Sobota 29.03.2025
Má být nejúčinnější hubnoucí metodou, odborníci jsou k ní ale skeptičtí
Foto: Unsplash
LIFESTYLE

Má být nejúčinnější hubnoucí metodou, odborníci jsou k ní ale skeptičtí

Lidé se často ve snaze radikálně zhubnout snaží hledat ty nejrychlejší způsoby. Řada z nich se pak mnohdy nechá obelhat upravenými fotografiemi slibujícími až neuvěřitelné výsledky. Jednou z nejúčinnějších hubnoucích metod má být 30/30/30, pozastavují se nad ní ale odborníci. Celá problematika je navíc mnohem hlubší.

Seznamte se s metodou 30/30/30 

Hubnoucích metod a rad existuje nespočet a často si dokonce odporují. Zejména proto, že každému vyhovuje něco jiného. Metoda 30/30/30 spočívá v tom, že ráno do 30 minut po probuzení sníte 30 gramů bílkovin a následně se 30 minut věnujete nenáročnému cvičení, například chůzi, při kterém vaše tepová frekvence nepřesáhne 135 tepů za minutu. Objevuje se hojně na sociálních sítích, doposud však není součástí žádné větší studie.

Snídaně s bílkovinami může ovlivnit zbytek dne

Ranní konzumace bílkovin pomáhá stabilizovat hladinu glukózy a inzulinu. Navíc podporuje nastartování metabolismu a snížení chuti na jídlo po zbytek dne. Začít den snídaní plnou bílkovin může výrazně zvýšit pocit sytosti, plnosti a uspokojení až tři hodiny po jídle ve srovnání s konzumací stravy s nízkým obsahem bílkovin. Když se probudíte a vypijete na lačný žaludek kávu nebo sníte něco s vysokým obsahem cukru a sacharidů, například bagetu nebo cereálie, spíše si uškodíte. Ne nadarmo se říká, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: ZORIENTUJTE SE V POPULÁRNÍCH DIETÁCH SOUČASNOSTI A ZJISTĚTE, KTERÉ MOHOU FUNGOVAT

Foto: Unsplash

Naučíte se snídat a cvičit, ale to je pravděpodobně vše

Žádná „zázračná“ hubnoucí metoda sama o sobě nedokáže dovést k lepšímu zdraví. Potencionálně však může podpořit a motivovat k trvalé změně životního stylu. Klíčem ke shození přebytečných kil je kalorický deficit. To znamená, že je třeba spálit víc kalorií, než jich přijmete. Vesměs tak můžete jíst, na co máte zrovna chuť, ale stejnou míru úsilí musíte vložit i do pohybu. Bez pohybu zkrátka zhubnout nelze.

„Nově propagovaná hubnoucí metoda 30–30–30 žádným zázrakem rozhodně není. Jediné, co se z ní dá ocenit, je, že vybízí k pravidelné denní pohybové aktivitě a rannímu rituálu snídaně, kde jsou zastoupeny bílkoviny,“ řekla Blesku pro Ženy nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková. Podobně skepticky se vyjadřují také další odborníci.

Metoda 30/30/30 je méně nebezpečná než jiné trendy

Na rozdíl od některých jiných virálních trendů, které kolují na TikToku a jiných sociálních sítích nehrozí při zkoušení metody 30-30-30 žádné bezprostřední nebezpečí. Jediným skutečným rizikem je to, že nedosáhnete výsledků, ve které doufáte.

Nevýhody metody 30/30/30 jsou v podstatě stejně jako výhody, kterými je prezentována. Nemusíte jíst konkrétní potraviny ani omezovat příjem kalorií. V důsledku toho se můžete snadno dostat do situace, že během dne jíte příliš mnoho kalorií. A pokud se vaše vysokoproteinová snídaně skládá ze zpracovaných potravin s vysokým obsahem nasycených tuků, jako je slanina nebo klobása, svému celkovému zdraví nijak neprospíváte.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 7 NEJVĚTŠÍCH FITNESS TRENDŮ ROKU 2025: KVADROBIK I POHYBOVÝ HIT Z 80. LET

Foto: Unsplash

Nejen v České republice narůstá počet lidí, kteří mají problém s váhou

Dle dat Státního zdravotnického ústavu z roku 2024 nadváha a obezita postihují téměř 60 % dospělých lidí v Evropě. Výrazně nad zdravou mírou se pohybuje také více než 60 % Čechů. Tato čísla navíc v čase narůstají. Z obezity to činí nejrozšířenější civilizační onemocnění, které může vést k dalším zdravotním komplikacím jako mrtvice, infarkt, cukrovka, nádorová onemocnění, kloubní obtíže, poruchy spánku, deprese nebo chronická respiračních onemocnění.

„Řešení a snahu o celkové zlepšení stavu nelze stavět na dílčích, navzájem nenavazujících změnách. Pro efektivní a dlouhodobě udržitelnou změnu je třeba neustálý rozvoj primární prevence, kombinace aktivního životního stylu s racionálním přístupem ke stravování, pro pacienty s nadváhou a obezitou plný respekt k tomu, že oba problémy jsou reálnou diagnózou,“ říká ředitelka SZÚ MUDr. Barbora Macková, MHA.


Zdroj: UCLA Health, NIH, SZÚ, autorský text

Napsat komentář