Středa 22.05.2024
Festivalový speciál #3: Tyto bezpečnostní a hygienické tipy musíte znát!
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Festivalový speciál #3: Tyto bezpečnostní a hygienické tipy musíte znát!

Během návštěvy festivalu si užijete spoustu zábavy a vzpomínky na něj vám zůstanou na dlouhou dobu. Abyste festival přežili v pořádku a bez úhony, shrnuli jsme pro vás v posledním díle našeho festivalového seriálu nejdůležitější tipy – ať už jde o ochranu před horkem, nebo o ochranu vašich cenností…

Jak se chránit před horkem?

Slunce svítí, obloha je modrá a vaše oblíbená kapela se právě chystá na pódium. Avšak nikdo, kdo se chce bavit a tančit dlouhé hodiny na žhavém slunci, by neměl zapomínat na negativní účinky slunečních paprsků. Dobrá ochrana před sluncem je velmi důležitá, abyste se nespálili nebo neutrpěli úpal. Co dělat při vysokých teplotách?

 • Ujistěte se, že pijete dostatek vody. Ta pomáhá ochlazovat tělo a také vyrovnává ztráty tekutin způsobené nadměrným pocením.
 • Nejlepší je nosit lehké, prodyšné oblečení z materiálů, které rychle absorbují vlhkost a dokáží poskytnout příjemný pocit sucha.
 • Nezapomeňte se natírat a znovu nanášet opalovací krém, i když je mírně zataženo. Vždy je rozumné používat opalovací krém s vysokým SPF. UV záření může být silné, i když slunce přímo nesvítí.
 • Potřebná je také vhodná pokrývka hlavy. Dnešní pokrývky hlavy jsou navíc módní a doplní i váš festivalový look.
 • Použití altánu nebo slunečníku v kempu vytvoří během veder stín. Můžete si tak odpočinout od slunce a relaxovat.

Věděli jste, že… ačkoli chlazené nápoje mohou znít lákavě, vaše tělo se musí po vypití něčeho opravdu studeného aklimatizovat? Pak se opět začnete více potit. Pokud chcete kvůli horku vypít něco osvěžujícího, pak je nejlepší pít vlažné nápoje. Ochladit vás může také vodní sprej. Jemná mlha vám pomůže cítit se chladněji a svěžeji.

Jak přežít festival v dešti?

Pár kapek vám pobyt na festivalu určitě nezkazí, ale pokud budou silné deště a bouřky, musíte mít s sebou ty správné věci, abyste si festival užili.

 • Nezapomeňte si přibalit pláštěnku. Můžete si také přibalit deštník.
 • Ujistěte se, že jste zvolili pevnou obuv, která vydrží mokrý a blátivý terén. Pokud nemáte gumáky, jsou dobrou volbou turistické boty. Nezapomeňte boty naimpregnovat voděodolným sprejem, abyste je ochránili před jakoukoliv vlhkostí.
 • Nepromokavý stan vás také udrží v suchu, což vám umožní zahřát se. Stan je nejlepší postavit někde, kde je rovná půda, abyste se vyhnuli případnému proudění vody a velkým loužím.

Jak si chránit sluch?

Úroveň hlasitosti na festivalu závisí na typu festivalu, a pokud se jedná o hudební festival, pak také na žánru hudby. Například heavymetalové festivaly mohou rychle dosáhnout úrovně hlasitosti 100-120 dB. Pokud nejste na tak vysokou hladinu hluku zvyklí, může to být nepříjemné a z dlouhodobého hlediska škodlivé pro váš sluch. Co můžete udělat, abyste na hudebním festivalu minimalizovali riziko poškození sluchu?

Fotografie: Pexels (pexels.com)
 • Nestůjte příliš blízko reproduktorů, kde je hudba nejhlasitější.
 • Kdykoli můžete, dopřejte svým uším odpočinek. Udělejte si přestávku od hlučných míst a jděte se projít, například na okraj festivalového areálu, kde je méně hlasito.
 • Používejte speciální ochranu sluchu. Na festivalech prodávají jednoduché špunty do uší nebo je dokonce rozdávají zdarma. Pokud si špunty do uší kupujete před festivalem, doporučujeme ty, které jsou speciálně určené pro použití na festivalech a koncertech. Mají totiž absorpční účinek a chrání před velmi hlasitými zvuky.

Jak se starat o věci?

Na festivalech je spousta lidí, panuje tam živá atmosféra, kterou si chcete užít. Neměli byste však zapomínat na své cennosti – musíte je chránit před případnou krádeží. Chcete nějaké tipy?

 • Při balení se zaměřte na to nejnutnější a snažte se nebrat s sebou žádné drahé věci.
 • Nenechávejte cennosti ve stanu bez dozoru. I při spaní mějte peněženku, mobilní telefon a klíče ve spacáku a v jeho blízkosti.
 • Chytré telefony, peněženky, klíče od bytu a auta mějte stále u sebe. Nejlépe je uložte do kabelky, malé tašky nebo batohu, aby vám při tanci nebo na večírku nic nevypadlo z kapes kalhot nebo bundy.
 • Pokud je to možné, pořiďte si zámek na stan. Použití zámku ztíží zlodějům rychlý přístup do vašeho stanu. Kromě toho si okolní návštěvníci mohou snáze všimnout, pokud se někdo pokusí do vašeho stanu dostat.

A co hygiena?

Na festivalu málokdy zůstávají věci čisté. Zablácené boty, propocené oblečení nebo skvrny od pití k festivalu patří. Přestože ne všichni návštěvníci festivalů dbají na čistotu, hygiena je velmi důležitá.

 • Abyste se vyhnuli nepříjemným okamžikům na toaletách, jako je nedostatek toaletního papíru, vždy si s sebou vezměte vlastní toaletní papír.
 • Dezinfekční prostředek pomáhá udržovat ruce čisté a hodí se na toaletách, kde si nemůžete umýt ruce.
 • Pokud se během festivalu plánujete sprchovat, nezapomeňte si vzít šampon, sprchový gel, ručníky a žabky.
 • Pokud si chcete zkontrolovat make-up a vlasy, měli byste si přibalit malé kapesní zrcátko.

Pokud jde o udržování čistoty na festivalu, pravděpodobně budete muset udělat několik kompromisů, takže se inspirujte našimi výše uvedenými tipy, které vám pomohou cítit se lépe a svěžeji.

Abyste si pobyt na festivalu užili naplno, je dobré být připraven na každé počasí. Nejlepší je sbalit si pevnou obuv a lehké vzdušné oblečení, které můžete podle počasí rychle převléknout. Kromě připravenosti na jakékoli počasí je dalším důležitým faktorem vaše bezpečí a péče o cennosti. Důležité věci nechte doma. Nepodceňujte ochranu sluchu a v neposlední řadě hygienu. Máte nějaké další tipy týkající se bezpečnosti a hygieny na festivalech?

Napsat komentář