Pondělí 09.09.2024
Květen je ideálním měsícem pro zasazení bylinek, které přijdou vhod nejen v kuchyni
Fotografie: Pexels (pexels.com)
BEAUTY GASTRO LIFESTYLE

Květen je ideálním měsícem pro zasazení bylinek, které přijdou vhod nejen v kuchyni

Květen spolu se slunečními paprsky a delšími dny vytváří dokonalé podmínky k trávení času venku, výsadbě okrasných rostlin a zkrášlování zahrad. Nezapomeňte však ani na bylinky, které přijdou vhod nejen v kuchyni při zvyšování chuťového požitku z pokrmů, ale také pro přípravu kosmetických přípravků a léčebných tinktur. Připravte si květináče a nachystejte vhodné místo na zahradě či balkoně. Které bylinky vám letos nesmí chybět?

Máta

Máta je základem každého bylinkového záhonku. Kromě toho, že na zahradě vynikne díky svému svěžímu aromatu, má i rozmanité využití. Připravit z ní můžete lahodné čaje, které působí blahodárně na zažívání, podporují funkci jater, snižují krevní tlak a pomáhají proti bolestem hlavy.

Výluh z máty se v kombinaci s rostlinným olejem používá k inhalační léčbě při nachlazení nebo k potírání ekzémů či namožených částí těla. Máta je také ideálním dochucovadlem do koktejlů nebo přípravě domácího likéru a sirupu. Potěší vás také její druhová rozmanitost. Vybírat můžete z nepřeberného množství, a to od máty peprné, po mátu čokoládovou, limetkovou, pomerančovou a další. 

Rozmarýn

Chcete-li vnést do své zahrady špetku středomořské atmosféry, nezapomeňte na rozmarýn. Tuto stálezelenou bylinku oceníte pro její kulinářské využití i široké spektrum benefitů na vaše zdraví i krásu. V kuchyni dodá pokrmům charakteristickou chuť a vůni. Hodí se skvěle především k rybám, grilovanému masu nebo na italskou focacciu.

Bylinku můžete využít do čajů, tinktur a koupelí, jelikož působí protizánětlivě, antioxidačně a podporuje kardiovaskulární zdraví. Výluhy z rozmarýnu navíc dokáží podpořit růst vlasů a léčit ekzémy. Málokdo ví, že má zklidňující účinky, které podporují koncentraci a zklidňují mysl. V případě těhotenství se však rozmarýnu vyhněte.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Levandule

Na levanduli oceníte její okrasné i praktické vlastnosti. Zaujme vás vzhledem, který dodá každé zahradě půvab s nádechem Provence, opojnou vůní a také užitečností. Její léčivé účinky jsou oceňovány v aromaterapii i tradiční medicíně. Obsahuje esenciální oleje, flavonoidy, třísloviny a kumarin, díky nimž se pyšní silnými antiseptickými, antibakteriálními a antioxidačními účinky.

Díky účinným látkám zklidňuje organismus a podporuje psychickou pohodu. Z tohoto důvodu lze levanduli použít do přírodních olejových roll-onů pomáhajících proti úzkostem, stresu a nespavosti. Levandule je také oblíbená při přípravě pleťových a vlasových osvěžujících vod nebo jako repelent proti škůdcům a vnějším parazitům.

Petržel

Mnohdy podceňovaná, ale velmi užitečná bylina, která je známá pro své aromatické vlastnosti. Petržel je bohatá na vitamíny A, C, draslík i železo. Tím se stává užitečnou pro zdravý imunitní systém, pokožku, správnou funkci srdce, jater, zdraví očí i podporu tvorby červených krvinek.

Kromě toho pomáhá tělu s vylučováním nadbytku vody a škodlivých toxinů, čímž napomáhá funkci ledvin a močového systému. Tím se stává nápomocnou při prevenci i léčbě močových infekcí. Stejně jako v případě rozmarýnu se nedoporučuje těhotným, jelikož může způsobit stahy dělohy. Obecně je však petržel užitečná k celkovému zdraví, kráse a vitalitě.

Jaké bylinky si letos zasadíte?


Zdroj: nccih.nih.gov/health/herbsataglance, healthline.com/nutrition/10-healthy-herbs-and-spices

Napsat komentář