Pátek 1 březen, 2024
Döstädning: Seznamte se s kontroverzní, ale úspěšnou uklízecí metodou
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
LIFESTYLE

Döstädning: Seznamte se s kontroverzní, ale úspěšnou uklízecí metodou

Málokdo považuje úklid za své hobby. Člověk si zpravidla udělá čas na to nejnutnější, ale jak už to tak bohužel bývá, větší úkoly obvykle raději odkládá a nechává je pro budoucí já. Jak se tedy motivovat a vnést do svého života pořádek?

Skandinávci mají odpověď. Jejich nová metoda se nazývá Döstädning a znamená něco jako „úklid smrti”. Co má ale smrt společného s technikou očisty? Prozradíme vám, co se za ní skrývá a proč navzdory názvu nemusíte provádět žádný obětní obřad.

Metoda čištění, která zní smrtelněji, než ve skutečnosti je

Skandinávcům je třeba dát za pravdu v jedné věci – zkrátka vědí, jak věci fungují. Nejen v módě, ale také v přístupu k životu Fika. A nyní je to Döstädning, speciální technika úklidu bytu.

Švédský výraz, který lze také přeložit jako „smrtící očista”, nemá s vraždou nic společného – snad kromě naší nálady. I když na první pohled zní poněkud morbidně, skrývá se za ním dobrý koncept. Smrtící úklid není o utírání prachu nebo vytírání podlahy, je to trvalá forma organizace, která vám usnadní každodenní život.

Cílem Döstädningu je vnést do domácnosti takový systém, aby pozůstalí nebyli v případě nejhoršího zcela zahlceni. Na první pohled to zní poněkud přitažené za vlasy, ale v podstatě vám to poskytne zcela nový pohled na věci, které vlastníte, a na věci, které nepotřebujete. Jde o vědomější uspořádání vašeho života a majetku.

Jak nejlépe provádět tuto techniku čištění?

Pokud vás název této metody neodradil, zde je návod, co můžete udělat, pokud ji chcete sami vyzkoušet.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Nejlepší je postupovat shora dolů. Nejprve tedy například vyčistěte horní přihrádku komody nebo šatní skříně a postupujte kousek po kousku dolů. Jakmile projdete všechny věci, rozhodněte se, co si ponecháte a čeho se zbavíte. Podle Döstädningu byste měli přemýšlet o tom, co by to udělalo s vašimi blízkými, kdyby tyto věci našli, a zda by věděli, co s nimi dělat. Nebojte se, to neznamená, že byste měli hledat krabici s tajnými deníky, abyste se jich co nejrychleji zbavili. Jde spíše o myšlenku „méně je více”.

Takto to pozůstalým co nejvíce usnadníte

Není žádným tajemstvím, že minimalismus je ve švédské kultuře velmi populární. Vše, co skutečně nepoužíváte, by mělo zmizet. A i zde byste se měli zabývat zejména věcmi, které jsou schované někde v zásuvce nebo hluboko ve skříni a které už dlouho nespatřily světlo světa. Místo vyhazování vytříděných věcí můžete některé věci jednoduše darovat přátelům nebo prodat – například knihy, které jste již přečetli. Sentimentální předměty, jako jsou alba s fotografiemi, dopisy nebo upomínkové předměty, je nejlepší umístit do jedné krabice. A přestože pro vás mají vysokou emocionální hodnotu, vaši blízcí s nimi mnoho neudělají.

Tento proces neproběhne za jedno odpoledne. Vyřešit věci tímto způsobem může trvat několik týdnů. Práci si tedy můžete rozdělit tak, jak vám to nejlépe vyhovuje. Pozitivní je, že vnesete do svého domova mnohem více pořádku a minimalismu.

Co si myslíte o této metodě?

Napsat komentář