Sobota 07.09.2024
„Českým ženám chybí sebevědomí a sebejistota,” říká Věra Komárová
Fotografie: Se souhlasem Věry Komárové
INTERVIEW

„Českým ženám chybí sebevědomí a sebejistota,” říká Věra Komárová

Věra Komárová je příkladem tvrzení, že upravená vizáž hraje stejnou roli jako kvalitní vzdělání. Sama si potrpí jak na vzhled, tak na znalost jazyků. Bez líčidel na tváři z domu nevychází a domluví se plynně v několika různých řečech. Její píle a odhodlanost ji dostala k zajímavým příležitostem, a proto je nyní spolumajitelkou kosmetické značky Dermacol a zakladatelkou Leonardo da Vinci Academy. Jakým způsobem probíhá výběr učitelů na školu poskytující prvotřídní vzdělání? Jak složité bylo založení vlastní akademie? A co by nemělo chybět úspěšné ženě?

Založila jste vlastní vzdělávací akademii, protože jste nebyla spokojená s přístupem ostatních škol. Co konkrétně se vám na výuce nelíbilo?

Byl to především přístup v rámci restrikcí a celonárodně nařízené izolaci nevinných studentů. Zoufalství, že jsme s tím jako rodiče nemohli vůbec nic dělat. Při budování jsem pak zjistila, že prakticky neexistuje česká škola, která by měla mezinárodní program hned od 1. třídy až po gymnázia. Jsme školou 21. století, a to hlavní, čím jsem se chtěla odlišit, byl opravdu kompaktní bilingvní systém a renesance vzdělání, která má být založena především na respektu.

Jak složité bylo založení vlastní akademie? Jak dlouho trvalo, než jste tento nápad zvládla zrealizovat?

První fáze trvala asi 5 měsíců, během kterých jsme otevřeli komunitní mezinárodní školu. V druhé fázi jsme rok získávali 4 akreditace a škola při tom už pilotně fungovala. Leonardo da Vinci Academy je založena na renesančním odkazu všestrannosti.

Jaké hodnoty by si, dle vás, měli z akademie studenti odnést?

Na prvním místě respekt. To je naše hlavní téma. Respekt cizinců, kteří si vybrali naši zemi jako domov, aby si vzali za své naše „česká” pravidla. Respekt žáků ke škole, k učitelům, ke školnímu řádu, ke spolužákům. Leonardo da Vinci říkal, že učení nikdy nevyčerpá mysl. Tato čtyři slova v sobě skrývají podstatu našich hodnot – moudrosti, zkušenosti, rozvoje, svědomitosti, statečnosti, odvahy, spravedlnosti, rozumnosti, zásadovitosti, se kterými jsou silně spjaty dovednosti spolupráce, soucitu, otevřenosti novým věcem, službě ostatním, kritickému myšlení a komunikaci.

Fotografie: Se souhlasem Věry Komárové

Základem prvotřídního vzdělání jsou kvalitní učitelé. Jakým způsobem proběhl jejich výběr?

Vzhledem k tomu, že náš systém je bilingvní, jsem se při výběru chtěla zaměřit na rovnováhu mezi učiteli a učitelkami. Nejsme ještě rozděleni 50 na 50, jsme ale asi na poměru 35 % učitelů versus 65 % učitelek. Náš pedagogický team přichází ze 13 národů. Většina z nich, tedy i cizinci, mluví a rozumí česky, vybrala si Prahu jako svůj domov a žije zde již dlouhá léta. Přestože výuka většiny předmětů je v angličtině, učitelé jsou připraveni klíčová slova komunikovat v češtině a látku, pokud není žákem pochopena, vysvětlit česky. Každý učitel, pokud prošel prvními dvěma koly pohovorů, musel projít dalším kolem, a to takzvanou „zkušební hodinou” před žáky. Při zkušební hodině je přítomna inspekce, která vyhodnocuje kvalitu výuky. Žáci a studenti se také vyjadřují, jestli by chtěli takového učitele u nás ve škole mít.

Sama hovoříte několika cizími jazyky. Jakými jazyky se konkrétně domluvíte a co bylo vaší největší motivací se jich tolik naučit?

Mluvím italsky, anglicky, francouzsky, německy, rusky, slovensky a česky. Naučila jsem se číslovky a kosmetické výrobky arabsky. Motivací je se domluvit s lidmi v zemi, kde žijete a kde pracujete. Kolik jazyků umíte, tolikrát jste člověkem. Pro mě je to obrovská pravda – rozumíte písničkám, kultuře a zvykům mnohem více, když je „chápete”.

Jakým způsobem jste se jazyky učila? Prozradila byste nějaké své osvědčené vychytávky?

Hodně jsem se učila jako mladá nazpaměť slovíčka. Nebyl internet, takže jsem si psala „slovníček”, a ten jsem si dokola četla v metru, tramvaji, autobuse. Kupovala jsem si knížky, konverzovala a sledovala filmy v jednotlivých jazycích. Pokaždé, když jsem se nový jazyk učila, věnovala jsem mu každý den minimálně hodinu. Skoro všechny jazyky jsem se učila jako samouk. Kromě ruštiny jsem si řeč v cizím jazyce vyzkoušela přímo během pobytů v zahraničí, kde jsem strávila tolik času, že bylo možno jazyk intenzivně procvičovat.

Fotografie: Se souhlasem Věry Komárové

Hodně cestujete a poznáváte nové ženy po světě, proto můžete porovnat vystupování českých žen a cizinek. Zpozorovala jste nějaké zásadní odlišnosti? Jaké vlastnosti, podle vás, českým ženám chybí?

Českým ženám zcela jistě chybí sebevědomí a sebejistota. Přitom je mezi námi tolik úžasných českých žen. Chtěla bych mít sebejistotu Francouzek či Američanek a sebevědomí Italek.

Věděla jste vždy, že chcete podnikat, nebo vše přišlo až časem? Čím jste chtěla být? 

Hodně jsem vždy uvažovala o „nezávislých povoláních” – nejprve jsem chtěla být tlumočnice, překladatelka nebo soukromá učitelka. Vzhledem k tomu, že má maminka i sestra jsou učitelky, vždycky jsem uvažovala tímto směrem. Být učitelkou.

Kdybyste mohla ve společnosti změnit jednu věc, co by to bylo a proč? 

Zrušila bych závist. Protože je to vlastnost, která nikomu nepomáhá.

Fotografie: Se souhlasem Věry Komárové

Jakým způsobem se v průběhu podnikání proměnily vaše priority?

Na začátku, dokud jsem neměla děti, to bylo jen plnění obchodních cílů. S dětmi jsem řešila, aby byly výsledky i spokojené děti. Nyní, po 21 letech podnikání, chci být spokojená já, dále aby byly spokojené děti, a pak se teprve zajímám o obchodní výsledky. 

Jak vypadá vaše kosmetická rutina?

Záleží kdy – jestli ráno, nebo večer. Je to čas jen pro mě. Ráno vyčistím pleť a udělám si rychle make-up. To znamená nanesu sérum Cannabis, denní krém s podkladovou bázi Blur, make-up Collagen, fixační pudr Invisible Fixing Powder, tvářenku z multilíčidlové paletky, rtěnku 16h Lip Colour, stíny, oční linky, tužku na obočí, podkladovou řasenku First Class Lashes, řasenku Ultra Tec.

Používáte na líčení a péči výhradně kosmetiku Dermacol?

Je to častá otázka, ale ano, opravdu používám výhradně Dermacol, pokud netestuji nějaké nové produkty. Vzhledem k tomu, že se 21 let věnuji vývoji kosmetiky, tak 95 % výrobků, které používám, vychází z naší fabriky. Těch 5 %, jako například lak na vlasy či deodoranty, které nevyrábíme, používám od konkurence.

Fotografie: Se souhlasem Věry Komárové

Držíte se při vymýšlení nových produktů současných kosmetických trendů, nebo se snažíte od ostatních značek odlišovat?

Trend je být hodně „eko”, což jde často bohužel proti „funkčnosti a kosmetičnosti”, proto jdeme zlatou střední cestou. Přibližně 10-20 % trendy, zbytek klasika a dlouhodobě ověřené produkty.

Osvědčilo se vám, že se produkty s atraktivnějšími obaly lépe prodávají? Snažíte se jak o vysokou kvalitu produktů, tak i o pěkný vzhled jejich obalů? 

U kosmetiky je obal to, co rozhoduje „koupím”, či „nekoupím” a je opravdu zásadní. O vysokou kvalitu se nesnažíme, tu naše výrobky opravdu mají.

Jaký je váš názor na testování kosmetických produktů na zvířatech? Zjišťujete si před koupí kosmetiky, zda je cruelty free?

V Evropě je od roku 2003 testování na zvířatech zakázáno. To znamená, že výrobky v Evropě se na zvířatech netestují. Testování na zvířatech se provádělo v minulosti hlavně u farmaceutických výrobků, ale Dermacol za celou svou historii testoval své výrobky pouze na vybraných dobrovolnících, a to ženách i mužích.

Jaká doporučení byste dala ženě, která chce být v životě úspěšná?

Aby nosila červenou rtěnku a usmívala se na svět.


Instagram

Napsat komentář