Středa 22.05.2024
5+1 tipů, jak vnést více pozitivní energie do vašeho domova
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

5+1 tipů, jak vnést více pozitivní energie do vašeho domova

S klesajícími teplotami trávíme stále více času mezi vlastními čtyřmi stěnami. To je ta nejlepší doba a způsob, jak si zajistit více pohodlí a příjemných chvil a proměnit svůj domov v malou oázu pohody. Jak na to?

K této proměně často stačí malé změny a díky našim šikovným nápadům a trikům toho můžete ve světě obývacího pokoje, ložnice nebo koupelny udělat opravdu hodně.

Využijte co nejvíce přirozeného světla

Na podzim a v zimě se dny zkracují a do našich domovů se často dostává jen trocha přirozeného slunečního světla. Proto musíme využít každou vteřinu, kdy venku ještě je. Přirozené světlo je totiž zdraví prospěšné, a to i přes okno ve vašem domě. Mírně průhledné závěsy jsou dobrou volbou, aby světlo lépe proudilo do vašeho domova. Vyberte si ty ve světlejších tónech jako je přívětivá žlutá, méně výrazná oranžová nebo světle modrá. Je důležité nepoužívat příliš výrazné barvy, které by světlo mohly naopak blokovat.

Tip: Také zrcadla pomáhají rozptýlit světlo v místnosti a opticky ji zvětšují.

Dbejte taktéž na to, aby předměty před okny nebyly příliš velké a nebránily tak světlu.

Odstraňte nepořádek, který vám překáží

Je rozdíl mezi dobře organizovaným chaosem a nekontrolovaným chaosem. Vlastníte věci a předměty, které se vám jen tak povalují po bytě? Překážejí vám, protože stojí v cestě a nemají své místo? Pokud ano, pak je ukliďte z dohledu, uložte je do skříně, odložte je na jiné místo nebo do jiné místnosti, kde vám nebudou překážet. Příliš mnoho předmětů, a tedy vizuální nepořádek nám může způsobovat stres, protože mnozí z nás rádi žijí se smyslem pro pořádek.

Tip: Spousta barevných a pohodlných polštářků na pohovce nebo polička plná suvenýrů a fotografií z cest k tomu samozřejmě nepatří. Přemýšlení a vzpomínání na pozitivní zážitky vám jistě zvedne náladu.

Používejte rostlinné dekorace

Čerstvé rostliny a květiny nejenže vytvářejí dobrou atmosféru ve vaší domácnosti, ale také pomáhají zlepšovat vnitřní klima. Je prokázáno, že se díky rostlinám cítíme lépe a méně ve stresu. Proto rozhodně stojí za to začlenit je do svého domova. Pokud nemáte zelený palec, pořiďte si nějaké pěkné umělé alternativy nebo sukulenty, které nevyžadují téměř žádnou údržbu.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Stěny v čerstvém nátěru

Někdy už barvy nejsou tak krásné jako dřív. Nebo možná jen potřebujete změnit prostředí, abyste se opět cítili příjemněji. Může to být buď celá stěna, nebo jen výrazná a barevná tapeta. I barvy mají tendenci ovlivňovat to, jak se cítíme.

Obecně platí, že naše oči jsou vždy potěšeny, když při vstupu do místnosti vidí něco atraktivního. Zda zvolíte tmavou, nebo světlou barvu, záleží na vaší osobnosti.

Použijte svou oblíbenou vůni

Esenciální olej dle vašeho výběru vám poskytne příjemnou vůni a pozitivně vás naladí. Opět platí, že klíčové jsou vaše osobní preference. Může to být přírodní olej, který voní po levanduli, vanilce, skořici nebo vašem oblíbeném ovoci. Možné jsou však i různé směsi jako je perníkové koření nebo skořicovo-jablečná vůně, které vás naladí na vánoční atmosféru nebo navodí příjemné vzpomínky.

Útulné může být i světlo

Nemusí to být nutně klinické bílé světlo, které vás bude provázet zimou. LED diody mohou vyzařovat namodralé a poměrně studené světlo, které může být časem nepříjemné. Teplé jantarové světlo je vhodnější k tomu, abychom se cítili dobře. Zvolte raději tlumené zdroje světla, které osvětlují pouze určitou část místnosti, než stropní světlo, nebo použijte svíčky, svícny či lucerny.

Který tip pro více pohodlí chcete ve své domácnosti aplikovat vy?

Napsat komentář