Sobota 29.03.2025
Neobyčejné i bizarní: Vánoční tradice z různých koutů světa dokáží překvapit
Foto: Pexels
LIFESTYLE

Neobyčejné i bizarní: Vánoční tradice z různých koutů světa dokáží překvapit

Lidé po celém světě slaví Vánoce různými způsoby – některé sváteční tradice vám mohou být povědomé, jiné vám naopak mohou připadat bizarní. Například v Japonsku se místo svátečních jídel podává rychlé občerstvení. A jak je to v jiných zemích?

Mléko, sušenky a okurky v USA

Typickým americkým zvykem, který je velmi oblíbený, je podávání mléka a sušenek Santa Clausovi. Na Štědrý den po večeři se pak kontroluje, jestli Santa Claus mléko vypil a sušenky snědl. K vánočním oslavám v USA patří také nakládané okurky. Na vánočním stromečku se totiž schovává kulička právě z okurky. Dítě, které ji najde jako první, rozbalí první dárky. Tento nápad prý pochází z Německa.

Ve Španělsku dva dny před a dvanáct dní po Štědrém dnu

Ve Španělsku se přátelé, celé rodiny i vesnice s nadšením těší na každoroční losování vánoční loterie „El Gordo“, která slibuje milionové výhry. Je považována za nejstarší loterii na světě. Vítězná čísla se vyhlašují ještě před samotnými vánočními svátky, a to 22. prosince. Losování trvá více než tři hodiny. Na rozdíl od mnoha jiných zemí ve Španělsku neexistuje Santa Claus, místo něj dávají dětem dárky 6. ledna Reyes Magos, tedy tři mudrcové. Ve Španělsku si tak děti i dospělí musí na dárky počkat o dvanáct dní déle.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: VÁNOČNÍ LOTERIE NEBO ZÁBAVNÍ PARKY ANEB JAK SE SLAVÍ VÁNOCE NA JIHU EVROPY

Foto: Pexels

Skrytá košťata proti zlým duchům v Norsku

Čarodějnice a košťata k sobě jednoduše patří. V Norsku se však o Vánocích všechna košťata v domě schovávají, aby na nich čarodějnice a duchové nemohli létat a způsobovat chaos. Schováním košťat Norové během svátků chrání své domovy před nevítanými návštěvníky ze světa duchů.

Dlouhé fronty v japonských fast foodech

V Japonsku se rozšířilo, že se na Štědrý den před pobočkami řetězce rychlého občerstvení Kentucky Fried Chicken (KFC) stojí obzvlášť dlouhé fronty. Tato tradice hodování údajně začala kolem roku 1974 se zavedením vánočních menu. Dokonce se doporučuje objednat si vánoční menu předem, abyste se vyhnuli dlouhému čekání.

V Itálii nosí dárky čarodějnice

Noc z 5. na 6. ledna je v Itálii magická díky návštěvám létající čarodějnice Befany. Befana totiž místo toho, aby cestovala na saních, létá na koštěti od domu k domu a hledá Santa Clause. Tato tradice dodává italským Vánocům zvláštní kouzlo a tajemný nádech. Na návštěvu čarodějnice se těší zejména děti, které v jejích botách nachází sladkosti a dárky, které Befana zanechává.

Foto: Pexels

Na Islandu šíří trollové hrůzu

Na Islandu to někdy během vánočních svátků není tak kouzelné. To proto, že tam žije 13 Jólasveinarů – trollů, v podstatě islandských „Santa Clausů“. Ti přichází 12. prosince a kradou jídlo. Mýtický příběh vypráví, že zlobivé děti bývaly odváděny do jeskyně a házeny do kotle. Dodnes mají trollové dětem připomínat, že mají být hodné. Celkem mají trollové chodit po místech 13 dní, ale po 24. prosinci opět mizí.

Mrazík a juliánský kalendář v Rusku

V Rusku se vánoční tradice liší kvůli juliánskému kalendáři. Vánoce se tak slaví 7. ledna a Nový rok začíná až 11. ledna. Děti však dostávají dárky v noci z 31. prosince na 1. ledna, kdy se objevuje otec Mrazík ve svém červeném kabátě s bílou kožešinou. Děti ho vítají tím, že se převlékají za sněhové vločky.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: VYRAZTE NA VÁNOCE ZA TEPLEM: 7 TIPŮ NA TY NEJLEPŠÍ DESTINACE

Foto: Pexels

Štědrý večer v bikinách? V Brazílii nic nemožného

Svět vzhůru nohama? V Brazílii začíná o Vánocích léto s teplotami kolem 35 °C. I přesto tam ale lidé zdobí své domy, palmy a umělé vánoční stromky barevnými pohádkovými světýlky. Na Štědrý den nosí Papa Noël dárky pro nejmenší a používá k tomu neobvyklé pomůcky jako žebříky, trampolíny, a dokonce i vrtulníky. Nezbytnou součástí je také bohatá hostina, která se obvykle skládá ze směsi kreolské a evropské kuchyně.

Čtyři měsíce Vánoc na Filipínách

Filipíny mají obzvlášť dlouhou vánoční tradici. Celá země je zhruba čtyři měsíce zahalena ve sváteční náladě. Vánoční období na Filipínách totiž trvá od září do ledna. Vzhledem k tomu, že obyvatelstvo je převážně křesťanské, zabírají svátky třetinu roku. Oslavy vrcholí 24. prosince půlnoční mší a festivalem Noche Buena. Před mší a po ní si rodiny pochutnávají na tradičních vánočních pokrmech jako „Queso de Bola“, kulatý sýr eidam.


Zdroj: Country Living, EF

Napsat komentář