Neděle 21 duben, 2024
5 tipů, jak zvládat stres
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

5 tipů, jak zvládat stres

Neznámé a nové situace, které vás nutí vybočit z rutiny, mohou vyvolat nechtěný pocit, který se projevuje sevřeným žaludkem nebo třesem rukou. Stres nemůžete zcela ovládnout a zbavit se ho, ale existují tipy, jak s ním bojovat. Jaké?

Každý z vás se jistě v životě dostal do situace, která nebyla snadná. Nové a zcela neznámé situace mohou v naší mysli vyvolat reakci na neznámé podněty, která se projeví i fyzicky. Stažený žaludek nebo třes rukou je něco, čím si prošel každý z nás. Každý z nás důvěrně zná pocit, že to nezvládá. Jak se stresem bojovat a naučit se ho zvládat?

Mluvte o tom, co ve vás vyvolává stres

I když se říká, že byste neměli myslet na to, čeho se bojíte nebo co vás stresuje, je to nesmysl. Promluvte si o tom se svými blízkými, kteří vám mohou pomoci se s tím vyrovnat, protože myšlenka, že na to nejste sami, vás jistě alespoň trochu uklidní a slova podpory vám dodají odvahu povznést se nad neznámé a lépe zvládnout to, co přijde.

Slova podpory nás uklidní a víme, že to zvládneme. Proto se nebojte mluvit o situacích, které jsou vám neznámé a vyvolávají ve vás nepříjemný pocit v žaludku. Je to zcela přirozené a je to jen reakce těla na vnější podněty. Není to ani známka slabosti, protože obecně platí, že mluvit o svých pocitech je užitečné.

Zaměstnejte svou mysl

Stres je svým způsobem stav mysli při reakci na neznámé podněty, které obvykle přicházejí nečekaně. Pokud máte stres delší dobu, snažte se zaměstnat. Dělejte to, o čem víte, že zaměstná vaši mysl na tak dlouho, aby vám stres nepřišel na mysl. Není to snadné, ale máte moc ovládat své myšlenky. Pokud pochopíte, že můžete pracovat se svým myšlením, máte obrovskou šanci ovládnout stres natolik, aby vás nepřiváděl k šílenství.

Jistě máte činnosti, které zaměstnají vaši mysl natolik, že nedokážete myslet na nic jiného. Říká se, že při tom ztratíte hlavu. Může to být například psaní, při kterém se soustředíte na to, co chcete říct, a svým způsobem vytěsňujete z hlavy myšlenky na stresové situace. Při jakých činnostech nedokážete myslet na nic jiného? Napište si seznam a dejte si ho na místo, kde ho budete mít neustále na očích.

Dýchejte

Přehrajte si řízenou meditaci, která vás navede ke správnému dýchání, k jiným myšlenkám. Soustřeďte se na svůj dech nebo na slova, která v meditaci zaznívají. Pokud nechcete meditovat, existují různá dechová cvičení. Jedním z nich je dýchání do břicha. Napněte záda, položte si dlaň na břicho a zhluboka se nadechněte tak, aby se ruka zvedla. Soustřeďte se na to, abyste nezvedali hrudník, ale jen břicho. K tomu vám může pomoci i ležení. Dýchejte tak dlouho, dokud se neuklidníte. Důležité je nemyslet na nic jiného než na to, že se vám zvedá břicho. Zavřete oči a představujte si, jak vaším tělem proudí vzduch.

Dýchání je skutečným pomocníkem v jakýchkoli obtížných situacích. Pomůže vám soustředit se na dech, na to, jak se plíce plní – díky tomu můžete z mysli vytěsnit jakékoli myšlenky, nejen ty stresující.

Věřte si

Tento bod je možná složitý a jedná se o dlouhý a náročný proces. Budování důvěry je však také důležitým krokem k tomu, aby nové situace nebyly tak náročné. Musíte věřit, že žádná situace není tak náročná, abyste ji nezvládli. Zvládnete každou situaci, jen musíte věřit ve své schopnosti. Jaká dovednost je vaší silnou stránkou?

Nedovolte stresu, aby vás ovládl

Je pochopitelné, že nás často vyvedou z rovnováhy i malé změny, zejména pokud přijdou nečekaně. Je to normální a není se za co stydět. Důležité je neztratit hlavu a nenechat se stresem ovládnout. Dýchejte. Dělejte to, co vás zaměstná. Mluvte o tom. Věřte si.

Podpořit a povzbudit se můžete i sami. Vezměte si list papíru a napište na něj všechny dovednosti, o kterých víte, že vám pomohou uspět. Napište si několik laskavých slov, která by vám řekli vaši blízcí, ale možná je jimi nechcete zatěžovat. Někdy je důležité najít odvahu a věřit ve své schopnosti.

Napsat komentář