Máte občas pocit, že si ocenění od druhých nezasloužíte a pochybujete o svých dovednostech a úspěších? Může se jednat o poměrně rozšířený imposter syndrom. Proč vás může přepadnout a jak se mu úspěšně bránit?
Co je syndrom podvodníka?
Imposter syndrom je fenomén, který nejčastěji postihuje jedince na vysokých profesních postech a může se projevovat depresí, úzkostmi a pocitem, že si úspěch a ocenění ze strany druhých daný člověk nezaslouží.
Poprvé byl tento jev zkoumán již v roce 1978, a to díky Suzanne Imes a Pauline Rose Clance. Obě psycholožky se zaměřily nejprve na zkoumání skupiny úspěšných žen, u kterých si syndromu poprvé povšimly. Právě kvůli tomu, že tento fenomén byl nejprve zaznamenám u vysoce postavených žen, vznikla domněnka, že postihuje zejména ženy. Toto tvrzení ale již bylo vyvráceno – u obou pohlaví se syndrom podvodníka objevuje ve stejné míře.
Jak se imposter syndrome projevuje?
Imposter syndrom není psychická porucha, nýbrž psychologický jev. Lidé, kteří jím trpí, si myslí, že si svůj úspěch nezaslouží a často se domnívají, že se tam kde jsou dostali shodou náhod a díky štěstí. Znevažují vlastní dovednosti a mají obavy z toho, že někdo odhalí jejich nekompetentnost, neodbornost či neznalost.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: SEBEDŮVĚRU STOJÍ ZA TO SI BUDOVAT, PROTOŽE MŮŽE ZLEPŠIT ŽIVOT
Trápí vás pocit, že jste podvodníci? Nejste v tom sami
Jsou vám pocity typické pro imposter syndrom dobře známé? Rozhodně v tom nejste sami. Několik lidí, jejichž jména dobře znáte ze školy či například televize, totiž přiznali, že je imposter syndrome také trápí.
Jací slavní lidé prohlásili, že o svém úspěchu pochybují? V seznamu nechybí Albert Einstein, který se domníval, že jeho celoživotní práci je věnována až přehnaná úcta. Také Michelle Obama přiznala, že čas od času trpí imposter syndromem. Možná vás potěší její tvrzení o tom, že ani ti nejvlivnější lidé světa rozhodně nejsou tak chytří, jak si myslíte.
Dále syndromu podvodníka čelí také herec Tom Hanks, tenistka Serena Williams nebo herečka Emma Watson.
Jak čelit vnitřnímu kritikovi?
Chcete se cítit šťastně, spokojeně a mít pocit, že si svůj úspěch zasloužíte? Umlčte svého vnitřního kritika několika snadnými kroky. Nejprve se zaměřte na fakta. Tam, kde nyní jste, vás zavedla vaše píle a odhodlání. Stejně tak i studium, odborné kurzy a zkušenosti.
Odborníci se shodují na tom, že pomáhá o svých pocitech mluvit s ostatními. Nejlépe s lidmi, které znáte a cítíte se v jejich blízkosti příjemně. A abyste si lépe uvědomili, jak dobří jste, nestyďte se oslavovat dílčí úspěchy. Velkou výzvou je také zapracovat na svém perfekcionismu, který je zpravidla typickým znakem lidí, kteří se potýkají se syndromem podvodníka.
Zdroj: NIH, SCer Terapeutovna, Forbes, Wikipedia
$content$