Pohyb je život, život je pohyb. To je věta, která vystihuje důležitost pohybu pro každého z nás. Pohyb je lék na tělo a na duši, je to katalyzátor činnosti, a zároveň něco, co je nám neskutečně přirozené. Jak ho ale zařadit do běžného života? A proč bychom na něj neměli zapomínat?
Proč je pohyb tak zásadní?
Pohyb je lék na tělo a na duši. To, že správné cvičení nás může zbavit bolesti, asi víme všichni. Zároveň je ale pohyb také něco, co nám může pomoci s naším psychickým stavem. Když se hýbeme, vyplavuje se hormon štěstí – endorfin. A právě ten může za skvělý pocit po cvičení. Cítíme se svěží, máme lepší náladu a jsme nabití novou energií.
To ale není vše. Pohyb je určitý komunikační prostředek, který je možné využít i v rámci terapie. Pomáhá nám totiž popsat naše vnitřní emoce a prožitky, které se nám těžko popisují slovy. A zároveň, z pohledu psychosomatiky, když takové sdělení projde skrze celé tělo, celé pročištění proběhne mnohem lépe a účinněji.
Pohyb je zkrátka něco, v čem se rodíme. V podstatě i když jen sedíte, stále se hýbete. Stále jsme v pohybu. Protože dýcháme, proudí v nás krev, dochází k látkové výměně nebo k šíření signálů směrem k mozku. My se v podstatě nezastavíme.
Jak se motivovat k pohybu?
Motivovat se k ještě většímu pohybu může být ale někdy problém. Často to necháme „na zítra“, „na Nový rok“, na „za týden“, ale většinou skutek utek. Máme pro vás nicméně pár rad, které zaručeně fungují a k pohybu vás dovedou.
Vyhraďte si na cvičení přesný čas
Dokud si nezařadíte cvičení přímo do programu, nikdy se k němu nedokopete. Musíte si přesně určit, kdy budete cvičit. Ráno? Večer? V průběhu dne? A hlavně – jak dlouho? Nebojte se, pro nastartování stačí klidně i 10 minut.
Vyberte si druh cvičení, které vás bude bavit
Neřiďte se tím, co cvičí všichni, neřiďte se vaším okolím. Cvičení vás musí bavit a každému vyhovuje něco jiného. Zamyslete se, co je cílem vašeho cvičení. Protažení? Zpevnění těla? Vybudování svalů? Podle toho pak zkuste hledat ten nejvhodnější druh cvičení pro vás.
Oblečte se do cvičebního úboru
Když na sebe vezmete top a cvičební legíny, tak už zkrátka nemůžete couvnout. Zároveň si tím utvoříte jasný rituál, který říká: „Teď budeme cvičit“.
Pusťte si svou oblíbenou hudbu
Protože při nějaké pořádné vypalovačce se vždycky cvičí líp!
Najděte si někoho, podle koho se vám dobře cvičí
Pokud máte vybraný druh cvičení, můžete teď hledat, třeba i jen na YouTube, lidi, kteří ho předcvičují. Vyberte si někoho, podle koho se vám bude cvičit dobře a jděte do toho!
Odměňte se
Pokud se vám to podaří a skutečně si zacvičíte, dejte si nějakou odměnu. Ať už v podobě teplé vany, nebo něčeho jiného. Odměna je veliká motivace.
Jak se hýbat, i když nemáme čas?
Často slýcháváme, že lidé na cvičení nemají čas. Ale to není pravda. Každý máme čas. Není totiž nutné cvičit hodinu. Někdy to není ani záhodno, pokud třeba se cvičením zrovna začínáte. Ono totiž stačí pouhých 10 minut a už se budou dít zázraky. Nedávejte si příliš velká sousta. Jděte po kousku.
Pohyb je možné zařadit do běžných činností. Třeba když budete čekat na zastávce MHD. Zamyslete se a zkuste se vědomě narovnat. Vytáhnout se za temenem hlavy, jako by vás někdo vytahoval za provázek. Nebo zkuste jen přenášet váhu z jedné nohy na druhou nebo jednu nohu nadlehčit a stát jen na jedné. Všechno tohle jsou dobře využité minuty.
Když dlouho sedíte, zkuste zkřížit ruce na prsou a jen silou nohou se 15x zvedněte do stoje a zpět do sedu. I to je úžasné nabití a nastartování. Pohybu je zkrátka všude dost a možností k němu ještě víc. Tak na něj nezapomínejte!
$content$