Sobota 27.07.2024
Jak připravit imunitu na podzim a zimu? 3+1 tipů, které využijete
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Jak připravit imunitu na podzim a zimu? 3+1 tipů, které využijete

O imunitu je nutné neustále pečovat. Obzvláště by se na to nemělo zapomínat s přicházejícím podzimem a zimou, kdy se řadě lidí ve všech věkových kategoriích nevyhne nachlazení. Kromě základních hygienických návyků existuje mnoho způsobů, jak imunitě dát to, co potřebuje. Jaké zaručené tipy využít?

Začněte u jídelníčku

Pojem zdravý životní styl jde s imunitou ruku v ruce. Jedním z kroků, jak ji podpořit, je dodávat organismu bílkoviny, vitamíny, sacharidy, tuky, vlákninu a antioxidanty. Strava by měla být v prvé řadě pestrá a vyvážená.

Kde získat bílkoviny?

Pokud bychom se měli zaměřit na bílkoviny, pak nelze zapomínat na maso, mléčné produkty, vejce, luštěniny a ryby. Bílkoviny je možné doplnit i proteinovými nápoji. Je nutné na bílkoviny nezapomínat, neboť se podílí na spoustě biologických procesů v našem těle.

Odkud čerpat vitamíny?

Mezi nepostradatelné vitamíny patří vitamín D (mléko, vejce), C (ovoce, zelenina) a B (ořechy, obiloviny). Nezbytnými jsou však i hořčík (špenát, maso), selen (zázvor, česnek) a zinek (luštěniny, ořechy). Vitamíny je možné doplňovat také prostřednictvím doplňků stravy.

V čem najdeme sacharidy?

U sacharidů je nutné zmínit, že se nejedná o tzv. rychlé sacharidy (sladkosti či limonády, kterým bychom se měli vyhýbat), nýbrž o ty komplexní, které jsou skvělým zdrojem energie. Řadíme zde ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny (ovesné vločky, rýže), brambory a batáty.

Jaké tuky jsou pro nás dobré?

Tuky dělíme na nasycené a nenasycené s tím, že právě příjem těch nenasycených je pro nás důležitý pro ochranu tkání a ničení škodlivých látek v organismu. Zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin jsou rostlinné oleje a rybí tuk a v menší míře i semínka (např. dýňová či lněná).

Kam pro vlákninu?

Pro správnou funkci zažívání nemůžeme zapomínat také na vlákninu, která zlepšuje rovnováhu ve střevech a udržuje správný růst prospěšných bakterií. Pokud zařadíte do svého jídelníčku ovoce a zeleninu, ořechy nebo např. celozrnné potraviny, o vlákninu nebudete mít nouzi.

A co antioxidanty?

Pro maximální posílení imunity jsou potřeba také antioxidanty, které chrání buňky před poškozením, zpomalují stárnutí a snižují riziko virových onemocnění. Mezi významné antioxidanty řadíme lesní plody, zeleninu, bylinky, zelený čaj, ale i kvalitní hořkou čokoládu. 

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Fenomén jménem otužování

V posledních letech se otužování stalo doslova trhákem. Do otužování řadíme nejen sprchování studenou vodou nebo pobyt v ledové vodě. Součástí je i saunování, pobyt v horké lázni či sport ve volné přírodě (např. běh). Pokud se chystáte začít s otužováním, nejlepším obdobím je přelom léta a podzimu, protože to je obvykle imunita nejsilnější. Důležité je se na začátku nepřeceňovat. Začít můžete třeba tak, že si budete postupně o 0,5 °C ochlazovat vodu při sprchování.

Otužování je skvělý způsob, jak zvyšovat imunitu a předcházet tak nachlazení, odbourat přebytečné tuky v těle, zlepšit psychický stav díky vyplavování hormonů štěstí, ulevit od alergií či upevnit svou vůli

Dopřejte si odpočinek

Pro lepší obranyschopnost je také neméně důležité dopřát si odpočinek a kvalitní spánek. Při nedostatku spánku je tělo vysílené a snadno podlehne nachlazení. Doporučováno je 8 hodin spánku denně. Nebojte se také strávit čas se svými přáteli, zajít si na masáž nebo se věnovat koníčkům

„Vypnutí“ a odklon od denní rutiny pomáhá zklidnit mysl a nabrat sílu.  Prospěšné jsou také meditace nebo různé typy relaxačních aktivit. Díky meditaci je možné soustředit se výhradně na sebe, své tělo a dech. Tyto aktivity je lepší provádět odpoledne či později večer, kdy už na nás nečekají složité úkoly a povinnosti.

Vzhůru do přírody!

I přesto, že nás chladné počasí mnohdy ven neláká, čerstvý vzduch, a obzvláště sluneční svit jsou pro posílení imunity nepostradatelné. Je doporučováno strávit 10-15 minut denně na slunečním světle. Samotný pobyt venku, a ještě k tomu na slunci, je pro naše tělo nezbytný nejen kvůli doplnění vitamínu D.

Pobyt, a ještě lépe pohyb (např. cvičení nebo běh), na čerstvém vzduchu posiluje nejen imunitu, ale také kardiovaskulární systém, který se stává odolnějším vůči civilizačním chorobám. Z pohledu psychiky je příroda jedinečným prostředním, neboť velmi rychle odbourává stres a snižuje úzkost i depresi.

Jak jste na tom s dodržováním návyků na podporu imunity vy?

Napsat komentář