Neděle 21 duben, 2024
5+1 tipů, jak získat zpět dobrou náladu
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

5+1 tipů, jak získat zpět dobrou náladu

Žijeme v době plné nejistoty. Naše životy se změnily a my nevíme, jak s tím naložit. Máme více volného času, ale méně sociálního kontaktu. Můžou se dostavit negativní myšlenky – nic se nám nechce, nic nás nebaví a chybí nám energie. Pokud vás přepadla špatná nálada, nezoufejte – nejste v tom sami.

Trávíme více času doma a práce nám splývá s volným časem. Jsme neustále sami nebo se členy domácnosti a chybí nám společenské aktivity. Máme pocit, že nejsme příliš produktivní a měli bychom toho zvládat více. Snažíme se ze všech sil přizpůsobit novému normálu. A někdy je toho na nás příliš. Co s tím dělat? Dejte průchod svým emocím, přijměte je a nesnažte se je měnit. Není nic špatného na tom dát si chvíli pauzu a nedělat nic. Co vám pomůže nabrat dech a získat zpět dobrou náladu?

Buďte vděční za maličkosti

Nevidíte smysl v tom, co děláte, a nic vás netěší. Připomeňte sami sobě, za co jste vděční. Řekněte si to nahlas. Nebo si na papír sepište, co vám dělá radost. Například:

  • Jste zdraví.
  • Máte útulný domov.
  • Máte milujícího partnera, rodinu, přátele.
  • Jste dobří ve své práci.
  • Pravidelně cvičíte.
  • Máte krásné vlasy.

Doplňte si jakoukoliv maličkost, která vás napadne. Například máte radost z toho, že jste konečně umyli nádobí. A pokud jste ho neumyli, klidně to počká do zítra…

Kniha, film, hudba

Když se vám nic nechce, nenuťte se. Hlavně nemějte výčitky svědomí. Sedněte si na gauč, zachumlejte se do deky, udělejte si čaj a začtěte se do vaší oblíbené knihy. Podívejte se na pozitivně laděný film či seriál. Strávit celý den u Netflixu je v pohodě! Nebo si pusťte hudbu. Ideální jsou melodie, které vás budou lákat k tanci.

Meditace

Přepadají vás negativní myšlenky? Vyzkoušejte meditaci. Ze začátku je náročné vypnout proud myšlenek, uvolnit se a prostě jen být. Zkuste to na pár minut. S každým dalším pokusem se budete zlepšovat. A dostaví se osvobozující pocit. Na YouTube najdete spoustu vedených meditací v angličtině i v češtině. Nebo si stáhněte meditační aplikaci do telefonu. Uklidňující hudba a hlas lektora vám pomůže se soustředěním a s vizualizací.

Čerstvý vzduch

Pohyb na čerstvém vzduchu je všelék. Pár minut venku vám pomůže přijít na jiné myšlenky. Pokud se vám nechce chodit, najděte si klidné místečko a posaďte se. Venku můžete zkusit i některý z výše zmíněných bodů – číst knihu, pustit si hudbu nebo meditovat.

Kontakt s někým blízkým

Svěřte se se svými emocemi někomu blízkému. Uleví se vám. A uvidíte, že každý občas má podobné pocity. Stačí zavolat přátelům nebo rodičům. Pokud se vám nechce mluvit, objímejte. Fyzický kontakt někdy pomůže více než slova. Nebo se věnujte svému domácímu mazlíčkovi. Když si vám lehne do klína milující pejsek nebo kočička, zaručeně vám to zvedne náladu.

Vhodný obsah na sítích

Rozptýlení často hledáme na sociálních sítích. V těžkých chvílích se vyhněte přemotivovaným profilům. Pokud v neděli dopoledne ještě ležíte v posteli a někdo jiný se v InstaStories chlubí, že má uklizeno, napečeno a odcvičeno, na náladě vám to nepřidá. Raději vyhledejte profily se zábavným obsahem. Nebo takové, které otevřeně mluví i o negativních zážitcích. Upřímnost najdete u @pisuprotozevino. Zábavnými InstaStories vám zaručeně zvedne náladu @stribrovicnikolka. O duševní pohodě se dozvíte u @hellochristie – a to i ve formě podcastů.

Věřte, že podobné pocity někdy zažil každý. Jen málokdo o nich mluví. Nestyďte se za ně – jsou přirozené. Dejte jim volný průchod a do ničeho se nenuťte. Brzy bude lépe. Více o duševním zdraví se můžete dozvědět například na blogu organizace Nevypusť duši. Pokud vám chybí motivace, můžete se inspirovat 5 triky, jak motivaci získat zpět. Také vás někdy přepadají negativní myšlenky? Jak se s nimi vyrovnáváte?

Napsat komentář