Neděle 14 duben, 2024
5+1 tipů, jak ulevit očím unaveným od práce na počítači
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

5+1 tipů, jak ulevit očím unaveným od práce na počítači

Kolik hodin denně strávíte u obrazovky počítače, telefonu nebo televize? Víte, jak neblahé následky má záření z displejů a monitorů na vaše oči? Nedávno jsme vám představili výhody laserové operace očí. Dnes se dozvíte, jak o své oči správně pečovat. Je pro nás přirozené starat se o vlasy, zuby, nehty, pleť… Neměli bychom zapomínat ani na oči. Jak ulevit unaveným očím a udržet je v kondici?

Vhodné pracovní prostředí

Při práci nebo studiu se pravděpodobně počítači nevyhnete. Dávejte si krátké pauzy a alespoň každou půlhodinu odkloňte pohled od obrazovky. Očím ulevíte, když se budete chvíli dívat na vzdálené předměty, například z okna. Při obědové pauze se jděte projít ven, ať si odpočinete od umělého světla. V místnosti, kde pracujete, dbejte na vhodné osvětlení a přísun čerstvého vzduchu. Pozor na klimatizaci – ta vysušuje vzduch a vaše oči budou unavenější. Na stole mějte vždy lahev vody. Dostatečný pitný režim očím prospívá.

Ztlumte si jas

Po práci na počítači odpočíváme scrollováním sociálních sítí, večer si pustíme film – takto vypadá běžný den většiny z nás. Pokud nemůžete čas strávený u obrazovky zásadně ovlivnit, alespoň si ji přizpůsobte pro své oči. Chytré telefony automaticky přizpůsobují jas vzhledem k okolnímu světlu. Zkuste si ho ručně ztlumit o něco víc, zejména večer před spaním. Většina oblíbených aplikací navíc nabízí tmavý režim. Nastavte si například Facebook, Instagram nebo Messenger s černým pozadím. Ze začátku je to nezvyk, ale vaše oči vám poděkují. Nikdy byste se do displeje neměli dívat v úplné tmě. Použijte alespoň malou lampičku.

Cviky na posílení očí

Naše oči nejsou přizpůsobeny k dlouhodobému pozorování blízkých předmětů jako je například monitor. Práce s počítačem, ale i sledování mobilu nebo čtení knihy, zvyšuje riziko krátkozrakosti. Při procházce v přírodě si vaše oči odpočinou díky ostření na vzdálené předměty. Pokud máte jen pár minut pauzu od práce, zkuste následující cviky:

  • Střídavě zaměřujte na blízké a vzdálené předměty, například na tužku na psacím stole a na budovu za oknem.
  • Několikrát rychle zamrkejte – oči se zvlhčí.
  • Podívejte se nahoru, dolů, doprava a doleva – opakujte vícekrát.
  • Pohledem udělejte několik kroužků – nejprve doprava, poté doleva.
  • Dvěma prsty stiskněte kořen nosu.
  • Promasírujte bod mezi obočím, kde se tvoří vráska.
Fotografie: Pexels (pexels.com)

Obklad pro unavené oči

Na unavené oči si můžete udělat rychlý obklad. Oči si odličte a krém aplikujte až po proceduře. Vezměte si dva vatové tampónky, namočte je do teplé vody, vyždímejte a přiložte na pár minut na zavřené oči. Regeneraci očí můžete podpořit lehkou masáží. Přes tampónky přiložte na horní víčko k linii řas špičku ukazováčku a prostředníčku. Jemně stiskněte a chvíli přidržte. Začněte u vnějšího koutku oka a pokračujte několika hmaty až k vnitřnímu koutku. Stejný postup opakujte na spodním víčku. Unavené a podrážděné oči se přirozeně zvlhčí.

Brýle proti modrému světlu

Pokud u počítače sedíte několik hodin denně, vyzkoušejte brýle proti modrému světlu. Můžete je používat, přestože nemáte žádnou oční vadu. Jestliže dioptrické brýle nosíte, optik vám na ně aplikuje speciální filtr. Ten reguluje záření modrého světla z počítače. K očím se tak dostane minimum – nebudou unavené, červené ani podrážděné.

Pečlivé odličování

Dámy, které používají make-up, by měly každý večer myslet na jeho pečlivé odlíčení. Pokožka v okolí očí je velmi citlivá. Dejte si pozor, aby byl kosmetický přípravek vhodný pro odličování očí. Nezapomínejte ani na hydratační krém. Pravidelnou péčí zmírníte kruhy pod očima, pokožka bude více napnutá a oddálíte vznik vrásek.

Většina z nás je několik hodin denně vystavena záření modrého světla z obrazovek. To má neblahé následky na náš zrak. Kromě těchto jednoduchých tipů očím prospívá také vyvážené strava, pohyb a dostatek spánku. Jakým způsobem se o oči staráte vy?

Napsat komentář