Úterý 22.10.2024
„Snažíme se nad službou přemýšlet komplexně a koncepčně, je to známka dobře zvládnutého řemesla,” říká zakladatelka floristického studia Svítí Kvítí
Foto: Se souhlasem Anny Toufarové
INTERVIEW

„Snažíme se nad službou přemýšlet komplexně a koncepčně, je to známka dobře zvládnutého řemesla,” říká zakladatelka floristického studia Svítí Kvítí

Anna Toufarová se floristice věnovala během svého pobytu na Islandu a zkušenosti sbírala také v Portugalsku. V roce 2018 pak založila vlastní floristické studio s názvem Svítí Kvítí. Z čeho všeho se dá v zemi ohně a ledu uvázat kytice? Jaká pravidla musí florista dodržovat, aby byl výsledek opravdu vkusný? A co to znamená funkční design?

Než jste rozjela rodinný podnik Svítí Kvítí, floristice jste se věnovala na Islandu. Jak vzpomínáte na toto období a co vám dalo?

Na Island jsem poprvé vycestovala v roce 2017, kdy jsem měla možnost seznámit se s islandskou floristkou Thordis, na kterou mi doporučení poskytli kameramani z Kaco Films, kteří na Islandu natáčejí svatby. Na toto období vzpomínám s velkou vděčností. Naučila jsem se zde systematicky připravovat svatby, protože se konaly po celém ostrově. Hodně jsme cestovali a většina příprav probíhala přímo na místě. Měla jsem možnost navštívit neuvěřitelně krásná místa, která připomínala scény z filmů. Opravdu to pro mě byl zážitek.

S jakými rostlinami jste na Islandu pracovala? Lze některé tamní rostliny pěstovat i v našich končinách?

Každá svatební sezóna má své trendy a Island nebyl výjimkou. V té době zažíval velký rozmach eukalyptus, který dnes můžeme vidět téměř všude. Zajímavostí bylo, že jsme kladli větší důraz na zeleň než na květiny. Z místních rostlin jsme často využívali mech a oblíbené byly také černé lávové kameny. Celkově vše působilo více přírodně, což bylo podtrženo i prostředím, protože většina obřadů se konala venku.

Foto: Se souhlasem Anny Toufarové

Má islandská flora nějaká specifika, která ji odlišují od rostlin v jiných koutech Země?

Ano, islandská flóra má několik specifik, která ji odlišují od květeny v jiných částech světa. Jsou to drsné klimatické a geologické podmínky (Island má převážně sopečnou půdu), absence stromů (na Islandu se stromy vyskytují, ale velmi omezeně) a také velmi krátké léto.

Čemu se na Islandu opravdu daří, jsou mechy a lišejníky – tyto rostliny jsou tam opravdu rozšířené. Islandská krajina je díky nim často pokryta zelenými a stříbrnými koberci. 

V létě hojně na Islandu narazíte na lupinus, kterému se také říká vlčí bob. Ačkoliv byla lupina zpočátku považována za užitečnou rostlinu pro obnovu půdy, dnes je její rozšíření na Islandu předmětem kontroverzí. Roste velmi invazivně a v mnoha oblastech vytlačuje původní vegetaci, což má dopad na místní ekosystémy.

Floristice jste se věnovala také v Portugalsku. Jaké postřehy jste si přivezla z této země?

V Portugalsku jsem strávila kratší dobu, než na Islandu a pracovala jsem na volné noze, což znamenalo méně příležitostí k lukrativním projektům. Co mě ale naprosto uchvátilo, byla místní flóra. Bylo fascinující vidět, že rostliny, které běžně používám na svatby, zde rostou volně v přírodě. Eukalyptus, mimóza, různé druhy travin včetně pampové trávy – to vše mě nadchlo. Často jsem trávila čas sběrem plodů eukalyptu, které opadávaly ze stromů, a obdivovala jsem, jak snadno dostupné jsou tyto rostliny v okolní krajině.

Foto: Se souhlasem Anny Toufarové

Kdybyste si měla vybrat mezi Islandem a Portugalskem, do které destinace byste se ráda vrátila? Plánujete v budoucnu za floristikou do zahraničí vycestovat znovu?

Určitě bych se na Island okamžitě vrátila. Miluji přírodu a tamní krajina je opravdu dechberoucí. Navíc jsem zdaleka neviděla všechna nádherná svatební místa, takže mám spoustu důvodů k návratu. S Thordiz jsem stále v kontaktu, takže pokud se naskytne příležitost, ráda ji opět navštívím.

Obecně se nebráním práci v zahraničí. To, že jsem freelance floristka, mi dává příležitost spolupráce s dalšími floristy na různých větších projektech, zejména na svatbách. Tuto možnost velmi vítám, protože mě inspiruje a pomáhá mi růst jak osobnostně, tak ve svém řemesle. Každý florista má své vlastní tipy a triky, které se mohou stát cenným zdrojem nových nápadů, a naopak já mohu přinést své know-how, které může obohatit ostatní.

Jaká pravidla je třeba dodržovat, aby kytice působila vkusně a „nepřeplácaným” dojmem?

Každý florista má svůj vlastní styl, já kladu velký důraz na barevnou harmonii. Někdy mi výběr květin zabere hodiny, protože považuji za důležité, aby nejen kytice, ale i celá dekorace působila celistvě a vyváženě. Při výběru květin se řídím zásadou „méně je více“. Není nutné použít všechny dostupné květiny, důležité je správně zvolit několik výrazných květin a doplnit je jemnějšími prvky jako listy, trávy nebo drobné květy. Tím kytice získá hloubku a charakter, aniž by působila „přeplácaně”.

V poslední době jsou velmi oblíbené zahradní a vzdušné květiny. Tento styl pomáhá jednotlivým prvkům vyniknout a zajišťuje, že kytice působí lehce a přirozeně. Výsledek je pak harmonický a krásný, což je pro mě důležité.

Foto: Se souhlasem Anny Toufarové

Existují stále nějaké staromódní styly vázání květin?

Ano, staromódní styly vázání květin stále existují, ale vzhledem k tomu, že se specializuji na modernější styly, s nimi příliš nepřijdu do styku. Moji klienti si mě vybírají právě kvůli mému stylu. Nejblíže těmto tradičním stylům je klasická hladká kytice do kulata (biedermeier), která je občas žádaná v případě, že se jedná o elegantní romantickou svatbu. I v takových případech se však snažím udržet moderní estetiku – například nikdy neomotávám stuhu po celé délce stonku, protože se mi to jednoduše nelíbí. Samozřejmě i já pracuji s trendy a je možné, že se opět vrátíme k klasičtějším typům vázání kytic, až přijde jejich čas.

Navštěvujete vy sama jiná floristická centra? Myslíte si, že se v této oblasti posouváme v České republice vpřed?

Ano, ráda navštěvuji různé floristické akce, kde mě velmi baví se inspirovat a sledovat přicházející. Mám mezi floristy spoustu přátel, se kterými zůstáváme v kontaktu, když potřebuji radu nebo povzbuzení. Obzvlášť se mi líbí projekt Loukykvět. Nedávno jsem pořídila svým kolegyním poukaz na workshop a byly nadšené – celý koncept je skutečně skvělý.

V Brně mám spřátelené podniky La Plevela a Kvetu, kam se ráda zastavím, když mám cestu kolem. Také je ráda doporučím klientům, když už nemáme kapacitu. Vím, že se o zákazníky dobře postarají a všichni budou spokojeni. Myslím, že společenský aspekt floristiky je také důležitý a je třeba tu komunitu budovat a udržovat.

Jeden z rostoucích trendů je vznik nových květinových farem v Česku, což velmi oceňuji. Pravidelně tyto farmy navštěvuji a rozdíl v kvalitě a čerstvosti květin oproti dovozovým je výrazný. Když to koncept svatby umožňuje, preferuji květiny přímo z farmy nebo je kombinuji.

Foto: Se souhlasem Anny Toufarové

Nejčastěji vážete právě svatební kytice. Jaká pravidla platí při vázaní svatebních kytic? Hraje důležitou roli počet květin, nebo třeba i barva či typ rostliny?

Jak už jsem zmiňovala, snažím se o jednoduchost, ale spíše ve smyslu výběru druhů květin, nikoli jejich množství. Nemusíme použít všechny dostupné druhy květin, aby byla kytice krásná. Dále existují určitá pravidla a symbolika, popravdě se jimi ale moc nenechávám svazovat a jde mi více o estetiku. Pro mě je klíčová sezónnost – používám květiny, které rostou zrovna v dané době. Barevnost také uzpůsobuji podle sezóny. Na jaře a v létě preferuji pestré odstíny, zatímco podzim nabízí bohatou paletu, se kterou se dá kreativně experimentovat.

Největší důraz kladu na barevnou harmonii, rovnováhu a celkovou celistvost prezentace. To jsou klíčové prvky, které dělají kytici nejen krásnou, ale také dokonale sladěnou s celkovým konceptem svatby.

Dáváte přednost spíše honosným pugetům, nebo naopak? Měli jste ve vašem floristickém centru i nějaké neobvyklé přání ohledně vazby květiny?

Nemohu říct, že bych měla jeden vyhraněný styl svatební kytice. Baví mě pestrost a různorodost. Kdybych vázala deset svatebních kytic na stejné téma, ztratilo by to pro mě kouzlo. Mám ráda, když je každá svatba jiná a mohu se kreativně vyřádit. Největší radost mi dělá, když mi nevěsta dá volnou ruku a důvěřuje mým schopnostem a zkušenostem. Vnímám to jako velkou zodpovědnost, a proto se snažím do každé kytice i výzdoby vnést něco navíc, abych vytvořila opravdu jedinečný zážitek z květinové výzdoby. 

Neobvyklé přání? Když si nevěsta těsně před svatbou zlomila nohu a nemohla nést svatební kytici kvůli berlím. Místo toho jsme se rozhodli berle ozdobit květinami, což se stalo jedinečnou a krásnou alternativou k tradiční svatební kytici.

Foto: Se souhlasem Anny Toufarové

Mimo vázání svatebních kyticí se věnujete také dekoracím. Jaké typy dekorací si u vás může zákazník objednat?

V zimním období se zabýváme výrobou adventních věnců, které jdou předobjednat na našich stránkách. Hlavně se však věnujeme dekoracím na míru, kdy nám zákazník sdělí své potřeby a my pak společně s ním dáváme jeho vizi konkrétní podobu a pro každého hledáme ideální řešení, se kterým bude spokojený. Máme rádi výzvy, kdy se nám podaří vytvořit něco nečekaného, a tím posouvat své hranice. Velmi nás baví výroba oblaků ze sušených travin a květin.

Co znamená funkční design?

Tím můžeme označit celý náš proces přemýšlení o květinách či dekoracích. Pochopitelně primárním účelem je, aby věc z naší dílny byla krásná a rozdávala radost. Nicméně pokud navrhujeme dekoraci, ať už na svatbu, nebo třeba do interiéru, bereme v potaz mnoho dalších aspektů. To znamená, že nás zajímá, jak bude dekorace v prostoru působit, jestli na sebe má poutat pozornost, nebo naopak bude atmosféru pouze jemně doplňovat. Dále je důležitá volba květin dle sezónnosti a udržitelných aspektů a v neposlední řadě také to, jak který druh květiny zvládá podmínky, ve kterých se bude vazba vyskytovat. Snažíme se nad službou, kterou nabízíme, přemýšlet komplexně a koncepčně, je to za nás známka dobře zvládnutého řemesla.

Foto: Se souhlasem Anny Toufarové

Jak dlouho vydrží vaše dekorace a květiny? Lze je případně do budoucna i usušit a uchovat jako vzpomínku?

Při dobré péči může čerstvá květina vydržet čerstvá až týden. Pokud je cílem to, aby květina vypadala dobře jak za čerstva, tak po usušení, tak tomu už při návrhu a vazbě uzpůsobíme volbu květin, aby po zaschnutí kytice vypadala dobře a dál dělala radost.

Plánujete na letošní rok nějaké workshopy?

Plánujeme hned několik workshopů. Vždy se snažíme, aby workshopy tematicky odpovídaly danému období a s ním pojícím se tématem. Podzim je tady a s ním všechny možné jeho barvy a květiny. A i když se to nezdá, tak se blíží i velmi oblíbená vánoční sezóna, kdy s našimi klienty vyrábíme adventní věnce. Letos to bude trochu jiné, protože máme konečně vlastní ateliér, a tak se většina workshopů bude konat tam. Osvědčilo se nám nicméně dělat workshopy i ve firmách. Na našich stránkách můžete sledovat akce, na kterých budeme nebo workshopy, které budeme pořádat.


Instagram | Facebook

Napsat komentář