějakou rodinnou kletbu a vždy s panikou a úzkostmi pracovat. Není ostudou chodit k terapeutovi, na meditace nebo i psychiatrovi. Já bych bez profesionální péče dnes rozhodně nebyla tím, kdo jsem… Je to téma na dlouhé vyprávění, tak třeba zase někdy…


Instagram | Blog | LinkedIn

Napsat komentář