Pátek 19 duben, 2024
„Mnoho lidí pojem nezná, a když zná, tak mu nerozumí,“ říká autorka projektu somFeministka
Fotografie: Pexels (pexels.com)
INTERVIEW

„Mnoho lidí pojem nezná, a když zná, tak mu nerozumí,“ říká autorka projektu somFeministka

Feminismus. Ví každý, co to je? Autorka instagramového profilu somFeministka vytvořila tento prostor, protože na Slovensku chyběl. Od jeho vzniku neuplynul ani rok a její sledovanost stále roste. Za celým projektem stojí pouze ona. Kdo? A co nám prozradila nejen o feminismu?

Kdo stojí za instagramovým profilem somFeministka?

Jsem 24letá studentka 5. ročníku práv, původem z východního Slovenska, a somFeministka je jen můj vedlejší passion projekt.

Co tě vedlo k založení profilu? A jaký je hlavní cíl tvého projektu?

Skvělá otázka hned na začátek. Byla za tím velmi konkrétní situace. Jednoho dne jsem si při malování bytu pustila podcast ON A ONA, ve kterém Donco a Andrea Chrabroňová mluví o vztazích a rozdílech mezi muži a ženami. Netrvalo však dlouho a pan Donco mě, jak se říká, vytočil do vrtule.

Popisoval ženy jako telata, která by rozhodně neměla držet kasu, protože při slevách zapomínají na všechno a nakonec by neměla ani co jíst. A mnoho dalšího. Chodila jsem po bytě sem a tam jako tygr a nemohla se uklidnit. Večer jsem založila profil somFeministka a už to jelo.

Mým cílem je dělat osvětu o feminismu popovou a zajímavou formou. Vzdělávat a přinášet na témata nový netradiční pohled. Baví mě také odkrývat různá tabu témata.

Byla nějaká konkrétní situace, která tě motivovala k tomu, aby ses „stala” feministkou?

Nevím, jestli se feministkou stanete. Spíše přijde moment, kdy si uvědomíte, že jí skutečně jste. Pokud vás hněvá nespravedlnost a nerovnost. Pokud toužíte vidět ženy žít bezpečný život, ve kterém jsou respektovány, brány vážně a mají stejná práva a příležitosti jako muži.

Fotografie: Se souhlasem autorky projektu somFeministka

Co konkrétně pro tebe znamená feminismus?

Rovnost. Příležitostí, povinností, možností a sociálního postavení. Stejný plat za stejně odvedenou práci, možnost vybrat si jakékoli povolání bez ohledu na zažité stereotypy nebo možnost rozhodnout se, zda mít děti, kolik a kdy. Žít svobodně.

Kdo tě inspiruje? Je někdo, koho obdivuješ?

V zahraničí je to vícero jmen – Emma Watson, Michelle Obama, Melinda Gates. Všechno úžasné a inspirativní ženy. U nás Veronika Cifrová Ostrihoňová, Zuzana Kovačič Hanzelová nebo Kristína Tormová.

Feministku jako takovou si lidé obvykle představují jako osamělou ženu, která nenávidí muže, neholí se a štrikuje. Jaká je skutečnost? S jakými mýty o feministkách se setkáváš?

Nebo jak se říká, feminismus nabádá ženy, aby opustily své muže, zabily své děti, praktikovaly čarodějnictví, zničily kapitalismus a staly se lesbami. Anebo taky ne.

Feministky jsou ženy všech barev pleti, národností, sexuálních orientací či vzhledů. Spojuje je společný cíl. Víra, že si zaslouží úplně stejné místo na světě jako muži. Ze Slovenska opět zmíním Veroniku Cifrovou Ostrihoňovou nebo Zuzanu Kovačič Hanzelovou. Obě jsou to krásné a inteligentní ženy a obě jsou shodou okolností i vdané. Pokud vím, ani jedna z nich nevlastní kočku. Ze světa je to Emma Watson nebo Taylor Swift. Také krásné a inteligentní ženy. Takže stereotyp podle mého názoru není na místě.

Feminismus je přesto kontroverzním tématem a mnozí stále předsudky mají. Setkáváš se i s negativními reakcemi?

Samozřejmě. Ale musím říct, že minimálně. Vůbec ne tak, jak jsem čekala. K mému překvapení je mnoho lidí, dokonce i mužů, otevřených diskusi a skutečně se o téma zajímají. To mě těší.

Fotografie: Se souhlasem autorky projektu somFeministka

Jak vnímáš feminismus v Česku a na Slovensku?

V plenkách. Mám pocit, že v Česku je to o něco lepší, ale pořád je to bída. Mnoho lidí pojem nezná, a když ano, tak mu nerozumí nebo si ho hned spojí s nějakou radikální formou. Přitom mnohé myšlenky feminismu jsou Slovákům i Čechům blízké.

Existuje platforma nebo nějaké projekt, který podporuje feministky a ty jsi jeho součástí?

Pár jich v Česku a na Slovensku je, ale nejsem jejich součástí. Rozhodla jsem se jít vlastní cestou i proto, abych to mohla takovou formou, která je mi blízká a nemusím se nikomu přizpůsobovat.

Co si myslíš o našem projektu BloggersRE, který podporuje a spojuje tvůrce z České republiky a Slovenska?

Skvělá iniciativa! Našla jsem díky vám několik velmi zajímavých rozhovorů s lidmi, kteří nejsou až tak známí, ale o to zajímavější. Je to super! Držím palce.

Svou platformu jsi založila nedávno, ale už máš celkem pěkný počet sledujících. Máš i mužské publikum? Může být muž feministou?

Čerstvých 10 tisíc! Děkuji, je to číslo za půl roku a mám z něj upřímnou radost. Mám i mužské sledující. I když jich je minimum.

A samozřejmě, že feministou může být i muž. Feministka je člověk, která věří v rovnoprávnost žen. Nevidím v tom problém. Dokonce si myslím, že pokud s námi muži tento boj povedou, nakonec vyhrají i oni. Společně vytvoříme o něco svobodnější a vyspělejší společnost. Zajímavostí je, že za prvního československého feministu je považován prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Fotografie: Se souhlasem autorky projektu somFeministka

Na blogu píšeš na různá témata a jedním z nich je i sebeláska. Máš pocit, že dnešní generace podléhá tlaku „ideálů krásy”?

Myslím si dokonce, že ještě víc než kdykoli předtím. Křičí to na nás z billboardů, časopisů, reklam a denně i sociálních sítí. Chce podle mě řádnou dávku sebevědomí, abychom tomu odolali a byli sami se sebou spokojení. Nesrovnávali se.

Co bys poradila děvčatům a ženám, které mají malé sebevědomí a bojí se postavit samy za sebe?

Dejte tomu čas. Netlačte na sebe a nebuďte na sebe tak přísné. Kdybych měla vybrat jen jednu radu, řekla bych: „Povídej si sama se sebou jako s člověkem, kterého miluješ. S láskou, pochopením, empatií a laskavostí. Dělá to zázraky.”

Dalším tématem je rovnoprávnost mezi muži a ženami. Ve kterých oblastech je ještě pořád vidět, že žena má nižší pozici než muž?

Data dlouhodobě poukazují na to, že boj za rovnoprávnost ještě není vyhraný. Ukazují také, že platová nerovnost není mýtus. Ženy tvoří 24,5 % parlamentů na národní úrovni, 8 % vedoucích pozic v zemích nebo 2 % prezidentských pozic. A 75 % z nich se tam dostalo jen za posledních dvacet let.

Připomínám, že právě tento rok slavíme jen 100 let volebního práva žen. Stále žijí ženy, které se narodily v době, kdy jejich politický názor absolutně nic neznamenal.

Samostatnou kategorií jsou vžité společenské a kulturní vzorce a stereotypy. Ne každá žena chce být matkou. A ne každý muž miluje auta. I ženy jsou skvělými ředitelkami. I muži pláčou.

Často zmiňujeme také rozměr bezpečnosti. Jsou známé otázky, v nichž se žen ptáme, co by dělaly, kdyby na jeden den nebyly ženou. Mnohokrát se opakuje odpověď: „Prostě bych se šla sama projít nočním městem.” Myslím, že to mluví samo za sebe.

Co by se podle tebe mělo změnit, aby feminismus nebyl vnímán jako zlo nebo novodobý výmysl

Osvěta. Já se ji snažím dělat laskavou a popovou formou, abych byla mladé generaci co nejblíž. A právě v tom spočívá to břímě – změnit společnost. A hodně komunikovat. Nebát se tato témata otevírat s rodinou a přáteli. Nikdo nemůže sám změnit celý svět, ale každý může změnit kousek kolem sebe.


Instagram | Blog

Napsat komentář