Úterý 08.04.2025
Braillovo písmo už 200 let ulehčuje život nevidomým
Foto: Pexels
LIFESTYLE

Braillovo písmo už 200 let ulehčuje život nevidomým

Věděli jste, že 4. ledna se slaví Světový den Braillova písma? To lze definovat jako systém hmatového čtení a psaní pro nevidomé, v němž vystouplé tečky představují písmena abecedy. Vynalezl ho muž, který jako velmi mladý přišel o zrak a pojí se s ním řada zajímavostí.

125 až 200 slov za minutu

Braillovo písmo obsahuje abecedu a také ekvivalenty interpunkčních znamének. Lidé ho čtou pohybem ruky zleva doprava po jednotlivých řádcích. Do čtení se obvykle zapojují obě ruce, přičemž hlavní roli hrají zpravidla ukazováčky. Průměrná rychlost čtení je přibližně 125 slov za minutu, je však možné dosáhnout i vyšší rychlosti, a to až 200 slov za minutu.

Pomocí Braillova písma si nevidomí lidé mohou zopakovat a prostudovat psané slovo nebo uvědomit různé písemné konvence jako pravopis, interpunkce, psaní odstavců a poznámek pod čarou.

Na počátku bylo „noční písmo“

Historie Braillova písma sahá až na počátek 19. století. Muž jménem Charles Barbier, který sloužil ve francouzské armádě Napoleona Bonaparte, tehdy vyvinul jedinečný systém známý jako „noční písmo“. Jako vojenský veterán byl totiž Barbier svědkem smrti několika vojáků, kteří po setmění používali lampy ke čtení bojových zpráv. Kvůli světlu vycházejícího z lamp nepřátelští bojovníci věděli, kde se francouzští vojáci nachází, což nevyhnutelně vedlo ke ztrátě mnoha mužů.

Barbier založil svůj systém „nočního písma“ na vyvýšené buňce o 12 bodech; dva body široké a šest bodů vysoké. Každá tečka nebo kombinace teček v buňce představovala písmeno nebo fonetický zvuk. Problém vojenského kódu spočíval v tom, že lidský prst nemohl jedním dotykem nahmatat všechny tečky.

Foto: Pexels

Muž jménem Louis Braille

4. ledna 1809 se ve francouzské vesnici Coupvray narodil Louis Braille. Jeho otec byl koželuh a šídlem dělal díry do kožených výrobků, které vyráběl. Velmi mladý Louis se jednou nešťastnou náhodou otcovým šídlem bodl do oka a přišel o zrak.

V deseti letech se Braille zapsal do Národního institutu pro mladé nevidomé v Paříži. V jedenácti letech pak našel inspiraci k úpravě „nočního písma“ Charlese Barbiera ve snaze vytvořit účinný systém písemné komunikace pro nevidomé. Většinu následujících devíti let strávil vývojem a zdokonalováním systému vystouplých teček, který dnes známe jako Braillovo písmo.

Díky Braillově práci je kód založen na buňkách s pouhými šesti tečkami namísto původních dvanácti. Toto zásadní vylepšení znamená, že koneček prstu může jedním otiskem obsáhnout celou jednotku buňky a rychle přecházet z jedné buňky na druhou. Postupem času svět postupně přijal Braillovo písmo, které dodnes zůstává v podstatě stejné, jako základní formu písemné komunikace pro nevidomé.

Důležitost Braillova písma je nezpochybnitelná

Braillovo písmo umožňuje nevidomým přístup k široké škále čtecích materiálů, včetně rekreační a vzdělávací četby, finančních výkazů a jídelních lístků v restauracích. Stejně důležité jsou smlouvy, předpisy, pojistné smlouvy, adresáře a kuchařky, které jsou součástí každodenního života dospělých lidí. Prostřednictvím Braillova písma se nevidomí mohou věnovat také svým koníčkům a kulturnímu obohacení prostřednictvím materiálů jako noty, zpěvníky, hrací karty a stolní hry.

Foto: Pexels

Zajímavá fakta o Braillově písmu

Existuje asteroid jménem Braille

V roce 1999 proletěla kolem asteroidu sonda NASA Deep Space 1, která byla na cestě fotografovat kometu Borrelly. NASA asteroid pojmenovala „9969 Braille“ na počest Louise Brailla.

Knihy psané Braillovým písmem jsou větší

Braillovo písmo zabírá více místa než tradiční abeceda, proto jsou knihy jím psané mnohem větší. Například Harry Potter a Ohnivý pohár má v Braillově písmu 10 svazků.

Braillovým písmem lze zapsat jakýkoliv jazyk

Braillovo písmo je hmatová abeceda a nikoliv jazyk. Lze jej tak použít k zápisu téměř jakéhokoliv jazyka, včetně čínštiny, španělštiny, arabštiny či hebrejštiny.

Nemethův kód

To, že jste nevidomí, neznamená, že se nemusíte učit matematiku. Existuje speciální verze Braillova písma určená právě pro matematiku, která se nazývá Nemethův kód. Vynalezl ho Abraham Nemeth.

Existují dvě verze Braillova písma

Věděli jste, že existují dvě verze Braillova písma? Kontrahované a nekontrahované. Většina lidí se naučí Braillovo písmo bez kontrakce dříve, než se naučí kontrahovanou verzi.

Nevidomí čtenáři jsou rychlejší

Zatímco člověk se zdravým zrakem dokáže přečíst 300 slov za minutu, někteří rychlí nevidomí čtenáři dokáží knihu přečíst rychlostí 400 slov za minutu. Klíčem k tak rychlému čtení Braillova písma je lehký dotek a používání obou rukou. Jedna ruka čte, zatímco druhá je připravena začít s dalším řádkem.

Bylo vyrobeny hračky s Braillovým písmem

Existuje řada dětských hraček, které obsahují Braillovo písmo, aby každé dítě mělo možnost hrát některé z největších klasických rodinných her. V Braillově písmu se tak dá zakoupit Uno, Monopoly nebo LEGO.


Zdroj: Braille Works, Perkins

Napsat komentář