Již dávno je zřejmé, že ochrana naší planety závisí na každém z nás a jedná se o výzvu, nad níž nelze mávnout rukou, ale naopak je potřeba se k ní postavit čelem. Inspirujte se příběhy osobností, jejichž odvaha přispívá k zachování naší planety, a staňte se hrdinou v boji za zelenější budoucností i vy!
Každý malý počin se počítá a Den Země je jako stvořený k podniknutí kroků pro udržitelnější budoucnost. Zúčastnit se můžete i vy, a to například návštěvou vzdělávacích přednášek, procházkou v přírodě a sbíráním odpadků nebo vařením ze sezónních lokálních potravin. Ke kterým osobnostem byste se tak přiblížili?
Yann Arthus-Bertrand
Francouzský fotograf a environmentální aktivista Yann Arthus-Bertrand propojil své dvě vášně a začal prostřednictvím jedinečných leteckých záběrů z cest ukazovat, jak nádherný i podivný je náš svět. K jeho nejikoničtějším dílům patří Člověk, v němž zmapoval životní zkušenosti lidí z celkem 60 zemí a jejich vztah k přírodě. Snímek vede diváka k zamyšlení nad životními hodnotami, jejich významem a chováním současné společnosti.
Severn Cullis-Suzuki
Již v roce 1992 pronesla mladá dvanáctiletá kanadská aktivistka Severn Cullis-Suzuki na summitu OSN v Rio de Janeiru řeč, v níž zdůrazňovala světovým lídrům, aby se zaměřili na ochranu životního prostředí. Byla znepokojená tehdejším stavem a budoucnost dalších generací jí nebyla lhostejná. Nyní věnuje čas studiu etnobotaniky a aktivně bojuje za zachování biodiverzity.
Xiuhtezcatl Martinez
Jako teenager vystupoval se svými myšlenkami na TED Talks, později byl pozván na shromáždění OSN, kde měl proslov o environmentální politice. Založil organizaci Earth Guardians, která se zaměřuje na edukaci a vedení mládeže k udržitelnosti. Američan Xiuhtezcatl Martinez je známý také svou žalobou proti vládě USA za její vlažný přístup k ochraně klimatu. Momentálně se věnuje také hip-hopové hudbě a skládání textů, v nichž předává své myšlenky o environmentálním aktivismu.
Vanessa Nakate
Inspirací k zahájení vlastního hnutí za lepším klimatem se jí stala Greta Thunberg. V lednu 2019 zahájila Vanessa Nakate z Ugandy stávku před parlamentem. Postupně se k ní přidali další mladí lidé, kteří nebyli spokojení s kapitalismem, lhostejností a znehodnocováním životního prostředí. Stávka vyvrcholila v založení organizace Youth for Future Africa a Rise Up Movement a Nakate se stala jednou z předních mladých aktivistek.
Zdroj: yannarthusbertrandphoto.com, severncullissuzuki.com, wikipedia.org, theguardian.com
$content$