Sobota 20 duben, 2024
Co je udržitelný interiérový design?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Co je udržitelný interiérový design?

Pro ty, kteří se již seznámili s etickou módou, může být přemýšlení o udržitelném stylu vašeho domova dalším krokem k uvědomělejšímu způsobu života. Co přesně ale trvale udržitelný interiérový design obnáší?

Co je to udržitelný interiérový design?

Trvale udržitelný interiérový design je o přístupu založeném na souboru zásad, které mají snížit negativní nebo zvýšit pozitivní vliv na životní prostředí. Tento přístup by nás měl povzbuzovat k tomu, abychom začali přemýšlet o tom, co si do našeho domova přinášíme.

Tipy pro udržitelný interiérový design

Nakupujte rozumně

Spravedlivý obchod neboli fair trade je označení pro alternativu k volnému trhu, která vznikla jako reakce na špatné podmínky, v nichž jsou výrobci nuceni pracovat, vyrábět a prodávat zboží. Fairtrade je tedy certifikace zboží, jež splňuje určité sociální, ekonomické a ekologické standardy.

Zatímco zpočátku se udržitelné domácí dekorace omezovaly na drobné a ručně vyráběné drobnosti, postupně se tento sektor rozšířil i na další výrobky včetně bytového textilu, ložního prádla, nábytku a dekorací.

Vydejte se na lov pokladů

Milovníci vintage, těšte se! Nikdy jsme neměli takový přístup ke kvalitnímu vintage nábytku jako nyní. Existují online platformy, které podporují místní obchod, jako je Facebook Marketplace a @sashe.sk, což jsou skvělá místa, kde lze najít cenově dostupný udržitelný nábytek, dekorace a bytové doplňky.

Při nákupu dalšího zboží do domácnosti nezapomeňte navštívit starožitnictví, bleší trhy a sekáče, protože nic se nevyrovná jedinečným kouskům, které dodají vašemu domovu něco výjimečného.

Tip: Jestli chcete ještě více snížit svou uhlíkovou stopu, upřednostněte při nákupu a následné přepravě velkého nábytku lokální místo, pokud to je možné.

Upřednostňujte dřevo z trvale udržitelných zdrojů

Dřevo z nejudržitelnějších zdrojů je dřevo, které již existuje. Hledejte tedy výrobky z recyklovaného dřeva. Při hledání nábytku se lze řídit certifikací Forest Stewardship Council (FSC), jež dokládá, že dřevo pochází ze zodpovědných zdrojů. 

Napsat komentář