Úterý 10.09.2024
Co je to urban jungle? Městská džungle, kterou si můžete vytvořit doma, když zjistíte, jak na to
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
LIFESTYLE

Co je to urban jungle? Městská džungle, kterou si můžete vytvořit doma, když zjistíte, jak na to

Urban jungle je slovní spojení, které už delší dobu vládne sociálním sítím. Není to ale úplně nový koncept, trend městské džungle je ve světě designu znám už poměrně dlouho. Jak s takovou džunglí začít a jaké rostliny si pořídit?

Jak začít s městskou džunglí?

Láska k živým listům, botanickým potiskům a tapetám z džungle stále zapouští kořeny v domácnostech po celém světě. Domy jsou stále zelenější a rostliny v květináčích už nežijí stinnou existenci v rohu obývacích pokojů. V dnešní době jsou v centru pozornosti. Jak si doma svůj malý koutek přírody vykouzlit? Dejte na tři dobré rady.

Teplota

Zhodnoťte svůj prostor z hlediska teploty. Obecně platí, že rostliny nemají rády chladné počasí nebo náhlé změny teploty a některé jsou velmi citlivé na průvan nebo suchý stagnující vzduch. Proto se snažte umístit je do prostoru, kde je kolem 20 stupňů.

Vlhkost

Pokojové tropické rostliny mají rády teplé a vlhké počasí. Pokud tedy máte velmi suchý domov, budete muset být ostražití a své miláčky častěji rosit. Jestliže se ale bojíte, že byste na pravidelné rosení zapomínali, pořídit si můžete i vodní mlhu, kterou si načasujete.

Světlo

V neposlední řadě nelze opomenout ani to, jaké světelné podmínky rostlinám nabízíte. Obvykle platí, že rostliny mají rády jasné nepřímé světlo, což znamená, že by měly být umístěny na dobře osvětleném místě, ale chráněny před přímým slunečním světlem, které by mohlo spálit a poškodit listy. Přesto jsou některé rostliny tolerantní ke středně slabému osvětlení, takže jsou ideální do tmavších koutů nebo sklepních apartmánů.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Které rostliny si pořídit?

Když začínáte s městskou džunglí, je tolik rostlin, které vás mohou nadchnou. Ne všechny jsou ale vhodné pro začátečníky. Některé jsou totiž „náladové drama queens“, které budou pokoušet vaši trpělivost. Existuje však několik „začátečnických rostlin“, se kterými nic nezkazíte a jen tak je nezabijete.

Zelenec

Zelenec není příliš náročný na zalévání a snese i slabé osvětlení. Ve skutečnosti je tato rostlina považována za jednu z nejsnadněji pěstovatelných pokojových rostlin, která je nejpřizpůsobivější a daří se jí v jakémkoli prostředí. Navíc ji jen tak ani nepřelijete a také se snadno množí tím, že z výhonků vyrůstají mladé rostliny.

Svícník

Svícník je sukulent, který se hodí jak do minimalistického interiéru, tak pro nadšence do větších džunglí. Tato rostlina všechny ohromí svými listy, které připomínají srdce. Kromě toho miluje spoustu světla a rozzáří každý okenní parapet nebo se bude vyjímat na poličce či stole. Jelikož se jedná o sukulent, dejte si pozor na zbytečné přelévání a rosení.

Monstera

Monstera je exotická rostlina s fascinujícími listy, která nesmí chybět v žádné městské džungli. Tato pokojová rostlina má ráda světlo, ale nesnese přímý sluneční svit. Během teplejších jarních a letních měsíců vyžaduje monstera pravidelnější hnojení a zálivku, než během chladnějších podzimních a zimních měsíců. Pokud si všimnete, že listy žloutnou a opadávají, je to znamení, že se vaše monstera pravděpodobně cítí trochu podvyživená a potřebovala by dávku hnojiva. Když začne žloutnout listů více, raději zkontrolujte, zda není rostlina přelitá.

Gumovník

Gumovník je exotický strom, který má ikonické kožovité listy. Jde o skvělou rostlinu, která dodá barvu světlým místům v domě, ale měla by být chráněna před zdroji tepla a průvanem. Má ráda kvalitní zálivku, ale nerada stojí ve vodě. Než připravíte konvičku se zálivkou, měli byste se ujistit, že vrchní část půdy je suchá. Tato rostlina kromě toho také vyžaduje výbornou drenáž. Pokud si všimnete, že listy začínají opadávat a po okrajích hnědnout, může to být známka přemokření.


Zdroj: plnts.com, goodhousekeeping.com

Napsat komentář