Jana Horejšová je majitelkou značky udržitelného a eticky vyráběného oblečení On The Boat. Svými kroky vystupuje proti rychlé módě a dokazuje, že můžeme být vkusní i s pár kousky oblečení ve skříni. Jak sama říká, důležité je mít otevřenou mysl, lásku a pokoru k životu v každém okamžiku. Tyto hodnoty se snaží odrážet jak v běžném životě, tak i během navrhování nových kolekcí. Kdy se začala o ekologicky vyráběné oblečení zajímat? Jak si vytvořit udržitelný šatník? A jak vzniká její Upcycle Collection?
Zajímala ses o udržitelnou módu již během svých studií?
V té době jsem se o udržitelnou módu ještě nezajímala, jelikož toto téma nebylo před dvaceti lety zdaleka tak aktuální.
Kdy přišel první impuls k tomu, abys založila svou vlastní kolekci eticky a ekologicky vyráběného oblečení?
Bylo to na mateřské dovolené, kdy jsem pocítila velkou potřebu se vrátit k tvorbě oděvu. Několik let jsem se totiž věnovala tradiční čínské medicíně.
Řekla bys, že velké módní domy při navrhování nových kolekcí dostatečně reflektují udržitelnost?
Nemyslím si to. Snaží se určitě trend udržitelnosti řešit v rámci kampaní, jelikož poptávka po sustainable cestě je samozřejmě velká, a i řetězce na to musí reagovat. Otázkou zůstává, zda je tento jejich krok jen marketingovým tahem, anebo svou činností opravdu směřují k udržitelnějšímu navrhování a výrobě.
Popsala bys proces, jakým vznikají nové kousky do tvé Upcycle Collection?
Většinou jsou to spontánní nápady, které vycházejí ze situací a příležitostí. Například nyní vzniká nový model, který vytváříme spolu s Radkou Pavlovčinovou pro slavnostní příležitost.
Jak si doma vytvořit 100% udržitelný šatník? Je to vůbec možné?
Určitě bych jako první vytřídila oděvy pomocí metody Marie Kondo. Poté bych nechtěné věci odnesla tam, kde budou mít další využití. Následně bych chybějící kousky v šatníku postupně doplňovala takzvaným kapslovým stylem o oděvy vytvořených českými designéry, od sustainable značek či kousky ze second handu.
Proč zrovna název „On the Boat“?
Protože je celý náš tým v otázce sustainability na jedné lodi.
Navrhuješ si veškeré střihy oblečení a texty na jednotlivých kouscích sama?
Ano.
Co tě při tvorbě nejvíce inspiruje?
Nejvíce mě inspiruje deficit daného oděvu u mne v šatníku. Zkrátka vše začíná představou o kousku oblečení, které bych chtěla pro sebe, a tak si ho vytvořím. Nyní chystám větší kolekci společenského oblečení, tak se nechejte překvapit!
Po studiích jsi působila v různých textilních dílnách a salónech, také jsi cestovala. Jaká zkušenosti ti toho nejvíce přinesla a čerpáš z ní doposud?
Určitě to byla práce na pozici vedoucí v textilní dílně zahrnující naceňování, rozdělování práce a uvádění technologického postupu do praxe. Dále samotná práce za šicím strojem. Jelikož jsem v minulosti sama byla šičkou, cením si činnosti svých švadlenek a krejčových. Cenotvorba jednotlivých úkonů je velice nízká a splnit normu jako šička není nic snadného ani v našich českých podmínkách.
Jaké střihy a materiály jsou, podle tebe, nadčasové?
Nadčasové materiály jsou ty přírodní, tedy vysoce kvalitní nebo procentuálně vyvážené směsi kombinované s polyesterem, jak tomu je například u obleků. Sako z kombinace vlny a polyesteru vám vydrží celý život. Střihy volit samozřejmě minimalistické a klasické.
Jaká kritéria bychom měli zvážit před koupí každého nového kousku do svého šatníku?
Vhodnost, tedy zapadnutí do šatníku, kombinovatelnost s jinými kusy oblečení ze svého šatníku a využitelnost pro různé příležitosti. Dále materiál, jelikož kvalita je klíčová. Nechcete po roce vyhodit kalhoty, které se celé žmolkují nebo změní tvar během praní.
Jakým módním trendům se vyhnout a proč?
Fast fashion trendům. Extravagantnímu oblečení, které je cool jen jednu sezónu a koupíte ho jako úplně nový kousek. Proto vznikla naše upcyklovaná kolekce, kde sem tam vedle klasičtějších úprav reflektujeme i extravagantní trendy. Pokud dáváte oblečení druhou šanci, můžete se určitě řídit podle trendů, a navíc v rámci udržitelnosti.
$content$