Komentovalo okolí někdy vaši postavu a mělo poznámky, které se vás dotkly, ale nahlas jste se k nim nijak nevyjádřili? Bodyshaming je častým jevem i v moderní společnosti. Proč se ho ale vlastně dopouštíme a jak se mu bránit?
Co je bodyshaming?
Vysvětlovat dívkám a ženám, co je bodyshaming, je pravděpodobně zbytečné. Podle průzkumů se s ním totiž během svého života setkala většina z nich. Smutné je, že mnoho z nich ho zažilo již před dovršením 14 let věku. Definice bodyshamingu je nicméně velmi prostá: jedná se o jev, kdy někdo uráží, kritizuje či ponižuje jednotlivce kvůli jeho tělesnému vzhledu.
Moderní společnost vytváří nepřátelské prostředí
Mohlo by se zdát, že v moderní společnosti nemá bodyshaming místo. Opak je ale pravdou. Sociální sítě a internetoví trollové se bodyshamingu neštítí a ošklivé komentáře vyjadřující se k tělesným proporcím a vzhledu lidí, které často ani neznají, píší o sto šest.
Proč se bodyshamingu dopouštíme?
Kladli jste si někdy otázku, proč někteří lidé píší ošklivé komentáře a urážejí ostatní pouze na základě vzhledu? Podle psychologů se řada lidí domnívá, že je to v pořádku a mají na kritiku vzhledu ostatních právo.
Vlastní nejistota
Ve většině případů jsou si lidé, kteří bodyshaming provozují, nejistí sami sebou a trápí je celá řada nedostatků, které na svém těle pozorují. Psaní nehezkých a urážlivých komentářů je pro ně snazší než pojmenování skutečných problémů, které je trápí. Místo toho, aby čelili svým problémům, je tak vlastně přenášejí na ostatní a negaci posílají dál.
Tlak společnosti
V záplavě dokonalých postů z Instagramu a videí z TikToku se někdy může ztratit každý. Důležité ale je včas si uvědomit, že to, co lidé sdílejí na sociálních sítích, není odrazem jejich skutečného života. Vy své problémy také nekřičíte do světa a necháváte si je pro sebe. Za každou dokonalou fotografií je desítka nepovedených a velkou část kouzla dělají filtry.
Temná stránka bodyshamingu
Jeden komentář či poznámka na postavu druhého člověka může nadělat opravdu mnoho škody. V některých případech může být bodyshaming spouštěčem poruch příjmu potravy, depresí, úzkostí i závislosti na cvičení. Často je také doprovázen šikanou.
Bodyshamingu se nemusí dopouštět pouze lidé ve vašem okolí, můžete to být i vy sami. Někdy může být člověk svým nejhorším nepřítelem. Nedovolte svému vnitřnímu hlasu, aby o vás pochyboval a neustále pracujte na svém sebevědomí.
Jak se bránit?
Jak nedopustit, aby vás poznámky na vaši postavu zasáhly? Uvědomte si, co na sobě máte rádi. Pokud to bude nutné, vypište si seznam svých předností na papír a neustále ho noste u sebe. Buďte k sobě laskaví. Ne vždy se totiž musíte cítit skvěle, každý má někdy den blbec. Nesmýšlejte o sobě negativně ani tehdy, když se ve své kůži necítíte dobře. Neberte si k srdci negativní komentáře ostatních lidí, protože nežijí ve vaší kůži. A v neposlední řadě se vyhýbejte lidem, v jejichž společnosti se necítíte dobře.
Slova jsou skutečně nejsilnější zbraně, které máme, a proto s nimi zacházejte opatrně. Na ostatních, ale i sami na sobě hledejte a vyzdvihujte to dobré a nehodnoťte ostatní na základě vzhledu. Každý je totiž dokonalý takový, jaký je.
Zdroj: helpguide.org, waldeneatingdisorders.com, e-bezpeci.cz, now.org
$content$
Takových lidí bylo a je, co urážlivě komentovaly mojí postavo, moje vlasy, moje oblečení. A když se člověk snaží něco změnit, aby neměli proč kritizovat, tak se pak ozve jiná skupina lidí, která do teď byla s mým vzhledem spokojená a změna jim vadí. Takže nas***. :-)