Rádi jezdíte k moři, protože se u něj cítíte šťastní a všechny vaše starosti se odplaví společně s vlnami až kamsi daleko za obzor? Protože tohoto fenoménu si všimli také vědci, vznikla tzv. Blue Mind Theory. V čem spočívá a jak ji můžete praktikovat v každodenním životě?
Wallace J. Nichols: Tvůrce Blue Mind Theory
V roce 2014 vyšla kniha Blue Mind, kterou napsal mořský biolog Wallace J. Nichols. Po vydání této knihy, která vychází ze studií z oblasti neurobiologie, kognitivní psychologie, ekonomie a medicíny, se změnil pohled mnoha lidí na něco tak běžného a obyčejného jako je voda.
Wallace J. Nichols byl milovník vody a nadšený mořský biolog. Prohlašoval o sobě, že je želví nerd, průzkumník, trapný táta a také tvůrce užitečných slov. Zpráva o jeho úmrtí, ke kterému došlo 10. června 2024, zasáhla veřejnost. Nicméně odkaz, který po sobě zanechal, žije dál.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 3+1 TIPŮ, JAK V SOBĚ NAJÍT ŠTĚSTÍ, A ZÁROVEŇ HO DÁVAT I JINÝM
Co je Blue Mind Theory?
K jakým poznatkům tedy Nichols dospěl a proč oslavoval vodu ve všech jejích podobách? To, že pobyt u vody zklidňuje tělo i mysl, je dobře známo. Ať už jste u moře, v bazénu, u rybníka, nebo třeba na břehu přehrady, vaše mysl zkrátka jásá. Do těla se vám vyplavují hormony štěstí, tedy dopamin, serotonin a oxytocin.
Zjednodušeně se dá říci, že vaše mysl se stane takzvanou „blue mind” neboli modrou myslí a vy se dostanete do téměř meditativního stavu. Kdykoliv se o vás pokouší špatná nálada, jste unavení, přepracování a zahlcení nadbytkem informací, vyrazte k vodě a dovolte své mysli, aby se opět zklidnila.
Modrá barva je často spojována s klidem a relaxací. Jejím pravým opakem je divoká a nespoutaná červená. Ta do života přináší chaos a neklid. Nichols proto také hovořil o „red mind” neboli červené mysli. To je stav, který zažíváme v moderní společnosti stále častěji. Do stavu červené mysli se dostáváme v důsledku stresu, vyčerpání a mnoha okolních vjemů najednou, které se perou o naši pozornost.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: NEBAVÍ VÁS MEDITACE? VYZKOUŠEJTE RITUÁL VZTEKU A DOSTAŇTE ZE SEBE VEŠKERÝ HNĚV
Jak využít Blue Mind Theory ve svůj prospěch?
Zdá se vám tato teorie příliš dobrá na to, aby byla pravdivá? K navození modré mysli nemusíte pravidelně jezdit k moři, praktikovat se dá také pohledem na klidnou hladinu jezera, rybníka či přehrady. V okolí vašeho bydliště se určitě nachází nějaký vodní zdroj, u něhož se můžete posadit na deku a v klidu sledovat vodní hladinu.
A co dělat, když je venku zima a není možné vyrazit k vodě? Běžte si zaplavat do krytého bazénu, objednejte si pobyt v soukromé vířivce anebo si kupte domů akvárium. Máte-li doma vanu, připravte si relaxační koupel. Čím více budete v kontaktu s vodou, tím snazší pro vás bude praktikování blue mind teorie v praxi.
Nepodceňujte něco tak běžného jako je voda. Na lidskou mysl má pozitivní účinky a mnohdy ve vás pocity štěstí navodí i její pouhé sledování. Zajímá-li vás téma účinků vody na lidské tělo a chcete se do tématu ponořit více do hloubky, přečtěte si knihu Blue Mind, jež vám nabídne odpovědi na všechny vaše otázky.
Zdroj: Wallace J. Nichols, HEY FOMO, NZIP
$content$