Smlouváte večer sami se sebou a snažíte se přesvědčit, že další díl vaší oblíbené TV show je dobrý nápad? Případně si namlouváte, že přečtení další kapitoly vám nezabere příliš mnoho času? Pokud chodíte spát hodiny poté, co jste si sami stanovili večerku, prokrastinujete. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven?
Co je revenge bedtime procrastination?
Revenge bedtime procrastination má velmi výstižný název. Skutečně se totiž jedná o činnost, jejíž následky pocítíte pouze vy sami. Moc dobře víte, že máte druhý den náročný a plný úkolů a potřebujete být odpočatí a plní energie, ale místo toho, abyste šli do postele v rozumnou dobu, se věnujete jiným činnostem.
Pojem spánková prokrastinace se poprvé objevil v roce 2014, kdy ho použila Floor M. Kroese, nizozemská sociální a behaviorální vědkyně. Ta také stanovila, jak bedtime procrastination poznat a definovala tento jev pomocí tří bodů:
- Spánek je odkládán zcela vědomě.
- Pro ponocování neexistuje žádný vážný důvod.
- Jedinec si dobře uvědomuje, že odkládání spánku může mít negativní dopad na jeho život.
Příčiny spánkové prokrastinace? Sociální sítě, seriály i knížky
Spánková prokrastinace má mnoho příčin. Asi tou nejrozšířenější je závislost na telefonu a sociálních sítích. Nekonečné scrollování do brzkých ranních hodin ale rozhodně nepřináší nic dobrého. Naopak. Začíná se totiž stále častěji mluvit o souvislosti mezi závislostí na telefonu a úzkostmi, případně až depresemi.
Samozřejmě to ale nemusí být pouze váš telefon, který vás nenechá v klidu vyspat. Kvůli existenci streamovacích platforem je mnohem snazší sledovat libovolný seriál, na který máte zálusk. Jakmile vás seriál namotá, mají někteří lidé problémy se sebekontrolou a jsou schopni dokoukat celou sérii na jeden zátah.
Problémy se spánkovou prokrastinací samozřejmě mohou potkat také knihomoly. Některé knihy zkrátka mají tu kouzelnou moc, že se od nich čtenář nemůže odtrhnout a za další stránku je ochotný obětovat svůj spánek.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: K LEPŠÍMU SPÁNKU KROK ZA KROKEM

Proč je tak snadné podlehnout spánkové prokrastinaci?
Moderní doba přímo napomáhá tomu, aby se u některých jedinců spánková prokrastinace objevila. V nabitých diářích je totiž často obtížné najít si alespoň chvilku času sami na sebe. Tím pádem jediný čas, který pro sebe máte, je skutečně ten, který máte vyhrazený na spánek. Alespoň na chvíli tak máte pocit, že jste pány svého času a chcete se věnovat nějaké jiné činnosti než spánku.
Určitě vám je jisté, že tento začarovaný kruh nemůže dlouhodobě fungovat a lidé, kteří praktikují ponocování pravidelně, začnou časem ztrácet výkonnost, neustále pociťuji únavu a mají zhoršenou také schopnost koncentrace.
Jak si dopřát více spánku?
Se spánkovou prokrastinací zatočíte pouze tehdy, když se vědomě rozhodnete a podniknete kroky k jejímu potlačení. Buďte nekompromisní a nastavte si večerní rutinu, kterou budete dodržovat. Jasně si stanovte čas, ve který budete chodit do postele a pokud vás váš telefon příliš pokouší, nechte ho ve vedlejší místnosti.
Máte-li příliš nabitý diář a čas vyhrazený na spánek je skutečně tou jedinou částí dne, kterou máte pro sebe, snažte se lépe si zorganizovat svůj den a vyškrtněte ze svého diáře činnosti, které nejsou důležité.
Spánková prokrastinace vám rozhodně nic dobrého nepřinese. Druhý den ráno budete nevyspalí, nevrlí a bez energie. Skutečně vám tento stav stojí za to, abyste si pustili další díl nebo scrollovali sociálními sítěmi?
Zdroj: USA Today, Scientific American, Wikipedia
$content$