Neděle 14 duben, 2024
7 skvělých nápadů, jak si zařídit balkón nebo terasu
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
LIFESTYLE

7 skvělých nápadů, jak si zařídit balkón nebo terasu

Balkón je něco jako obývací pokoj pod širým nebem – malá oáza, která vybízí k opalování, odpočinku nebo letní večeři a nabízí alternativu ke klasické zahradě. Chcete se i vy letos venku cítit opravdu dobře? Představujeme vám ty nejlepší tipy na dekorace a nápady, jak si stylově zařídit balkón!

Zatímco milovníci interiérů často tráví čas úpravami bytu, výběrem vhodných vzorů koberců nebo porovnáváním barev stěn, vybavení balkonu bohužel často zůstává na druhém místě. A protože mít vlastní balkon je ve městech cenným doplňkem, neměli byste ho podceňovat. V horkých letních dnech stačí otevřít dveře a můžete relaxovat, vychutnávat si drink s přáteli nebo pěstovat bylinky.

Používejte správné materiály

Začněte od základů. Podlaha by neměla být v žádném případě zanedbávána. Studený beton totiž není stylový. Naopak snadno udržovatelné venkovní koberce a pěkné dřevěné dlaždice vypadají moderně a dodají vaší terase zcela nový vzhled. Nábytek z přírodních materiálů jako je ratan dotváří celkový dojem. Okamžitě si budete připadat jako na dovolené na Ibize nebo Sardinii.

Vyberte si vhodný balkónový nábytek – praktický, a zároveň stylový

Pro vytvoření útulné atmosféry je základem pohovka a stůl. A právě zde je podle nás ratanový nábytek nejútulnější. Pokud ho nechcete neustále zakrývat plachtou, můžete se rozhodnout pro nábytek z polyratanu, který je odolnější vůči povětrnostním vlivům a nenáročný na údržbu.

DIY aneb udělejte si sami

Tento tip je určen zejména těm, kteří mají rádi ruční práce. Sedací nábytek z dřevěných palet je stále oblíbený. Tímto způsobem můžete nábytek dokonale přizpůsobit velikosti svého balkonu. Další nápad pro kutily? Vyrobte si květináče ze starých hliníkových plechovek. Ty lze natřít a připevnit například k zábradlí. Tento jednoduchý projekt je ideální pro malé balkony, pokud na nich není místo pro velké rostliny.

Stínění pro víc soukromí

Chcete-li ochránit své soukromí před zvědavými pohledy sousedů nebo kolemjdoucích, doporučujeme vám pořídit si balkonové zástěny nebo clony. Bambusový plot vypadá krásně a vytváří atmosféru letní zahrady. Také rostliny jsou skvělou volbou a jsou ideální pro každého, kdo má zeleň pod palcem.

Použijte světlé barvy

Dalším důležitým prvkem při zařizování venkovního prostoru jsou barvy. Jako základ zvolte světlé odstíny jako je bílá, šedá nebo béžová, které působí nadčasově a elegantně, a především zvětšují menší balkony. Odvážnější tóny například v tyrkysové nebo oranžové barvě upoutají pozornost a dodají stylový akcent. Polštářky, vázy nebo lucerny jsou skvělým nápadem, jak balkonu dodat více barev.

Go green: Vysaďte si na balkón květiny a bylinky

Ať už se jedná o voňavou bazalku, nebo barevné trvalky, zeleň vytváří útulnou atmosféru na velkých i malých balkonech a bylinky z jsou nejen pěkné na pohled a na ozdobu, ale také později na talíři.

Je však důležité vybrat ty správné balkonové rostliny v závislosti na světových stranách. Například terasy orientované na jih jsou vhodné pro rostliny, které potřebují hodně slunce, jako jsou levandule a olivovníky. Na balkoně orientovaném na východ se bude dařit petrželi i šalvěji. Na balkoně orientovaném na sever se mohou vyjímat kapradiny nebo hortenzie, které se budou cítit dobře i v chladném klimatu.

Světelné akcenty

Abyste si mohli vychutnat poklidné večery mimo domov, ideální je jemné osvětlení. O příjemné světlo se postarají pohádková světýlka, dekorativní lucerny a svíčky.

Extra tip pro malé balkóny

Správnými triky lze zkrášlit i miniaturní balkony a nejnáročnější venkovní prostory. Stejně jako v domě i zde platí, že klíčová je správná organizace a plánování. Skládací dřevěný nábytek, taburety nebo pohodlná křesla ve stylu boho jsou pro úzké balkony ideální. Abyste ušetřili co nejvíce místa, snažte se rostliny umístit vertikálně, na sebe a podél stěny.

Napsat komentář