Když vystavujeme pokožku slunci, používáme opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Rychle však zapomínáme, že intenzivní sluneční záření poškozuje nejen pokožku, ale také oči. Kvalitní sluneční brýle by proto měly být standardem v každé sbírce doplňků. Na co byste si při nákupu měli rozhodně dát pozor a jak poznáte kvalitní kus?
Vyhýbejte se levným modelům
Trendy přichází a odchází stále rychleji a rychleji. Ti, kteří sledují každý trend, mají tendenci kupovat levné „no-name” brýle. Zde je však na místě opatrnost. Nošení brýlí bez certifikovaných skel může poškodit váš zrak, proto raději vsaďte na certifikované značky.
Dbejte na správné označení
Kvalitní sluneční brýle pro každodenní nošení poznáte podle označení „UV 400” a „CE”, které nesou pouze výrobky splňující požadavky EU na ochranu zdraví a bezpečnost. Kvalitní sluneční brýle jsou dnes vybaveny nejen vysokým UV filtrem, ale chrání oči také před škodlivým modrým světlem ze smartphonů a tabletů. A to je opravdu win-win.
Nezapomeňte, že tmavší neznamená automaticky lepší
Čím tmavší brýle, tím větší ochrana? Ne vždy. Při nákupu slunečních brýlí panuje rozšířený mýtus, že barva skel vypovídá o kvalitě. Tmavší čočky ale neposkytují automaticky lepší ochranu před sluncem. Bez UV filtru mohou být i velmi tmavé sluneční brýle pro vaše oči škodlivější než nenošení brýlí vůbec.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: V LÉTĚ BYSTE SI SVÉ OČI MĚLI CHRÁNIT NEJEN SLUNEČNÍMI BRÝLEMI
Myslete na řízení motorových vozidel a jízdu na kole
Žluté, oranžové, červené… Sluneční brýle s barevnými skly jsou v současnosti velkým trendem, ale pro silniční provoz jsou nevhodné. Barvy zkreslují světlo, takže oči potřebují více času na neutralizaci barev, což zpomaluje reakční dobu. Při řízení, jízdě na skútru nebo na kole je lepší volit odstíny hnědé, zelené nebo šedé.
Zjistěte si odstíny slunečních brýlí a jejich význam
Věděli jste, že různé odstíny podporují různé aspekty při pohledu přes ně? Například růžové, oranžové a červené čočky zvýrazňují kontrasty. Z toho důvodu mají sportovní brýle často tyto barvy, protože zvyšují kontrast, zejména v oblastech s pevnou zelenou barvou. Žluté čočky podporují dobrou viditelnost, zejména v mlze nebo za šera. Přes den jsou tyto brýle vhodné jen částečně, protože propouštějí velké množství UV záření. Zelená skla mají u brýlí nejmenší efekt, ale mají jedno plus pro všechny milovníky vody – minimalizují světlo na hladině. A modré čočky se doporučují zejména při sněžení, protože produkují lepší světlo a v kombinaci s intenzivní bílou barvou zvyšují kontrast.
Dejte pozor, že u moře nebo v horách potřebujete větší ochranu
Každý, kdo tráví čas na horách, zejména při zimních sportech nebo u vody, je vystaven většímu množství UV záření než při procházkách ve městě. Proto jsou sluneční brýle s vysokým UV faktorem a ochranou proti oslnění nezbytností. Před nákupem je nejlepší nechat si poradit od optika.
Věnujete těmto faktorům pozornost při výběru slunečních brýlí?
Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6803516/
$content$