Úterý 08.04.2025
Využijte několika tipů, díky kterým můžete v tomto roce konečně opravdu ušetřit peníze
Foto: Pexels
LIFESTYLE

Využijte několika tipů, díky kterým můžete v tomto roce konečně opravdu ušetřit peníze

Možná jste si dali novoroční předsevzetí dostat své finance pod kontrolu. Možná si chcete moct koupit něco konkrétního. A možná zkrátka jen chcete konečně ve svém životě udělat pořádnou změnu. Jak v tomto roce opravdu ušetřit peníze, ať už byste si rádi koupili značkové boty, nebo třeba dovolenou?

Úspora peněz není něco, co se stane přes noc. Vyžaduje disciplínu a ochotu přizpůsobit se, a možná i částečnou změnu životního stylu. Pokud to se spořením myslíte opravdu vážně, zaveďte určité strategie a udělejte tak důležitý krok k dosažení života, po kterém toužíte.

Začněte malými kroky

Pokud jde o spoření peněz, může být někdy obtížné zjistit, jak a kde začít. V případě, že jste teprve laik nebo nemáte konkrétní cíl, začněte s malými částkami a zvyšujte je, jak uznáte za vhodné. Když budete v začátcích spoření příliš ambiciózní, může se vám to velmi rychle vymstít. Je vhodné začít zvolna a s rozumem. Vždyť 200 korun se nemusí zdát jako mnoho, ale když si je odložíte každý týden, do konce roku ušetříte přes 10 000, což by snadno pokrylo nákup vánočních dárků nebo letenku do zahraničí.

Dodržujte pravidlo 50/30/20

Možná jste tuto radu již slyšeli od přátel nebo ji viděli na TikToku. Pokud ne, seznamte se s ní nyní.

  • 50 % příjmu je vyhrazeno na nezbytné výdaje. To jsou ty, které musíte platit – například nájem, jídlo, cestu do školy nebo do práce nebo účet za telefon.
  • 30 % příjmu je určeno na vaše přání. Mezi ně se řadí položky, za které utrácíte peníze podle vlastního uvážení – například předplatné časopisů, fitness nebo streamovací platformy.
  • 20 % příjmu je určeno na úspory nebo splácení dluhů.
Foto: Pexels

Analyzujte své výdaje

Snažte se sledovat, kam vaše peníze směřují, v čem spočívají vaše hlavní výdaje a jaké jsou jejich spouštěcí faktory. Stanovte si své skutečné potřeby. To vám pomůže odolat pokušení dělat zbytečné nákupy. Nemusí jít hned o přístup „všechno, nebo nic“, ale zamyslete se nad tím, zda tu či onu věc opravdu potřebujete. Nemohli byste ji například vyměnit za levnější nebo bezplatnou alternativu?

Pokud patříte k lidem, kteří se potýkají s impulzivními nákupy nebo emocionálním nadměrným utrácením za nepotřebné věci, zkuste si stanovit jasná pravidla nebo každý měsíc analyzujte své výdaje a zjistěte, zda existují konkrétní kategorie, za které utrácíte nadměrně.

Jedním z největších výdajů bývají předplatné streamovacích platforem. Zrušte nepoužívané předplatné nebo členství, zvažte levnější alternativy zábavy a hledejte slevy na služby. Opravdu potřebujete Netflix, Apple TV, Disney+ i Amazon Prime?

Najděte si vhodný spořicí účet

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak maximalizovat své úspory, je uložit peníze na správný spořicí účet. Podívejte se na webové stránky jednotlivých bank, porovnejte jejich nabídky a sledujte při tom nejen úrokové sazby, ale i další podmínky.

Zvažte změnu běžného účtu

Většina lidí má svůj běžný účet už léta, a to hlavně proto, že neví, kde začít při hledání nového, nebo jsou líní ho měnit. Pokud máte pocit, že účet, který vlastníte, vám a vašim potřebám již neslouží, je čas na změnu. Je však důležité si zjistit, jaké výhody byste s novou bankou získali a zda vám pomůže lépe spravovat své peníze.

Foto: Pexels

Vyzvěte sami sebe

Spoření není zrovna nejvíce vzrušující věcí na světě, ale můžete si ho udělat zábavnější pomocí zajímavých výzev. Vyzkoušejte například výzvu „No Buy Month“, tedy měsíc bez utrácení, nebo „DIY Month“, kdy si věci vyrobíte, místo abyste je kupovali.

Hledejte příležitosti k dodatečnému příjmu

Ušetřit více peněz je snazší, když máte další zdroj příjmu. Identifikujte své dovednosti nebo koníčky, které lze zpeněžit. Můžete začít dělat jakoukoliv práci na volné noze, doučovat, prodávat ručně dělané výrobky nebo staré oblečení. Využijte svůj talent k urychlení úspor.

Vzdělávejte se v oblasti financí

Rozvíjejte svou finanční gramotnost prostřednictvím knih, podcastů a seminářů. Existuje spousta zdrojů, ze kterých se můžete dozvědět více nejen o šetření peněz, ale i jejich investování. Hledejte nové aplikace nebo sledujte finanční a investiční stránky jako Mint nebo YNAB, kde najdete například nástroje pro sestavování rozpočtu.


Zdroj: Motley Fool Money, autorský text

Napsat komentář