Pátek 18.10.2024
„Největší vliv by mělo, kdybychom opustili domněnku, že o udržitelnosti mohou mluvit jen perfektně eko lidé,” říká Veronika Dušková
Fotografie: Se souhlasem Veroniky Duškové
INTERVIEW

„Největší vliv by mělo, kdybychom opustili domněnku, že o udržitelnosti mohou mluvit jen perfektně eko lidé,” říká Veronika Dušková

Udržitelné módě se aktivně věnuje od svých 18 let a od té doby, co vlastní šicí stroj, je nezastavitelná. Veronika Dušková, zakladatelka VEDU clothing, šije z udržitelných materiálů, dává novou šanci starému oblečení a inspiruje ostatní svou pomalou módou a udržitelným životním stylem. Jaký smysl vidí Veronika v tvorbě udržitelné módy? Jak její tvorba vůbec probíhá? A jaké jsou její další plány pro rozvoj značky?

Šití, upcyklaci a slow fashion se věnuješ již několik let. Kdy se do tvého povědomí dostala udržitelná móda a kdy ses rozhodla o tuto problematiku více zajímat?

Už od tak 12 let jsem se zajímala o udržitelnost, a to hlavně prostřednictvím YouTube videí. A jednoho dne na mě vyskočilo video o fast fashion a já zjistila, že i výroba oblečení je více než problematická. Dlouho jsem se to nechtěla přiznat, protože jsem milovala „chození na nákupy”. Postupně jsem ale nákupy ve fast fashion omezovala a nakupovala stále více v sekáčích, a právě nesedící jinak dokonalé kousky v sekáči mě přivedly k tomu, že se naučím šít. Takže k šití mě na začátku vlastně přivedla problematika oděvního průmyslu.

Přivedla tě tedy k založení VEDU clothing spíše vášeň pro módu, nebo vášeň pro udržitelnost?

Móda je můj koníček, něco, co mě baví, udržitelnost je moje hodnota, takže kdybych musela vybrat, tak vášeň pro udržitelnost. K založení VEDU mě ale přivedlo oboje. Na začátku jsem chtěla hlavně nabídnout udržitelné upcyklované kousky, které mi na trhu od udržitelných značek chyběly. Chtěla jsem si založit „značku”. Hodně brzo jsem ale zjistila, že chci být osobní a sdílet mnohem víc než jen svoje výrobky a proces tvorby.

Teď už se vidím spíš jako influencerka než jako značka a dává mi mnohem větší smysl učit tisíce lidí, jak na slow fashion, opravování a šití než šít oblečení pro pár desítek. A důležitost šíření udržitelnosti je pro mě čím dál větší, chci svůj vliv využívat co nejzodpovědněji.

Kdo tě naučil šít?

Jsem samouk, který se učil šít přes YouTube videa v karanténě. Teď zjišťuju, co všechno jsem dělala špatně i dobře díky studiu VOŠ, oboru oděvní design. 

Fotografie: Se souhlasem Veroniky Duškové

Vzpomínáš si na první upcyklovaný oděv, který jsi vytvořila?

Celé moje šicí začátky jsem se učila šít na starých košilích po taťkovi a ubrusech. Ale moje šicí začátky byly spíš downcyklace než upcyklace. (smích)

Napadá mě jedna přešitá košile po taťkovi, která se dost povedla. Zúžila jsem si ji, nabrala rukávy, přidala knoflíkové dírky a knoflíky, odstranila límeček a vyměnila ho za výstřih do V. To byla asi moje první povedená upcyklace.

Odkud získáváš materiály a jak je zpracováváš? Vybíráš si látky podle nějakých důležitých kritérií?

Látky beru zejména ze tří zdrojů. Často využívám látky s GOTS certifikátem, který zaručuje, že celý proces výroby byl ohleduplný k lidem i k planetě, což podporuje zodpovědnou produkci látek. Ráda taky využívám deadstock materiály, což jsem nevyužité látky třeba ze zkrachovalých textilek – v Česku na to máme úžasný e-shop Textile Mountain, který prodává právě jen deadstock. A v neposlední řadě samozřejmě upcykluju kousky ze sekáče – ať už oblečení (nejčastěji pánské košile), nebo ubrusy, povlečení, záclony.

Ať už nakupuju kdekoliv, vždycky kontroluju složení materiálu a vybírám jen to přírodní, občas směsi. Každá z možností má svoje výhody i nevýhody, takže to různě kombinuju podle toho, co chci šít.

Svou osobní cestu sdílíš především prostřednictvím instagramového profilu VEDU clothing, kde k udržitelnému životnímu stylu inspiruješ i druhé. Jaký smysl vidíš v tvorbě vlastní udržitelné módy?

Když jsem začínala, byl můj sen mít vlastní udržitelnou značku, ale postupně zjišťuju, že inspirovat prostřednictvím videí a přednášek k udržitelnému oblékání, šití i žití mi dává větší smysl, a hlavně to má dopad na více lidí. Baví mě šít i oblečení pro mou značku, ale je to strašně moc práce a přijde mi, že má větší vliv právě tvorba videí o udržitelnosti a návodů, jak šít a opravovat. Navíc je tady tolik úžasných udržitelných značek, které se zaměřují jen na to a dělají to líp…

Fotografie: Se souhlasem Veroniky Duškové

Jak na koncept upcyklované módy reagují tví sledující? Jsou více otevření novým možnostem, nebo jim stále musíš hodně věcí vysvětlovat?

Upcyklace je stále více populární, takže ani ne. Navíc díky tomu odpadá velká nevýhoda klasického šití, což je vysoká cena látek. Je super, když je něco udržitelné, a zároveň levnější a upcyklace rozhodně spojuje oba body.

První příspěvek jsi na Instagramu zveřejnila v roce 2021 a od té doby ti počet sledujících neustále stoupá. Počítala jsi s takovým úspěchem?

To rozhodně ne, jsem za to hrozně vděčná.

Se svými sledujícími sdílíš své vzestupy i pády, stejně jako například tipy, jak si přešít nepadnoucí kousky nebo ušít úplně nové oblečení ze second handu. Co tě baví nejvíc?

Přešívací videa mě baví úplně nejvíc. Postupně se přes proces šití dostat na závěrečné předtím & potom je prostě můj oblíbený typ videí.

Fotografie: Se souhlasem Veroniky Duškové

Udržitelná móda se stává čím dál důležitější nejen pro designéry, ale i pro konzumenty. Jak je možné ji ještě více dostat do povědomí lidí?

To, že někde nakupujeme, neznamená, že danou značku nemůžeme kritizovat. Když mluvím o problematice oděvního průmyslu, není to hate na lidi, co nakupují ve fast fashion. Nemusíme mít 100% slow fashion šatník, abychom podepisovali petice, vyvíjeli na značky nátlak, mluvili o problémech. Myslím, že největší vliv by mělo, kdybychom opustili tuhle domněnku, že o udržitelnosti mohou mluvit jen perfektně eko lidé.

Co nebo kdo je tvou módní inspirací a jaké publikum bys chtěla s VEDU clothing oslovovat a inspirovat?

Mou oblíbenou návrhářkou je Dánka Cecilie Bahnsen nebo Češka Tereza Rosálie Kladošová.

Mým cílem je hlavně oslovovat lidi, které baví šití anebo zas udržitelné žití. Hodně lidí díky mému profilu objeví udržitelnost anebo naopak šití.

Plánuješ si práci dopředu, nebo se jen tak ponoříš do svých materiálů a začneš tvořit?

Já bych řekla, že spíš plánuju dopředu. Pokud upcyklujeme, je potřeba to dopředu promyslet, aby nám vyšel materiál a upcyklace vytvořila co nejmíň odpadu.

Fotografie: Se souhlasem Veroniky Duškové

Můžeš nám přiblížit kreativní postup své práce? Jak vzniká jedno nové dílo?

Když upcykluju, tak většinou začínám v sekáči, kde v kousku prostě uvidím potenciál. Hned vidím, že tady to můžu zkrátit a ze zbytku udělat kapsy, nebo můžu změnit výstřih, zúžit, zvětšit, vyměnit knoflíky, udělat balonové rukávy a ze zbytků mašličky na rukávech…

Nákupy na upcyklaci dělám už s tím, že vím, co budu šít, a pak to buď jde podle plánu, nebo ne. (smích)

Na který svůj módní kousek jsi nejvíce hrdá a proč?

Nejvíc jsem rozhodně hrdá na zelenou košili s balónovými rukávy a členícími švy s paspulkou, kterou jsem šila ve škole. Látku jsem sama barvila, poprvé jsem rýsovala střih na halenku a košili jsem si schválně vymyslela složitou, abych se toho na ní hodně naučila. I když to bylo fakt pracné, a hlavně paspulka (bílé pruhy) mě opravdu natrápila, nevzdala jsem se a košili ušila fakt nejlíp, jak to jen šlo. Vždycky později lituju, když udělám nějakou chybu a neopravím ji – tady jsem se vždy vrátila, než bylo pozdě, fakt jsem na ni pyšná.

Z tvé malé záliby se stal koníček, který už přes rok i studuješ. Co můžeme od Veroniky, respektive VEDU clothing očekávat v budoucnu? Máš nějaké konkrétní plány, co bude dál?

Ráda bych pokračovala v tom, co dělám teď, jen ve větším. To znamená tvorbu videí a contentu na sociální sítě, rozšíření mých šicích kurzů, přednášky o udržitelnosti, workshopy upcyklace. Se studiem teď úplně nestíhám tvořit tolik kousků pro mou značku, tak to je určitě taky v plánu.

Chci hlavně využívat svůj vliv zodpovědně a inspirovat ostatní k udržitelnému žití i šití. To je můj plán.


Instagram | Web | YouTube

Napsat komentář