Sobota 20 duben, 2024
„Chceme poskytnout mazlíčkům produkty v kvalitě, v jaké je seženou jejich majitelé,” říkají zakladatelé STRUDEL & FRIENDS
Fotografie: Se souhlasem STRUDEL & FRIENDS
INTERVIEW

„Chceme poskytnout mazlíčkům produkty v kvalitě, v jaké je seženou jejich majitelé,” říkají zakladatelé STRUDEL & FRIENDS

Pes hraje v životě člověka velmi důležitou roli, a dokonce může mít až terapeutické účinky. Není proto divu, že přátelé Blanka a Jakub chtěli svému kokršpanělovi poděkovat za jeho společnost a dopřát mu luxus v podobě péče o srst. Na československém trhu však chyběl 100% přírodní šampon, který by vyhovoval všem typům plemen, a tak se rozhodli ho vytvořit. Jak něco takového probíhá? Proč je důležité pečovat i o zevnějšek našich mazlíčků? A jak se STRUDEL & FRIENDS snaží pomáhat?

Povězte nám něco o tom, co vás inspirovalo a jak vznikl nápad založit značku STRUDEL & FRIENDS… Od čeho je odvozen název?

Název šamponu STRUDEL & FRIENDS je odvozen od mého anglického kokršpaněla Štrúdla. Toto plemeno je obecně známé vysokou náročností péče o srst, současně jde ale o pejsky s loveckými pudy, kteří milují pohyb a vodu. Mytí, alespoň tlapek, je tedy pro chovatele každodenní realitou současně s častým vyčesáváním srsti a fénováním.

Na trhu mi chyběl produkt, který by byl vhodný na každodenní mytí, stoprocentně přírodní, a zároveň příjemně voněl. Proto jsme se s Jakubem rozhodli vyvinout vlastní šampon, který by tyto podmínky splňoval, a přitom co nejméně zatěžoval planetu. Díky ryze přírodnímu složení bez jakýchkoliv parabenů nebo silikonů je vhodný pro všechny typy plemen, dokonce i pro pejsky s citlivou srstí a alergiemi, takže se nemusíte bát použít šampon i na štěňátka.

Jak dlouho trval proces vývoje šamponu, se kterým byste byli 100% spokojení a co vše mu předcházelo?

Proces testování a vývoje nám trval zhruba rok, nicméně na složení stále pracujeme a upravujeme ho tak, abychom dosáhli co největší kvality a splnili požadavky těch nejnáročnějších klientů. Šampon STRUDEL & FRIENDS totiž dodáváme jak do profesionálních psích salónů, tak do prémiových (pet friendly) kadeřnictví pro lidi.

Jak jste testovali vaše první prototypy?

Šampon je „tested on humans first“, testovali jsme ho tedy zpočátku hlavně na nás a našich (lidských) kamarádech, abychom dali najevo, že pejsci jsou u nás na prvním místě. V produktech STRUDEL & FRIENDS se jedná o opravdu přírodní ingredience, které neublíží jak zvířátkům, tak ani člověku.

Fotografie: Se souhlasem STRUDEL & FRIENDS

Šampon STRUDEL & FRIENDS je 100% přírodní a vyvinutý i pro pH psí kůže. Proč je pro vás tak důležité používat přírodní složky?

Naše filozofie je jednoduchá. Chceme poskytnout našim čtyřnohým mazlíčkům produkty ve stejné kvalitě, v jaké je mohou sehnat jejich majitelé. Psí plemena prošla dlouholetým šlechtěním, a to si vybralo daň na zdraví pejsků. Objevila se spousta alergií a celkově jsou plemena, která lidé chovají ve městech, citlivější a mohou trpět různými kožními problémy, které mohou být způsobené jak stravou, tak chemikáliemi v kosmetických produktech. Navíc život ve městech přináší spoustu výzev jako jsou horké chodníky v létě nebo sůl z posypu v zimě, a proto je potřeba věnovat psí kůži zvýšenou péči. Navíc kdo si nechce svého pejska vzít občas na gauč nebo do postele. (smích)

Konkrétně jaké ingredience tedy šampon obsahuje a jak účinkuje?

Mezi stěžejní ingredience patří extrakt z hedvábí, rýžový protein, nimbový olej, fucogel, panthenol a kombinace aminokyselin.

Rýžový protein a panthenol mají vyživující a revitalizující účinky, které srst posílí a zvyšují její lesk. Nimbový olej je známý z ajurvédské medicíny po staletí a používá se k přírodnímu boji proti parazitům, plísním a bakteriím. Fucogel slouží především k hydrataci srsti a spolu s aminokyselinami zanechá srst hebkou a pružnou. Celý proces pak zakončí extrakt z hedvábí, který na srsti zanechává změkčující ochrannou bariéru, bojuje proti okolním vlivům a usnadňuje rozčesávání.

Proč je důležité dát přednost organickému šamponu pro psy před klasickým šamponem?

Psí kůže přichází bezprostředně do kontaktu s okolím (na rozdíl od lidské), bez jakékoliv ochrany v podobě oblečení nebo bot. Proto je důležité se jí pravidelně věnovat a dopřát jí produkt, který jak čistí, tak vyživí. Psí kosmetika je v tomto ohledu bohužel pozadu a dlouhou dobu se používaly zbytečně chemikálie, které přispívaly k alergiím. Navíc pejsek s námi žije většinou v jednom prostoru, dbát na hygienu a jeho zdraví je tedy v našem vlastním zájmu. Lidské šampony jsou většinou uzpůsobeny ke konkrétnímu použití -– například na barvené nebo blond vlasy, navíc mají vyšší pH, než je pH psí pokožky a následkem toho ji vysušují. Je tedy lepší z dlouhodobého hlediska používat produkty určené pro pejsky s minimem chemie.

Fotografie: Se souhlasem STRUDEL & FRIENDS

Na co bychom měli při péči o psí pokožku obzvlášť dbát? Jaké jsou ty nejlepší tipy, aby pes vypadal co nejlépe?

Pravidelná péče a grooming. Platí to samé jako u páníčků.

Co dalšího doporučujete? Jakými produkty můžeme našemu čtyřnohému mazlíčkovi udělat život ještě o něco krásnější?

Osobně mám ráda a doporučuji švédskou kosmetickou značku pro psy WAP dog care products – mají skvělé oleje na tlapky v přírodní kvalitě. Majitelé pak určitě ocení psí parfémy značky Harlow Harry z Austrálie, které jsou vyvinuté tak, aby pejskům nevadily, a přitom krásně voní.

Na jaké složky bychom se měli zaměřit při výběru beauty produktů pro psy? A čemu bychom se naopak měl vyhnout?

Určitě si dejte pozor na sulfáty, silikony a syntetické parfemace. Sulfáty jsou chemické složky způsobující pěnivost, které ale při dlouhodobém používání vysušují kůži stejně jako silikony a zbytečně ji tak zatěžují. Syntetické parfemace můžou psí pokožku zase ošklivě podráždit. Všechny tyto látky je navíc dnes možné nahradit přírodními složkami.

Fotografie: Se souhlasem STRUDEL & FRIENDS

Líbí se nám vaše zaměření na udržitelnost. Máte nějaké další tipy v této oblasti týkající se psů?

Ano a moc rádi se o ně podělíme! Udržitelnost hýbe i světem pro domácí mazlíčky, takže je opravdu z čeho vybírat, a dokonce i za příznivé ceny. Velký hit jsou biologicky rozložitelné pytlíky na venčení, pelíšky z eco-friendly materiálů nebo psí hračky z plastů vylovených v oceánu. Většinu těchto produktů můžete najít třeba na stránkách českého prodejce EkoPet.

Momentálně nabízíte jen šampon. Plánujete nějaké další produkty, na které se naši mazlíčci mohou těšit?

Ano! Finišujeme kondicionér pro hedvábnou srst a plánujeme také přípravu krému na tlapky. Kondicionér plánujeme představit ještě letos, takže se máte na co těšit!

Kromě péče o zevnějšek se snažíte pomáhat také psíkům, kteří jsou staří, týraní nebo handicapovaní, prostřednictvím hospicu Dejte nám šanci. Co jej odlišuje od klasických útulků a jak tyto psy můžeme podpořit i my?

Psí Hospic Dejte nám šanci se zaměřuje na staré, týrané, nemocné či handicapované pejsky, kteří byli opuštění nebo vyhození z množíren. Jedná se tedy o pejsky, kteří měli velmi komplikovaný život nebo je už nikdo nechce. Takoví pejsci by nebýt Martina a Elišky skončili pravděpodobně utracením. Tato dvojce se o pejsky stará pouze z vlastních financí a na základě darů. Vše je transparentní a kdokoliv se může na zvířátka přijít podívat a zkontrolovat si, k čemu byly zaslané finanční prostředky použity. Ne všichni pejsci mají to štěstí, že mají láskyplný domov, z našeho pohledu si ale každý lásku zaslouží. Proto jsme se rozhodli podporovat tento projekt. Můžete se k nám přidat i vy a zaslat peníze přes transparentní účet uvedený na jejich webu. Určitě jim uděláte radost.


Instagram | Web

Napsat komentář