Neděle 14.07.2024
Co by nemělo chybět ve skandinávském interiéru? 5+1 rad, jak na něj
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Co by nemělo chybět ve skandinávském interiéru? 5+1 rad, jak na něj

Minimalismus se oblibě těší už řadu let. A snad i proto si řadu zastánců získává i skandinávský styl, který je minimalistický a zároveň hygge. Jak si v takovém duchu zařídit své bydlení? A co by vám v něm určitě nemělo chybět?

V posledních dvaceti letech vzal skandinávský interiérový design svět útokem. Díky svým čistým liniím, tlumeným neutrálním barvám a monochromatickým akcentům se snadno stal oblíbeným. V dnešní době můžete svůj domov proměnit ve skandinávský ráj poměrně snadno. Pokud si nevíte rady, máme pro vás pár rad, jak na to.

Vše je o neutrálních barvách

Všichni víme, že skandinávské zimy jsou dlouhé a tmavé. Proto v takto zařízeném interiéru uvidíte spoustu bílé a neutrálních barev, které zachycují přirozené světlo a díky nim místnosti vypadají světle a útulně. Pokud chcete následovat estetiku skandinávského interiéru, použijte neutrální barevnou paletu s různými odstíny bílé, krémové, hnědé, hnědé, šedé, nebo dokonce černé.

Nezakrývejte okna

Pro skandinávský design je specifické, že jsou velká okna často ponechána nezakrytá. Je to kvůli tomu, aby se dovnitř dostalo co nejvíce světla. Pokud je ale závěs nutností, rozhodně volte měkké a průhledné materiály, které nezabrání přístupu světla.

Chybět nesmí dřevěné prvky

Filozofie skandinávského „hygge“, která klade důraz na řemeslnou zručnost, přírodní materiály a jednoduchost, je dnes aktuální více než kdy jindy. Dřevěné detaily jdou ruku v ruce s neutrálními barvami, a proto byste měli zvážit jejich začlenění do svého interiéru. Odkryté dřevěné podlahy a stropní trámy vypadají krásně v kombinaci s bílou a šedou barvou. Navíc je dřevo přírodní materiál, takže počítejte s tím, že promění vaše místnosti v umělecká díla hodná Instagramu!

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Přidejte textilie

Skandinávci jsou velkými fanoušky látek a textilií. Protože skandinávský interiérový design je především o blízkosti k přírodě, ve skandinávském interiéru tak narazíte na spoustu koberců ze zvířecích kůži.

Důraz na ekologické produkty

Organické tvary, přírodní materiály a čisté, vrstvené a pohodlné vzory jsou významnými prvky skandinávského stylu designu. Skandinávský designový styl vychází z kultury života v malých venkovských komunitách, které byly zpravidla izolované, což vyžadovalo spoléhání se na přírodní materiály.

Design nábytku inspirovaný přírodou

K základním prvkům skandinávského designu patří také ekologické materiály jako jsou pařezy, zvířecí kůže a svěží zeleň. V průběhu severské historie lidé používali k výrobě funkčních a krásných domovů jakékoli materiály, které měli k dispozici.

Skandinávský interiérový design není jen o dokonale zařízeném bydlení. Je také symbolem pokory ke svým kořenům, a to k přírodě. Co na tento interiérový design říkáte vy? A už víte, jaké další doplňky po vzoru skandinávské filozofie si do svého domova pořídíte?

Napsat komentář