Podzimní období představuje čas pro osobní růst, reflexi a ideální příležitost věnovat se sami sobě způsoby, které jste možná dosud nezkoušeli. Jak o sebe na podzim pečovat, abyste probudili své smysly a vyvolali radost i v období změn?
Péče o sebe je velmi osobní záležitostí. Využijte tento čas k vytvoření rituálů, které s vámi budou rezonovat po celé podzimní měsíce. Možná si při zapisování myšlenek zapálíte svíčky nebo si užijete příjemný večer u krbu s teplým moštem a dobrou knihou. Zjistěte, co vás revitalizuje, a vytvořte si rutinu, kterou můžete reálně praktikovat.
Vnímejte samotu jako důležitou
Zejména v létě jste mohli mít pocit, že pokud netrávíte víkendy s přáteli nebo nechodíte večer do baru, marníte čas. I když jsou kontakty a společenství životně důležité, většina lidí nikdy nepraktikuje samotu a možná se tak dokonce cítí nepříjemně. Pokud jste zvyklí vyplňovat svůj čas společenskými aktivitami a povinnostmi, zkuste některé akce zrušit nebo přeplánovat, abyste si udělali prostor pro čas strávený sami se sebou.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: VĚTŠINA LIDÍ NEDOKÁŽE TRÁVIT ČAS SAMA SE SEBOU, PRÁVĚ SAMOTA JE VŠAK DŮLEŽITÁ PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
Zkuste techniku uzemnění
Grounding, také známý jako technika uzemňování, je terapeutická činnost, která vás spojí se Zemí, a to prostřednictvím chůze naboso v trávě, ležení v hromadě listí nebo například plavání ve vodě. Uzemňování může zmírnit záněty, posílit imunitu, urychlit hojení ran a snížit bolest. Také pomáhá se stresem a úzkostí a má potenciál pomoci zlepšit spánek a celkovou náladu, což může být důležité zejména na podzim.
Obnovte zdraví svých střev
Střevní mikrobiom je hluboce propojen s mozkem a produkuje 95 % tělesného serotoninu, známého také jako „hormon štěstí“, který reguluje úzkost a je nezbytný pro dobrou náladu. Pokud je zdraví střev špatné, duševní zdraví trpí. Když ale naopak střevní mikrobiom prospívá, je větší šance na lepší duševní zdraví.
Na podzim se snažte do svého jídelníčku zařadit více kvašených potravin, jako jsou jogurty, kimči a kysané zelí, abyste dosáhli rovnováhy ve střevech. Jezte s rozvahou a všímejte si, jak se cítíte po různých potravinách a kolik máte energie. Snažte se také jíst méně zpracovaných potravin, jíst více potravin bohatých na vlákninu a zůstat optimálně hydratovaní, abyste pomohli svým střevům se zotavit.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 5 POTRAVIN, KTERÉ POSILNÍ VÁŠ IMUNITNÍ SYSTÉM
Přehodnoťte své rituály
Vaše rutina v péči o sebe je tak dobrá, jak dobře se díky ní cítíte. Pokud vám vaše rituály připadají nákladné, časově náročné a nereálné a je pro vás těžké je dodržovat, můžete se cítit vyčerpaní a přetížení, což není cílem. Nikdo nepotřebuje dvanáctifázovou péči o pleť, péče o sebe není o tom, co si do své rutiny přidáte, ale o tom, co z ní odeberete.
Vypěstujte si vlastní bylinkovou zahrádku
Když se ochladí, může se péče o venkovní zahradu zdát skličující. Místo ní zvažte vytvoření vlastní vnitřní bylinkové zahrádky. Vyberte si snadno pěstovatelné bylinky jako bazalka, petržel nebo rozmarýn, kterým se bude dařit v malých květináčích na okenním parapetu. Tyto čerstvé bylinky poté můžete použít při podzimním vaření.
Zdroj: Verywell Mind, NIH
$content$