Váš domov by měl být útočištěm, kde můžete načerpat nové síly a odpočívat. Pokud se doma cítíte nepříjemně, může to být i proto, že energie nemá možnost správně proudit. Čínská teorie harmonie Feng Shui vám prostřednictvím několika pravidel může pomoci uspořádat domov tak, abyste se v něm cítili dobře. Jak na to?
Co je Feng Shui?
Feng Shui není žádný nový trend. Právě naopak. Tato teorie harmonie se v Číně praktikuje již přibližně 3500 let. „Feng” znamená vítr a „Shui” voda. Tyto dva prvky společně tvoří základ životní energie, která proudí vším – tzv. Qi (čchi). V podstatě jde o to, jak příroda a další vnější faktory mohou ovlivňovat člověka. Ten, kdo si zařídí byt podle Feng Shui, zajistí, že energie může nerušeně proudit místnostmi, což je dobré pro osobní pohodu.
Život podle Feng Shui: Co znamená jin a jang?
Učení o jin a jang je součástí filozofie Feng Shui a jeho cílem je vyvažovat protipóly, které zahrnují všechny oblasti života. Všechny oblasti jsou přiřazeny buď k jin, nebo k jang. V praxi to může znamenat, že různé obytné prostory mají různé charakteristiky – například ložnice je relaxační zónou, a proto má silný jin, zatímco pracovna je spíše jang.

Feng Shui v jednotlivých místnostech
Feng Shui v ložnici
Feng Shui může být velmi užitečné zejména v ložnici, která je jednou z nejdůležitějších místností ve vašem domově. Právě v ní člověk hledá odpočinek a relaxaci a tato místnost je také důležitým místem pro partnerskou lásku. Energie zde musí proudit bez překážek. Ložnice patří do kategorie místností jin. Jinové místnosti by měly sloužit jako útočiště, a jsou tedy určeny především k odpočinku – na rozdíl od jangových místností, které jsou spíše obytnými prostory pro aktivnější život.
Když jde o relaxaci, velmi dominantní barvy působí spíše kontraproduktivně, proto jsou vhodnější tlumené, jemné a pastelové barvy, které vytvářejí hřejivou a příjemnou atmosféru.
Základní pravidla:
- Feng Shui doporučuje pro ideální tok energie orientovat ložnici na západ.
- Orientace postele by měla být ve směru východ-západ, západ-východ nebo sever-jih.
- Čelo postele by nikdy nemělo být přímo pod oknem nebo v blízkosti topných těles.
- Těžký nábytek a velké obrazy za čelem postele mohou narušit tok energie a zhoršit spánek.
Feng Shui v obývacím pokoji
Obývací pokoj se díky Feng Shui může stát také místem pro oddech. I když je nejživějším a nejaktivnějším jangovým místem v domě, můžete v něm vytvořit atmosféru, ve které si odpočinete, a zároveň nabídnete prostor pro diskusi.
Základní pravidla:
- Čistý a uklizený obývací pokoj je základem dobrého Feng Shui, proto by každá věc měla mít své místo.
- Obývací pokoj by měl mít co nejvíce přirozeného světla a čerstvého vzduchu. K rozjasnění místnosti můžete použít také zrcadla.
- Pohovka by měla mít za sebou stěnu, případně rostliny.
- Nábytek v obývacím pokoji by měl být umístěn tak, aby na lidi nesměřovaly žádné ostré rohy nebo hrany.
Feng Shui v kuchyni
Kuchyně je symbolem výživy a pohody. Mohou v ní však vznikat i energetické konflikty, protože se zde setkávají dva zcela protikladné živly – oheň a voda. Podle Feng Shui by se totiž kuchyně neměla nacházet v centru domu nebo bytu a mělo by se v ní dbát na správné rozmístění nábytku a vybavení, stejně jako na použití vhodných materiálů a barev.
Pro nábytek a stěny kuchyně byste měli zvolit neutrální barvy jako je bílá, krémová nebo světle šedá. Pro akcenty jsou vhodné barvy jako žlutá, oranžová, zelená nebo světle modrá. Ve Feng Shui například žlutá znamená zdravé trávení, a proto je pro tuto místnost vhodná.
Základní pravidla:
- Kulatý jídelní stůl nebo stůl se zaoblenými rohy sice zabírá více místa, ale vytváří pozitivní energii a podporuje komunikaci v kuchyni.
- Použití rostlin a harmonizujících doplňků může zjemnit rohy a hrany.
- Nože by měly být uloženy v zásuvce nebo v bloku na nože, nikoli otevřeně vystaveny.
- Větší harmonii zajistí také uzavřené kuchyňské skříňky.
- Čistota a uspořádanost má pozitivní vliv na náladu a celkovou atmosféru kuchyně.
Zdroj: fengshui.com
$content$
Mám doma o Feng Shui dvě knihy, takže teorii znám dokonale. Nejtěžší je přesvědčit ostatní členy v domácnosti, aby se vůbec něco změnilo. Vzdala jsem to.