Dny se prodloužily, ale váš balkon stále zeje prázdnotou? Je čas to napravit a zamyslet se nad tím, jak by měl tento venkovní prostor během letních dnů vypadat. Jaké aspekty vzít v úvahu, aby byl výsledek co nejzdařilejší?
Účel
Nejprve byste měli najít odpovědi na tři základní otázky: K čemu chcete balkon používat? Chcete trávit hodně času venku, oslavovat s přáteli, nebo pěstovat rostliny? Kolik času chcete a můžete investovat do péče o rostliny? Na základě odpovědí dojdete k účelu, za kterým svůj balkon budujete, a ten je důležité znát.
Velikost
Pokud je balkon dostatečně velký, může být vhodný pro cokoli – vybudování malé zahrádky, zřízení grilu a jídelního stolu, vytvoření wellness oázy… Ale i malému balkonu lze dát strukturu, například seskupením rostlin, použitím zábradlí nebo přidáním vertikální stěny pro zeleň.
Otevřenost
Je vhodné nebarikádovat se rostlinami a nábytkem. Místo toho umožněte průchod dostatku slunečního záření nebo výhled do okolí, čímž se váš prostor zvětší a zútulní.
Lehkost a jednoduchost
I zde platí, že méně je více. Pokud jde například o nábytek, na balkoně by měly být jen věci, které opravdu potřebujete. Něco lehkého a skladného je lepší než něco objemného a těžkého. Totéž platí pro pěstitele a zahrádkáře. Pokud je balkon malý, je dobré na něj umístit jen jeden velký květináč s krásnou rostlinou.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: PŘIVEĎTE LÉTO I DO SVÉHO DOMOVA POMOCÍ NĚKOLIKA SNADNÝCH TIPŮ
Regionálnost
Při výběru rostlin není radno sázet na levné dovozové kusy z diskontů, ale spíše regionální rostliny nebo rostliny ze zahradnického centra, které byly vypěstovány v místních klimatických podmínkách. Nejvhodnější je nechat si poradit od odborníků, zejména pokud nemáte „zelený palec”.
Voda
Pro větší květináče a nádoby je efektivní zvolit automatické zavlažovací systémy, které vám usnadní práci, když jste pryč. Ideální je trvalá závlaha instalovaná odborníkem, která automaticky rozpozná, kdy rostlina potřebuje vodu.
Kvalita
Kvalita je důležitá zejména u květináčů. Měly by být odolné, ale zároveň by měly ladit s celkovým designem – podlahou, nábytkem a dalším vybavením. Velké květináče vyžadují dobrou drenážní vrstvu, zeminu a hnojivo, které musí být přizpůsobeno druhu rostliny.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: CO JE TO URBAN JUNGLE? MĚSTSKÁ DŽUNGLE, KTEROU SI MŮŽETE VYTVOŘIT DOMA, KDYŽ ZJISTÍTE, JAK NA TO
Umístění
Obecně platí, že byste měli vybírat rostliny, které zůstanou malé, aby vám dvoumetrový strom za pár let neukradl sluneční světlo. Pokud chcete pěstovat zeleninu a bylinky, měli byste si pro ně vybrat slunný kout.
Barevnost a tvar
Jednotné barvy květin přináší na balkon klid a harmonii. Pokud toužíte po veselém letním balkonu, můžete zvolit i směs barev, například červenou, oranžovou nebo žlutou. Pokud jde o tvary, barvy a velikosti listů, můžete je kombinovat.
Letní nebo zimní
Rostliny vybírejte podle toho, jestli zkrášlí balkon ve všech čtyřech ročních obdobích. Proto sáhněte nejen po sezónních rostlinách, ale také těch stálezelených listnatých. Díky tomu se budete moci těšit z atraktivní „zahrady” ze svého bytu i v zimě.
Střecha
Mnoho balkonů je v současné době zastřešeno. V takovém případě je důležité jednoletky i trvalky opakovaně postřikovat vodou. Tím zabráníte jejich zaprášení. V případě jehličnanů a travin tento faktor samozřejmě hraje menší roli.
Zdroj: myhomebook.de, naturefund.de, matches21.de
$content$