Dýně, ve kterých jsou vyřezávány až démonické tváře, jsou neodmyslitelnou součástí blížícího se Halloweenu, a vlastně možná celého podzimu. V dávných časech se ale vyřezávaly brambory a řepy. Odkud tento zvyk ve skutečnosti pochází?
Legenda o Jackovi
Všichni znalci Halloweenu jistě znají pojem Jack-O‘-Lantern. Tento název značí právě ony vyřezávané dýně. Proč ale? Je to proto, že vychází ze staré irské legendy o Jackovi.
Starý. Opilý. Lakomý. Takový byl Jack. Muži se ale říkalo Smraďoch Jack. O tomto muži existuje řada legend, ale všechny se shodují na tom, že byl Jack opravdový mrzout, a ještě navíc zlomyslný. Rád si tropil žerty ze svých sousedů, rodiny i přátel. To mu ale nestačilo a rozhodl se z legrace podráždit i samotného ďábla. A tak když Jack umíral, ďábel si přišel pro jeho duši. Muž však ďábla obelstil, což ho rozlítilo. Když znovu přišel Jackův čas, ďábel si odmítl jeho duší vzít. A protože Jack byl zlomyslný a lakomý, nechtěl ho do nebe přijmout ani sám Bůh. A tak tento lakomec uvízl mezi nebem a peklem. Aby nebloudil v úplně temnotě, ďábel mu věnoval pekelný uhlík. Jack ho pak vložil do vydlabaného tuřínu, který používal jako lucernu, když bloudil po Zemi.
Pokud jste tedy venku pozdě v noci a uvidíte strašidelné světlo, může to být právě Jack, který zrovna prochází mezi dvěma světy.
Zvyk dlabání
Zvyk dlabání tuřínu a brambor pochází z Irska, ze 17. století. Už tehdy začali lidé vyrábět první lucerny. Ty pak byly umístěny u oken nebo dveří za jediným účelem – odehnat Jacka a zlé duchy, kteří se potulovali v okolí. Zatímco dnes někdo dává přednost spíše roztomilým obličejům, věřící lidé tehdy vydlabávali opravdu strašidelné dýně, které by ve dne vyděsily i živého člověka.
Tato tradice si brzy našla útočiště ve Spojených státech. A právě zde se začaly vydlabávat i dýně. Lidé totiž zjistili, že jsou mnohem lepší než například vyřezávaná řepa.
A jak jste na tom s vyřezáváním dýní a oslavou Halloweenu vy? Vnímáte strašidelné lucerny jako designový prvek, nebo vám tento svátek nic neříká?
$content$