Čtvrtek 21.11.2024
„Mnoho modelů jsem neprezentovala, protože jsem si nebyla jistá, že jsem to já a že bych si to sama koupila,” prozrazuje Tina Glut
Fotografie: Se souhlasem Martiny Glut
INTERVIEW

„Mnoho modelů jsem neprezentovala, protože jsem si nebyla jistá, že jsem to já a že bych si to sama koupila,” prozrazuje Tina Glut

Milovnice módy, vášnivá cestovatelka a matka dvou dětí Martina založila z lásky k móde svou vlastní česko-slovenskou značku dámské módy T I N Λ G L U T Její kolekce jsou minimalistické, nadčasové a ženské. Všechny modely se šijí ručně v České republice, což každou kolekci činí exkluzivní, a některé dokonce existují jen v množství omezeném na jeden kus. Pro koho je T I N Λ G L U T určena? V jakém oblečení se sama Tina cítí nejlépe? A jaké jsou její předpovědi pro trendy budoucí sezóny?

Jaké je tvé umělecké pozadí a jak ses dostala k móde?

Paradoxně jsem nevystudovala žádnou uměleckou školu. Studovala jsem marketing, ale lásku k móde jsem měla v sobě už od dětství. Moje maminka si šila věci sama doma, protože v té době to bylo úplně běžné – v obchodech nebyl takový výběr jako teď. Sledovala jsem, jak šila, jak se kousek látky změnil na krásnou blůzu, sukně nebo šaty. Začalo to šitím oblečení pro panenky ze zbytků látek, a potom, když jsem byla starší a začala jsem chodit do školy, jsem začala mamince říkat, co by se mi líbilo, aby mi ušila. Pamatuji si, že jednou mi šila zvonové kalhoty z látky na závěsy – byl to samet v královské modré barvě, který mě úplně očaroval. Byl naprosto neelastický a vůbec neseděl na ten střih, ale už tehdy jsem měla jasno, co chci, a tak mi je musela ušít a já jsem z nich měla velkou radost.

Pověz nám něco o T I N Λ G L U T. V jakém bodě u tebe přišla myšlenka založení vlastní značky?

Jak jsem zmínila, moje maminka si šila doma, takže jsem k tomu měla vztah od malička, protože šila věci i pro mě. Později, když jsem si chtěla něco koupit, často jsem narazila na to, že nemohu sehnat, co chci, vadil mi střih, provedení nebo látka. Přitom jsem chtěla všechno tak jednoduché, minimalistické. Maminka mi tehdy říkala, že na tom nic není něco takového si ušít. Tehdy ještě nebylo výslovně „in” nosit minimalistickou módu, takže v obchodech bylo takových věcí málo.

Když jsem byla na mateřské dovolené s dcerou, napadlo mě udělat si značku. Něco málo jsem začala připravovat, ale potom jsem byla podruhé těhotná, a tak jsem to zastavila. Znovu jsem začala vše připravovat, hledat švadleny, látky a potřebné znalosti, a potom jsem to rozjela, když měl Max jeden rok, před létem 2020.

Jak bys charakterizovala styl a estetiku své značky?

Minimalistická, nadčasová a ženská.

Fotografie: Se souhlasem Martiny Glut

Pro koho je T I N Λ G L U T určena? Můžeš popsat její cílovou skupinu?

Kolekce je určena pro ženy, které mají rády minimalistický styl a dbají na kvalitní materiály a nadčasovost. Pro ženy, které chtějí mít něco exkluzivního z lokální tvorby, které zajímá, z čeho a kde bylo ušité jejich oblečení.

Jak chceš, aby se ženy cítily, když nosí tvé oblečení?

Sebevědomě, žensky a pohodlně zároveň.

Vytváříš oblečení se smyslem pro nadčasovost, které upřednostňuje styl před módními trendy. Jaká „zlatá pravidla” dodržuješ při navrhování každé kolekce?

Určitě řeším materiál, aby vydržel i několik sezón, a také střih. Dělám slow fashion, takže neblázním z trendů, které příští sezónu budou „out”. Stavím na jednoduchosti – když zákaznice investuje do nějakého dražšího kousku z lokální česko-slovenské tvorby, tak aby ho opravdu využila několik sezón. A určitě si vždy při tvorbě kolekce řeknu, jestli bych si to koupila já.

Jak začíná a dále probíhá tvůj proces navrhování kolekce? Kde hledáš inspiraci? Máš nějakou múzu?

Všechno začíná inspirací, kterou vidím všude – ať už při cestování, na internetu, nebo na ulici. Často mám i jasnou představu, co by se mně osobně líbilo mít ve svém šatníku, co bych chtěla nosit já, Tina. V hlavě mám potom pár modelů a začnu hledat vhodnou látku. Zadávám práci švadleně, se kterou každý model zkoušíme několikrát. Přešíváme, upravujeme, až dokud nejsem spokojená.

V každém modelu je kousek mě, proto si skoro všechny prototypy nechávám. Mnoho modelů jsem ani neprezentovala, protože jsem si nebyla úplně jistá, že jsem to já, že bych si to sama koupila.

Fotografie: Se souhlasem Martiny Glut

Aktuálně se udržitelností, životním prostředím a recyklací zabývá mnoho značek. Jaké materiály používáš a jaké zásady dodržuješ při tvorbě oblečení?

Snažím se využívat přírodní materiály jako je viskóza, len nebo bavlna, ale občas sáhnu i po směsích, pokud to střih a praktičnost vyžaduje. Většinu modelů šijeme až po objednání, tím pádem minimalizuji dead stock. Pokud se látka zvýší, tak ji na další sezónu využiji na jiný model, kde se spotřebuje.

V jakém oblečení se cítíš nejlépe? Máš nějaký oblíbený kousek ze své dosavadní sbírky?

V tomto jsem taková rozdvojená osobnost – mám ráda pohodlí, takže určitě džíny a tričko, ale také miluji ten pocit, když si vezmu šaty a podpatky. Nechávám si skoro každý kousek ze své kolekce, ale asi největší srdcovka budou moje první šaty Iza, které jsem navrhla do letní kolekce 2020 – dosud mi visí ve studiu a každý den z nich mám radost.

Jaký by byl tvůj vysněný projekt? Je někdo, s kým toužíš spolupracovat?

Nad tím jsem se ještě ani neodvážila zamýšlet. Celá moje značka se vyvíjí pomalu, organicky, a momentálně jsem v bodě, kdy si to neumím ani představit, ale možná časem nějaká spolupráce přijde.

Fotografie: Se souhlasem Martiny Glut

Který nadčasový kousek by měla mít každá žena ve svém šatníku?

Dobře padnoucí džíny, kvalitní bavlněnou košili a samozřejmě malé černé.

Jaké jsou tvé předpovědi pro trendy budoucí sezóny?

V hře pokračuje vysoký pas, cut-outy, barvy jako černá a bílá, průhledné materiály, květinové vzory, a to konkrétně růže. Přidají se metalické barvy.

Co od tebe můžeme očekávat v budoucnu?

Od minulého léta je možné moji kolekci najít i v jednom pražském obchodě s designérskou módou a produkty z lokální česko-slovenské tvorby. Také plánuji otevření vlastního showroomu, na kterém se již pracuje.


Instagram | Web

Napsat komentář